Нба: Сан Антонио, Оклахома и Њу Орлеанс изборија плеј-оф


Во борба за плеј-офот на Западната конференција од НБА лигата остана уште едно место,откако Сан Антонио,Њу Орлеанс и Оклахома изборија продолжение од сезоната.Спарси со тимска игра го поразија Сакраменто 98-85 и стигнаа до 47 победа сезона,биланс и за Њу Орленас по триумфот над Клиперс од 113-100 и на Оклахома која го совлада Мајами 115-93.За последното 8.место кое води до плеј-офот во директен дуел ќе решаваат Минесота и Денвер.Претходно, доигрување на Западот обезбедија Хјустон,Голден Стејт,Портланд и Јута.
| | веќе видена | слични
2 копии

Двејн Вејд како во старите добри времиња им донесе победа на ,,жешките” од Мајами Хит против Филаделфија Севентисиксерс, тимот кој беше во залет од 13 март и кој немаше пораз повеќе од еден месец. Првопласираниот тим на Истокот немаше решение за Двејн Вејд кој со 28 поени и како резервен играч од клупата го победија тимот со резултат од 103:113). Покрај Вејд, се истакнаа и Горан Драгиќ со 20 поени и Џејмс Џонсон кој додаде 18 поени. Кај поразените Сиксерси, Бен Симонс беше најефикасен со 24 поени, 9 скокови и и 8 асистенции и Дарио Шариќ кој постигна 23 поени. Сега домаќин на наредните два натпревари ќе биде тимот на Мајами и влегува со предност во понатамошното разигрување.
| | веќе видена | слични
2 копии

Голден стејт поведе со 2-0 против Сан Антонио откако синоќа славеше нов триумф, овој пат со 116:101, Мајами направи брејк кај Филаделфија каде победи со 113:103. Голден стејт оствари уште една победа над Сан Антонио и тоа без повредениот Стеф Кари. Домаќините не почнаа најдобро и на полувремето имаа негатива од 47:53, но вториот дел го одиграа многу подобро и на крајот славеа со 116:101. Кевин Дурент постигна 32 поени, Клеј Томпсон имаше само поен помалку, во составот на Сан Антонио Алдриџ реализираше 34. Мајами оствари гостинска победа кај Филаделфија и изедначи на 1-1, триумф кој на крајот може да се покаже и како клучен во серијата. Мајами доби само една четвртина, втората со 34:13, направи 21 разлика за 10 минути која потоа беше недостижна за домаќините. Двен Вејд со 28 поени беше најефикасен во составот на Мајами, Симонс постигна 24 поени за Филаделфија.
| | веќе видена | слични

Стеф Кари поради повреда пропушти уште еден меч од плејоф серијата меѓу Голден Стејт Вориорс и Сан Антонио Спарс, но тоа не им пречеше на неговите колеги да слават со 116-101 и да поведат со 2-0 во оваа пресметка. Кари едоноставно можеше да ужива во мајстории на соиграчите и од клупата за резерви давеше максимална поддршка, а при една ситуација направи и мало шоу. Тој како да почувствува дека „воините“ ќе дадат кош, па го напушти своето место и предвреме со кренати раце ја испрати акцијата при која поентираше Клеј Томпсон кој на оваа средба даде 5 тројки.
| | веќе видена | слични

Шампионот на НБА, „Голден Стејт Вориорс“ беше подобар од „Сан Антонио Спарс“ со 116:101 во вториот натпревар од доигрувањето, на свој терен во Сан Франциско. Неизвесноста траеше само до крајот на првото полувреме до кога тимот на Грег Поповиќ се држеше резултатски, но одлуката за победникот падна во третата четвртина. „Вориорси“ тој дел од периодот го добија од 33:22 што беше доволно да ја остварат втората победа во серијата. Во победата голем удел имаше канонадата од 15 тројки од 31 обид. „Спарси“ не треба да се отпишат бидејќи небројно пати биле пред пораз, но успеале да се вратат во живот, така што би требало да следат два неизвесни меча во Тексас. Кај домаќинот, за кој подолго време поради повреда не настапува капитенот Стеф Кари, најефикасен беше Кевин Дурант со 32 поени, а по него и Клеј Томпсон со 31 кош. Одличен меч за „Спарси“ одигра Ламаркус Олдриџ со дабл-дабл ефект од 34 поени и 12 скока, како и Пеи Милс кој натпреварот го заврши со 21 поен.
| | веќе видена | слични

Кошаркарот на „Мајами Хит“, Двејн Вејд влезе во историјата на НБА лигата, откако во ноќешниот натпревар против „Филаделфија“ влезе меѓу првите десет на листата на играчи со најмногу кошеви постигнати во плеј-офот. Кошаркарите на „Мајами“ направија брејк и славеа на гостински терен во Филаделфија со 113:103 во вториот меч од доигрувањето и го изедначија резултатот во серијата на 1:1. Многумина помислија дека од кошаркарската кариера на Двејн Вејд нема повеќе ништо, но очигледно е дека тој во екипата на „Мајами“ се чуствува најдобро. Така беше и на овој меч каде 36 годишниот ветеран ја предводеше својата екипа до важен триумф. Во моментот кога го постигна 17 поен, Вејд го премина легендарниот Лери Бирд според кошгетерскиот учинок во доигрувањето, па сега е на 10 место со 3.910 коша, а Бирд остана на 3.897 поени. Домаќините подобро го отворија мечот и првата четвртина ја добија со седум разлика, но одлучувачки период беше втората четвртина која „Мајами“ ја заврши со 34:13, што беше пресудно да направат брејк и ...
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Мајами Хит го направија второто изненадување на почетокот на плеј-офот во НБА лигата. Победија во Филаделфија со (113:103) и израмија во серијата на Истокот која сега се префрла на Флорида. Само во првата четвртина „фаворитот на хартија" имаше предност од (17:5). На почетокот на втората Мајами одговори со своја серија од (18-2), и во тој дел го реши прашањето околу победникот. Резултатот во тие 12. минути беше (33:14) за гостите во чии редови блесна Двејн Вејд. Стрелец на 28.поени (плус и седум скокови), а голема подршка имаше од Горан Драгич и Џејмс Џонсон кои уфрлија 20 односно 18. поени. Со овој ефект, Вејд стигна до десетото место на листата на најдобрите стрелци на лигата во плеј-офот. Дури 15 од нив ветеранот на Мајами даде во вториот, решавачки период. Кај Филаделфија, Бен Симонс имаше 24. поени, девет скока и осум асистенции. Дарио Шариќ уфрли 23 поени заедно со девет скока и три асистенции. Голден Стејт без многу проблеми дојде до (2:0) против Сан Антонио (116:101). Кевин Дурент имаше ...
| | веќе видена | слични

Оукленд, 17. април 2018 (ИНПРЕС) – Актуелниот шампион во НБА-лигата, Голден стејт поведе со 2-0 против Сан Антонио, во првото коло од плјејофот. Иако уште играат без повредениот Стеф Кари, Вориорс го надиграа Сан Антонио со 116-101, благодарение на доминацијата во второто полувреме, кое го добија со 69-48. Кевин Дурент и Клеј Томпсон беа одлични, првиот со 32, вториот со 31 поен, а Ламаркус Олдриџ не можеше сам да го понесе Сан Антонио, па залудни беа неговите 34 поени и 12 скока. Интересна станува пресметката на Истокот меѓу Филаделфија и Мајами, бидејќи „жешките“ славеа на гости со 113-103. Двејн Вејд беше играч на натпреварот со 28 поени и одлична прецизност 11 од 16 од игра. Бен Симонс и Даниел Шариќ кај Филаделфија беа на еден скок од дабл-дабл, првиот со 24, вториот со 23 поени. извор: Спорт1 фото: архива
| | веќе видена | слични

Двејн Вејд потсети на неговите најдобри денови, а тоа значеше само едно – проблеми за Филаделфија. Ветеранот нанижа 28 поени за да го изведе Мајами до победа над Сиксерс со 113:103 и изедначување 1-1 победи во серија. Следните два дуели ќе бидат во Флорида. „Тоа едноставно е во мојата ДНК. Ги сакам овие натпревари и оваа сцена“, изјави 36-годишниот бек, кој нанижа 11 од 17 удари од игра, а неговиот тим ја сопре серијата на Сиксерс од 17 последователни победи. Тој ги постигна првите 7 удари, за да го стигне Лери Бирд и да излезе 10-ти на листата на најдобрите реализатори во плеј-офот, откако веќе има 3.910 поени. Домаќините повторно беа без Џоел Ембид и иако поведоаа со 29:22 по првиот дел, во вториот ситуацијата се промени, бидејќи Вејд се истакна сп 15 поени, а неговиот тим го освои периодот со 34:13, за да се поведе со 56:42 на одморот. Во последниот дел разликата падна до 96:98, кога сепак повторно Двејн ја направи разликата, откако украде топка од Дарио Шариќ и заби. Следеа уште два коша за гостите на ...
| | веќе видена | слични

Синоќа се одиграа само два натпревари во НБА лигата. Голден Стејт поведе со 2:0 против Сан Антонио, а Мајами ја изненади Филаделфија. Мајами забележа триумф на гостински терен против Филаделфија со со резултат 113:103, а херој за „жешките“ беше Двејн Вејд , кој мечот го заврши со 28 поени, 7 скока и 3 асистенции. Ветеранот кај тимот од Флорида одигра перфектен меч и заедно со расположените Горан Драгиќ (20) и Џејмс Џонсон (18) се избори за предност на домашен терен во овогодишниот плејоф. Во вториот натпревар од синоќешната програма, актуелниот шампион Голден Стејт Вориорс лесно го совлада тимот на Сан Антонио Спарс со резултат 116:101. Кевин Дурент и Клеј Томпсон беа одлични, првиот со 32, вториот со 31 поен, а Ламаркус Олдриџ не можеше сам да го понесе Сан Антонио, па бадијала беа неговите 34 поени и 12 скока. Видео: Шампионот рутински, Мајами направи брејк
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 225 | | | веќе видена

Дали потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири прави пуч во ИВЗ или во партијата? Во екот на изборната кампања Зекири бара чистка во неговата матична партија, а ...
сите 365 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 290 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 229 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нба: Сан Антонио, Оклахома и Њу Орлеанс изборија плеј-оф

Од:
До кого (е-маил):
Порака: