Каракамишева: Патриотизмот е силата на секоја држава

Патриотизмот е ќерка на модерната демократија. Патриотизмот е чувар на правата и слободите на човекот и на граѓанинот. Патриотизмот е силата на секоја држава, пишува професорката Тања Каракамишева на Фејсбук „Новите генерации треба да знаат дека германскиот патриотизам не ја започна Втората светска војна, туку тоа го направи тоталитарната нацистичка идеологија на Хитлер. Германскиот патриотизам не го создаде Холокаустот, тоа го стори Хитлеровиот нацистички болен ум. Рускиот патриотизам не ги испрати луѓето на Гулаг, тоа го направи советската комунистичка идеологија. Лажните политички елити ја згаснаа патриотската енергија, го згаснаа патриотизмот во граѓаните. Но, време е за вистината. Вистинските патриоти секогаш се вистински демократи. Нема поголем демократ од патриотот. Вистинските патриоти се демократи затоа што знаат да ја сакаат својата земја и својот народ, и нивните права и нивните вредности, и нивната традиција и нивната модерност. Вистинските патриоти не сакаат да ја видат својата земја нападната ...
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 296 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 212 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска, кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот ...
сите 162 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Каракамишева: Патриотизмот е силата на секоја држава

Од:
До кого (е-маил):
Порака: