Капење во базен со пари како Бајо Паторот за поттикнување референдум

Капење во базен со пари како Бајо Паторот за поттикнување референдум Капењето во базен со пари и тоа во швајцарски франци, како што тоа го прави Бајо Паторот, ќе стане реалност за личноста која на аукција ќе го купи сефот од 1912 година. Сефот содржи осум милиони кованици од по пет рапени – најмалата швајцарска парична единица. Оваа неверојатна понуда, која има и политичка конотација – парите од продажбата ќе послужат за распишување референдум за предлогот да се воведе основна плата за сите полнолетни вајцарци, поттикна големо интересирање, изјави еден од активистите кои ја покренале ампањата за плебисцитарното изјаснување. Сефот од челик и месинг, со големина од 45 метри квадратни, може да се погледне на сајтот за онлајн продажба на уксузни производи Џејсм едишн (James Edition). Сефот е пренослив и во моментот се наоѓа во зградата на поранешната Фолксбанка во Базел, северна Швајцарија, каде денеска се наоѓаат просториите за граѓански активизам. Неколку месеци порано, граѓанските активисти целата ...
| | веќе видена | слични

Останато

Само оние што ќе гласаат „за“ или „против“ во недела ќе учествуваат во одлуката за иднината на Македонија. Бојкотот не се калкулира никаде, порачаа вчера ...
сите 138 | | | веќе видена

Босанскиот национален совет ги повика Бошњаците кои живеат во Македонија да гласаат „за“ на претстојниот референдум и со тоа да ги отстранат сите препреки за ...
сите 23 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Капење во базен со пари како Бајо Паторот за поттикнување референдум

Од:
До кого (е-маил):
Порака: