Карлична презентација

Сепак, бебето се врти Карлична презентација претставува кога карлицата на бебето, односно бе-бешкото газе или неговите нозе, ќе се спуштат најдолу во матката, односно во мај-чината карлица. Тоа значи дека најнискиот дел на бебето во матката не е главата, и затоа оваа појава се вбројува во малпрезентација, неправилна поставеност на бебето. Појавата на карличната презентација е околу три проценти од сите раѓања. Пред 28. гестациска недела, околу 25 проценти од бебињата се во карлична пре-зентација. Како што бебето расте и зазема повеќе простор во празнината на матка-та, тежнее да заземе главична презентација, која најдобро одговара на обликот на матката. До 34. гестациска недела, најголем дел од бебињата веќе имаат заземено главична позиција. Се смета дека оние бебиња што се во карлична презентација во 36. гестациска недела, најчесто до породувањето остануваат во истата полож-ба. Три вида карлично Најголем дел од раѓањата во карлична презентација, всушност, се случува-ат кај предвремените породувања, околу ...
| | веќе видена | слични

Останато

„По синоќешниот немил настан што се случи во зградата на булеварот Кузман Јосифовски Питу број 15 во станбено-деловниот комплекс „Скопјанка“ во Аеродром, кога ...
сите 161 | | | веќе видена

Зоврива револтот по грозоморното убиство на Алил Бекир, кој беше убиен и запален од полицаецот Енвер Тоска, пред една недела во прилепското село Беловодица, ...
сите 163 | | | веќе видена

Дигитални мерачи на брзина ќе бидат поставени во близината на пет средни училишта во Скопје. Овие инструменти постојано ќе ја детектираат брзината со која ...
сите 138 | | | веќе видена

Она што е евидентно и што можеме да го видиме од средбите е дека сепак граѓаните се свесни што се случува во нашата држава и дека во огромно мнозинство истите ...
сите 182 | | | веќе видена

Секторот за внатрешни работи Битола поднесе кривична пријава против Ф.С.(28) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „измама“. ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Карлична презентација

Од:
До кого (е-маил):
Порака: