ВМРО-ДПМНЕ: Народот бара СДС да ја отфрли Тиранската платформа


12 копии

СДС ја втурна Република Македонија во длабока политичка и правна криза. СДС со обидот на нелегален начин да избере Претседател на Собранието прави опасен правен преседан кој може да прерасне во пракса, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Ваквиот преседан на криминогениот СДС отвора можност за во иднина, на незаконски начин да се повтори процедурата и така да се гласа двојазичноста, албанските банкноти, двојазичните униформи, геноцидот и сите елементи од Тиранската Платформа. СДС брзајќи да ја реализира Тиранската Платформа изврши пуч во Собранието, ги разгневи граѓаните, директно предизвикувајќи го немилиот настан од четвртокот вечерта, со што ги стави своите и пратениците од другите партии, вклучително и на ВМРО-ДПМНЕ во голема опасност. СДС мора да сноси и политичка и правна одговорност за државниот удар од четвртокот вечерта. СДС треба да престане да му тера инает на сопствениот народ, бидејќи партиите се од народот и за народот, а не обратно. Народот бара СДС да ја отфрли Тиранската Платформа. ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Распуштање на судството и негов реизбор ако формира влада оти било утврдено дека судиите се корумпирани, најави во едно од последните интервјуа лидерот на СДСМ и претендент за иден премиер, Зоран Заев. Настрана критиките на негова адреса дека најавата за распуштање и реизбор е директна закана и притисок врз работата на актуелните судии и оти нема ниту уставна ниту законска можност тоа да се спроведе, се обративме официјално до СДСМ со барање да ни го објаснат концептот врз чија основа би се реализирала оваа нaјава. Kој би ги реизбирал судиите кога единствено надлежен за тоа е Судскиот совет на Република Македонија, кој исто така е обвинет за пристрасност и необјективност од СДСМ и чии членови се планира да бидат исто така распуштени? Од партијата не добивме никаков одговор до затворањето на весникот, пишува „Дневник". Неограничен мандат додека не навршат 64 години Претседателот на Судскиот совет, Зоран Kараџовски, за „Дневник" вели дека секое повторување на генерален реизбор на судии, какво што се случуваше ...
| | веќе видена | слични

Настрана критиките на негова адреса дека најавата за распуштање и реизбор е директна закана и притисок врз работата на актуелните судии и оти нема ниту уставна ниту законска можност тоа да се спроведе, се обративме официјално до СДСМ со барање да ни го објаснат концептот врз чија основа би се реализирала оваа нaјава. Kој би ги реизбирал судиите кога единствено надлежен за тоа е Судскиот совет на Република Македонија, кој исто така е обвинет за пристрасност и необјективност од СДСМ и чии членови се планира да бидат исто така распуштени? Од партијата не добивме никаков одговор до затворањето на весникот, пишува „Дневник“. Неограничен мандат додека не навршат 64 години Претседателот на Судскиот совет, Зоран Kараџовски, за „Дневник“ вели дека секое повторување на генерален реизбор на судии, какво што се случуваше во минатото кога СДСМ ја имаше власта, за Советот претставува закана и мешање во нивната непристрасност и самостојност, но, пред сe`, е „притисок врз неговата работа како чувар на независноста и ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Најавите на Зоран Заев и претходно на Фрчковски дека ќе го распуштат судството и ќе вршат реизбор немаат никаква уставна и законска основа, смета поранешниот министер за правда Михајло Маневски. Во инервју за Телеграф.мк тој вели дека Заев најавува дека покрај судството ќе го урива и правосудството, што претставува класично кршење на законите. – Сите реформи во судството се правени по препорака на Европската комисија. ЕУ бараше судиите да бидат избрани без ограничување на мандатот, како и да се формира Академијата за судии. Јасно е дека за реизбор на судии нема никаква законска и уставна можност – објаснува Маневски за Телеграф.мк. Лидерот на СДСМ вчера за Радио Слободна Европа најави дека ќе мора да се отворат процесите за независноста во судството. – Ние докажавме дека нема правна држава во Македонија. Ветивме и чиста ни е состојбата по ова прашање – распуштање на судството и негов реизбор – изјави Заев. Поранешниот министер Маневски пак вели дека за промена на речиси сите закони поврзани со судството е ...
| | веќе видена | слични

Поранешни јавни обвинители, министри за правда – со ист став. Без уставна и законска основа се најавите на лидерот на СДСМ, Зоран Заев дека ќе го распуштат судството и ќе вршат реизбор. Поранешни јавни обвинители, министри за правда – со ист став. Без уставна и законска основа се најавите на лидерот на СДСМ, Зоран Заев дека ќе го распуштат судството и ќе вршат реизбор. Поранешниот министер за правда, Михајло Маневски вели дека за промена на речиси сите закони поврзани со судството е потребно двотретинско мнозинство во Собранието и Заев тешко ќе може да ги реализира. -Сите реформи во судството се правени по препорака на Европската комисија. ЕУ бараше судиите да бидат избрани без ограничување на мандатот, како и да се формира Академијата за судии. Јасно е дека за реизбор на судии нема никаква законска и уставна можност, за промена на речиси сите закони поврзани со судството е потребно двотретинско мнозинство во Собранието и Заев тешко ќе може да ги реализира. ...
| | веќе видена | слични

Најавите кои ги даде лидерот на СДСМ за генерален реизбор на судиите предизвикува реакции кај стручната јавност. Заев во повеќе наврати кажа дека една од првите мерки кои ќе ги превземат ќе биде токму распуштањето на судството, за како што вели, конечно да се департизирало. Со овој чекор очекувал Македонија повторно да станела правна држава. Меѓутоа дел од правниците не се согласуваат со оваа мерка. Дополнително сметаат дека за тоа немало никаква законска и уставна можност. Поранешниот Министер за правда Михајло Маневски смета дека се што до сега било направено во судството, во однос на реформите било по препорака на Европската Комисија. „Сите реформи во судството се правени по препорака на Европската комисија. ЕУ бараше судиите да бидат избрани без ограничување на мандатот, како и да се формира Академијата за судии. Јасно е дека за реизбор на судии нема никаква законска и уставна можност. Ако ЕУ не реагира, тоа ќе значи дека ги руши реформите што инсистираше да бидат спроведени. Очигледно е дека Заев сето ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Спротивно од волјата на народот, Уставот, законите и на деловникот, СДС се обиде нелегално да избере претседател на Собранието, кој уште првиот работен ден во неговиот кабинет постави албанско знаме и кабинетот го претвори во штаб на неговата партија, соопштуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Нелегалниот претседател на Собранието најави дека седниците ќе ги води на албански јазик, со тоа што Собранието на Република Македонија ќе стане трет парламент во регионот, во кој седниците ќе се водат на албански јазик, стои во дописот. Молкот на СДС е доказ дека почнува реализацијата на неуставната Тиранска платформа. Ова ли беше дел од големата програма на СДС? За ова ли гласаа членовите и симпатизерите на партијата, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични

И денеска двете најголеми партии - ВМРО-ДПМНЕ на Никола Груевски и СДСМ на Зоран Заев продолжија со меѓусебни обвнувања преку партиски пораки. „Незаконскиот претседател на парламентот Талат Џафери соопшти дека ќе ги води седниците на албански јазик. Македонскиот парламент ќе биде трет во регионот, во кој ќе има седници на албански. Сето ова е надвор од Охридскиот договор ... Единствениот официјален јазик во земјата е македонскиот. Молчењето од страна на СДСМ е доказ дека започнува реализацијата на „Албанската платформа“. Нејзината реализација започна покрај противењето на народот ... Крајно време е амнестираниот криминалец Зоран Заев да се освести. Крајно време е да престане теророт на СДСМ над народот“, пишува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ од утрово. Речиси во исто време беше објавена и порака од партијата на Зоран Заев. „Новата реформска влада е неопходна за процесот на интеграција на Република Македонија. Поради криминалните интереси на Никола Груевски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ подолго време сега ...
| | веќе видена | слични

– Сите реформи во судството се правени по препорака на Европската комисија . ЕУ бараше судиите да бидат избрани без ограничување на мандатот, како и да се формира Академијата за судии. Јасно е дека за реизбор на судии нема никаква законска и уставна можност – објаснува Маневски за Телеграф.мк. Заев вчера најави распуштање и реизбор на судии, потег кој политичка партија не би смеела да го најавува доколку пропагира независност на судството. – Паралелно веднаш ќе мораме да ги отвориме процесите за независноста во судството. Ние докажавме дека нема правна држава во Македонија. Ветивме и чиста ни е состојбата по ова прашање – распуштање на судството и негов реизбор – изјави Заев за „Радио слободна Европа“. Поранешниот министер нагласува дека за промена на речиси сите закони поврзани со судството е потребно двотретинско мнозинство во Собранието и Заев тешко ќе може да ги реализира. Според него, потребно е да се слушне и ставот на Европската Унија за најавите на Заев бидејќи тој човек претендира да биде на чело на ...
| | веќе видена | слични

Политичките партии и во текот на изминатиот викенд не ја пропуштија можноста да упатат критики едни кон други. ВМРО-ДПМНЕ смета дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев, со најавите за реизбор на судии „сака да ги покрие отстапките на штета на државните и национални интереси, кои ја редефинираат Република Македонија“. Дарко Костовски рече дека „СДС еднаш веќе го имаше унакажано и целосно партизирано судството со реизбор на 600 судии, кои ги имаа поминато нивните партиски филтри“. Тој го повтори ставот на својата партија дека, како што рече, спротивно на волјата на народот и на Уставот, Деловникот и на законите на Република Македонија, СДСМ ја спроведува тиранската платформа и дека реализацијата почнала со тоа што дозволиле албанското знаме да влезе во кабинетот на претседателот на Собранието. Од друга страна, СДСМ јасно и гласно кажува дека никој нема да ги загрози статусот на македонскиот јазик и унитарноста на државата. Ќе се овозможи практична примена на јазиците на заедниците според нивните потреби, исклучиво во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По официјалните изборни резултати од првиот круг на претседателските избори од земјава, грчките медиуми најмногу акцент ставаат врз малиот процент на излезност ...
сите 259 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 205 | | | веќе видена

Одборот за одбрана на Џулијан Асанж ќе организира јавен состанок во Лондон на 26 април за да добие поддршка за основачот на „Викиликс“ и да испрати силна ...
сите 60 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ: Народот бара СДС да ја отфрли Тиранската платформа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: