Карлична презентација

Сепак, бебето се врти Карлична презентација претставува кога карлицата на бебето, односно бе-бешкото газе или неговите нозе, ќе се спуштат најдолу во матката, односно во мај-чината карлица. Тоа значи дека најнискиот дел на бебето во матката не е главата, и затоа оваа појава се вбројува во малпрезентација, неправилна поставеност на бебето. Појавата на карличната презентација е околу три проценти од сите раѓања. Пред 28. гестациска недела, околу 25 проценти од бебињата се во карлична пре-зентација. Како што бебето расте и зазема повеќе простор во празнината на матка-та, тежнее да заземе главична презентација, која најдобро одговара на обликот на матката. До 34. гестациска недела, најголем дел од бебињата веќе имаат заземено главична позиција. Се смета дека оние бебиња што се во карлична презентација во 36. гестациска недела, најчесто до породувањето остануваат во истата полож-ба. Три вида карлично Најголем дел од раѓањата во карлична презентација, всушност, се случува-ат кај предвремените породувања, околу ...
| | веќе видена | слични

Останато

ВМРО-ДПМНЕ партијата заштитник на криминалот се уште молчи и не кажува кога нивните пратеници кои се обвинети во судски процеси ќе покажат морална одговорност ...
сите 234 | | | веќе видена

Александар Ношпал, македонскиот моден дизајнер деновиве е заплиснат со бројни коментари и комплименти поради извонредниот фустан којшто го изработи за Тамара ...
сите 194 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 159 | | | веќе видена

Народна партија на Австрија (ОВП) на канцеларот Себастијан Курц веројатно е јасен победник на денешните избори за Европскиот парламент, покажува прогнозата на ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Карлична презентација

Од:
До кого (е-маил):
Порака: