Прогресивниот данок ќе предизвика даночна евазија


Мерката за прогресивно оданочување може да влијае дестимулативно за луѓето кои во земјава заработуваат повеќе, коментираат економски екперти. Тие најавената ...
| | веќе видена | слични
3 копии
2 копии

Кога зборуваме за даночни реформи, тука мораме да направиме разлика помеѓу левицата и десницата, не само кај нас, туку генерално во Европа. Оние политики кои ...
| | веќе видена | слични

„Едно е личен имот и приход што остварувате, друго е семеен приход и имот што остварувате. Да се даде и алтернатива.  Лично сметам дека тој праг би требало да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Тие што земаат повисоки плати треба плаќаат повеќе данок, смета премиерот Заев. Прогресивното оданочување е во владината програма и ќе се спроведе. Но пред тоа ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Бројот на граѓани кои ќе бидат опфатени со прогресивната стапка на персонален данок од 18 насто, доколку границата на приходите е над 1.000 евра е мал, но ...
| | веќе видена | слични

Прогресивното оданочување кое го најави Министерот за финансии Драган Тевдовски крена голема врева во јавноста. Границата од 1.000 евра над која ќе се плаќа ...
| | веќе видена | слични

Пред камерата на Канал 5 аналитичарот Витанов коментира  дека прогресивното  оданочување може дестимулативно да влијае за луѓето кои заработуваат повеќе, мерка ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 323 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се движи од минус ...
сите 219 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 293 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 123 | | | веќе видена

Денеска завршува конкурсот на СДСМ за пријавување на кандидати за претседател на државата, но останува да се види колку тоа ќе има влијание на конечниот избор, ...
сите 179 | | | веќе видена

Нова Либерална партија отворено даде поддршка на професорката Гордана Силјановска Давкова за претстојните претседателски избори. „Нова Либерална партија ...
сите 133 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 106 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прогресивниот данок ќе предизвика даночна евазија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: