Опозицијата истепана и во парламентот на Венецуела


ВИДЕО: Опозицијата истепана и во парламентот на Венецуела Во парламентот на Венецуела дошло до жестока пресметка меѓу застапниците, а 11-мина од нив од тепачката излегле со крвави глави и модрици. До тепачка дошло за време на бурна седница, кога седуммина парламентарци на опозицијата протестирале против тоа што не им било дозволено да говорат во Националниот парламент, со оглед дека не ја признаваат победата на Николас Мадуро на претседателските избори. И додека тие тврдат дека ги нападнале нивните политички противници, бидејќи ги барале своите права, пратениците од владејачката партија тврдат дека не се виновни, туку оти противницитге на Мадуро дошле само за да предизвикаат насилство. Судирот бил предизвикан во момент кога опозиционите пратеници побарле од спикерот на парламентот да говорат, а тој тоа не им го дозволил бидејќи рекле оти не ја признаваат победата на Мадуро. По ова тие кренале транспарент на кој пишувало „фашист“ и „Парламентарен државен удар“. Николас Мадуро, кого за свој наследник го ...
| | веќе видена | слични

Енрике Каприлес, лидерот на венециелската опозиција се очекува денеска и официјално да ги оспори резилтатите од претседателските ибори спроведени во април годинава. Каприлес, владата на Мадуро ја смета за нелегитимна и по основ на тоа денеска ќе поднесе жалба до Врховниот суд во Венецуела.
| | веќе видена | слични

Каприлес, нарекувајќи ја владата на мадуро нелегитимна, изјави дека ќе поднесе жалба до венецуелскиот Врховен суд. Според официјалните резултати, Мадуро го победи Каприлес со разлика од 1,5 проценти на изборите кои беа одржани по смртта на претходниот претседател Хуго Чавез. Каприлес го обвини Мадуро, избраниот наследник на Чавез, дека победил со измама. Во период на високи тензии во земјата, илјадници приврзаници на опозицијата и на владата вчера одржаа протести за одбележување на меѓународниот ден на работниците.
| | веќе видена | слични

Во парламентот во Венецуела дојде до попуштање на нервите: опозицијата извести за тепачка меѓу пратениците. Дури и политичарките добија крвав нос. По спорните претседателски избори, во Венецуела владеат тензии меѓу владата и опозицијата. Напнатоста се рефлектираше и во парламентот, каде вчера (30.04) изби физичка пресметка меѓу пратениците, од којашто некои излегоа со раскрвавени глави. Инцидентот се случи во текот на бурната седница кога, според тврдењето на опозицијата, седум нивни пратеници биле нападнати и повредени додека протестирале против мерките во Националното собрание да не зборуваат поради тоа што не ја признаваат изборната победа на избраниот наследник на починатиот венецуелски лидер Уго Чавез, Николас Мадуро на претседателските избори одржани на 14-ти април. Пратениците од владејачката лева партија ги обвинија своите „фашистички“ противници за предизвикување на инцидентот, а новиот претседател Мадуро изјави: „Знаевме дека опозицијата дојде да предизвика насилство“ и дека „тоа не смее да се ...
| | веќе видена | слични

Во тепачката што вчера изби во парламентот на Венецуела 11 пратеници се повредени, јавија светските медиуми. Опозицијата соопшти дека седум од нивните членови билее нападнати и повредени по протестот заради забраната за говор во Националното собрание, затоа што одбиле да го прифатат Николас Мадуро за претседател. Имено, Собранието донесе декрет со кој им се забранува пратениците од опозицијата да зборуваат додека не го признаат претседателот Мадуро, соопшти Гардијан. Власта за насилството ја обвини „фашистичка опозиција“. - Знаеме дека опозицијата предизвика насилство. Ова не смее да се случи повторно, изјави Мадуро. Педесет годишниот Мадуро кого Уго Чавез го избра за свој наследник пред смртта го победи Енрике Каприлез за 1, 5 отсто од гласовите, а Каприлез одби да ја признае победата на Мадуро, тврдејќи дека изборите се лажирани и дека постоеле илјадници случаи на неправилности. -Може да не тепаат, да не затвораат, да не убиваат но нема да ги продадеме своите начела, изјавил за локална ТВ станица ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во тепачката во парламентот на Венецуела се повредени 17 провладини и опозициски пратеници за време на синоќешната дебата за сè уште спорните резултати од неодамнешните претседателски избори во земјата. Пратеникот Хулио Борхес, облеан во крв од едната страна на потеченото лице, синоќа се појавил пред камерата на една независна телевизија кратко време по тепачката во парламентот и потврдил дека најмалку 17 пратеници од опозицијата и пет провладини пратеници се повредени. Опозициските пратеници на Венецуела велат дека биле нападнати и повредени за време на протестот поради одлуката да им се оневозможи на говорницата во Националното собрание да го искажат своето противење на победата на претседателот Николас Мадуро, на претседателските избори на 14 април, јави Ројтерс. Од друга страна, провладината парламентарка Одалис Монсон, којa се појавила на државната телевизија, ги обвинила опозициските членови дека тие ги нападнале нив.
| | веќе видена | слични
2 копии

Инцидентот се случи во текот на бурната седница на венецуелскиот парламент, каде, според тврдењата на опозицијата, седум нивни пратеници се нападнати и повредени додека протестирале против мерките да не им се дозволи да зборуваат во Националното собрание поради тоа што не ја признаваат изборната победа на Николас Мадуро, на претседателските избори на 14. април. Застапниците на владеачката партија ги обвиниле своите „фашистички противници“ за предизвикување судири, а новиот претседател Мадуро рекол дека знаеле дека опозицијата дошла за да предизвика насилство и дека тоа не смее да се повтори. Судирот наводно започнал кога пратениците од опозицијата, му се обратиле со викање на претседателот на собранието Диосдада Кабела нарекувајќи го „фашист“ и развиле транспарент на кој пишувало „Парламентарен државен удар“. Тогаш ги нападнале застапниците на владеачката опција, а во тепачката меѓусебно се удирале и мавале со се што им дошло под рака, од столови до лаптопови, додека еден застапник, според изјавата на ...
| | веќе видена | слични

Инцидент се случи во Парламентот во Венецуела, каде пратениците си разменија тупаници а некој од нив завршија со раскрвавени лица. На инцидентот му претходела бурна расправа меѓу пратениците. Инцидент се случи во Парламентот во Венецуела, каде пратениците си разменија тупаници а некој од нив завршија со раскрвавени лица. На инцидентот му претходела бурна расправа меѓу пратениците. Седум преставници на опозицијата биле нападнати и повредени додека протестирале против мерките за забрана кои им оневозможуваат да зборуваат во Националното собрание поради тоа што не ја признаваат победата на претседателот Николас Мадуро.
| | веќе видена | слични
2 копии

Масовна тепачка изби вчера во венецуелскиот парламент помеѓу опозициските и пратениците на власт. Како што јавуваат странските медиуми повредени се вкупно 11 пратеници. Опозицијата соопшти дека седум од нивните членови билее нападнати и повредени по протестот заради забраната за говор во Националното собрание, затоа што одбиле да го прифатат Николас Мадуро за претседател. Имено, Собранието донесе декрет со кој им се забранува пратениците од опозицијата да зборуваат додека не го признаат претседателот Мадуро, соопшти Гардијан. Власта за насилството ја обвини „фашистичка опозиција“. - Знаеме дека опозицијата предизвика насилство. Ова не смее да се случи повторно, изјави Мадуро. Педесет годишниот Мадуро кого Уго Чавез го избра за свој наследник пред смртта го победи Енрике Каприлез за 1, 5 отсто од гласовите, а Каприлез одби да ја признае победата на Мадуро, тврдејќи дека изборите се лажирани и дека постоеле илјадници случаи на неправилности. -Може да не тепаат, да не затвораат, да не убиваат но нема да ги ...
| | веќе видена | слични

Инцидентот се случил во вторникот за време на бурната седница кога седум пратеници на опозицијата биле нападнати повредени оти не ја признавале изборната победа на Николас Мадуро на претседателските избори оддржани на 14 април. Пратениците од владејачката левица своите „противници“ ги нарекоа „фашисти“, а Мадуро изјави дека знаеле оти ќе дојде до насилство во Парламентот кое никако не смее да се повтори. Николас Мадуро го победи својот опозициски противник Енрике Каприљес со 1,5 отсто од гласовите, по што вториот одби да ги признае изборите од претседателските избори тврдејќи дека изборите биле лажирани и дека имало илјадници случаи на неправилности. Тепачката почнала кога опозициските пратеници на претседателот на Парламентот Диосадо Кабео му викнале дека е „фашист" и развиле транспарент на кој пишувало „Парламентарен државен удар", пренесува Ројтерс. Тогаш, како што јавува агенцијата, биле нападнати од пратениците на владејачката партија, а во пресметката меѓусебно се гаѓале со се што ќе им се нашло при ...
| | веќе видена | слични

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 128 | | | веќе видена

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 415 | | | веќе видена

Сашо Мијалков кој синоќа беше притворен и спроведен во затворот Шутка, денеска има судско рочиште во предметот „Тврдина-Таргет“ за масовното нелегално ...
сите 415 | | | веќе видена

Неизвесно е дали поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков ќе биде спроведен во судот на денешното рочиште “Таргет-Тврдина”, случај во кој е тој еден од обвинетите, ...
сите 130 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 119 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Опозицијата истепана и во парламентот на Венецуела

Од:
До кого (е-маил):
Порака: