Капење во базен со пари како Бајо Паторот за поттикнување референдум

Капење во базен со пари како Бајо Паторот за поттикнување референдум Капењето во базен со пари и тоа во швајцарски франци, како што тоа го прави Бајо Паторот, ќе стане реалност за личноста која на аукција ќе го купи сефот од 1912 година. Сефот содржи осум милиони кованици од по пет рапени – најмалата швајцарска парична единица. Оваа неверојатна понуда, која има и политичка конотација – парите од продажбата ќе послужат за распишување референдум за предлогот да се воведе основна плата за сите полнолетни вајцарци, поттикна големо интересирање, изјави еден од активистите кои ја покренале ампањата за плебисцитарното изјаснување. Сефот од челик и месинг, со големина од 45 метри квадратни, може да се погледне на сајтот за онлајн продажба на уксузни производи Џејсм едишн (James Edition). Сефот е пренослив и во моментот се наоѓа во зградата на поранешната Фолксбанка во Базел, северна Швајцарија, каде денеска се наоѓаат просториите за граѓански активизам. Неколку месеци порано, граѓанските активисти целата ...
| | веќе видена | слични

Останато

Територијата на нашата држава се наоѓа во поле на висок воздушен притисок (антициклон) кој условува стабилно, суво и невообичаено топло време со високи ...
сите 204 | | | веќе видена

Печатот со новото име Република Северна Македонија веќе почна да се користи во пасошите при влез или излез од државата, во согласност со спроведувањето на ...
сите 175 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата која се случи на 13. февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават ...
сите 268 | | | веќе видена

Република Македонија нема потреба од нов Зоран Заев. На граѓаните им е преку глава од понижување и обесчестување на државата, граѓаните сакаат претседател кој ...
сите 165 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 277 | | | веќе видена

Пратеникот Артан Груби и близок соработник на лидерот на ДУИ Али Ахмети, отворено ќе лобира Никола Димитров да биде консензуалниот кандидат на неговата партија ...
сите 193 | | | веќе видена

Доналд Трамп го обвини популарното комично шоу „Сабота вечер во живо“ дека е платено да ги напаѓа само републиканците и повика на одмазда и истрага откако уште ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Капење во базен со пари како Бајо Паторот за поттикнување референдум

Од:
До кого (е-маил):
Порака: