Прогресивниот данок ќе предизвика даночна евазија


Мерката за прогресивно оданочување може да влијае дестимулативно за луѓето кои во земјава заработуваат повеќе, коментираат економски екперти. Тие најавената ...
| | веќе видена | слични
3 копии
2 копии

Кога зборуваме за даночни реформи, тука мораме да направиме разлика помеѓу левицата и десницата, не само кај нас, туку генерално во Европа. Оние политики кои ...
| | веќе видена | слични

„Едно е личен имот и приход што остварувате, друго е семеен приход и имот што остварувате. Да се даде и алтернатива.  Лично сметам дека тој праг би требало да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Тие што земаат повисоки плати треба плаќаат повеќе данок, смета премиерот Заев. Прогресивното оданочување е во владината програма и ќе се спроведе. Но пред тоа ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Бројот на граѓани кои ќе бидат опфатени со прогресивната стапка на персонален данок од 18 насто, доколку границата на приходите е над 1.000 евра е мал, но ...
| | веќе видена | слични

Прогресивното оданочување кое го најави Министерот за финансии Драган Тевдовски крена голема врева во јавноста. Границата од 1.000 евра над која ќе се плаќа ...
| | веќе видена | слични

Пред камерата на Канал 5 аналитичарот Витанов коментира  дека прогресивното  оданочување може дестимулативно да влијае за луѓето кои заработуваат повеќе, мерка ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за ...
сите 76 | | | веќе видена

Пет лица се повредени од кои едно потешко во сообраќајна несреќа на три возила што денеска околу 12:30 часот се случила на регионалниот пат Желино-Групчин, ...
сите 197 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 93 | | | веќе видена

Калишкиот манастирски комплекс го сочинуваат четири светилишта, две пештерски цркви посветени на Богородица и Атанасиј Велики и уште две цркви едната посветена ...
сите 47 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прогресивниот данок ќе предизвика даночна евазија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: