Спорт - Биелса фаворит за клупата на Интер

Марсело Биелса е стручњакот што би требало да го наследи Леонардо на клупата на Интер во новата сезона од Серија А. Бразилскиот стратег дејствуваше сигурно на кормилото на „нероаѕурите“, но реши да преговара со францускиот прволигаш ПСЖ и, по се изгледа, ќе ја прифати функцијата на спортски директор што му ја понудија новите арапски газди на клубот. Водечките луѓе на Интер се разочарани што, и покрај искажаната доверба кон Леонардо, тој ќе му го сврти грбот на клубот што му даде нова шанса да се обиде во тренерскиот занает. Сепак, Масимо Морати веднаш пронајде решение за испразнетото тренерско место, со надеж дека ќе успее да го убеди Марсело Биелса да седне на клупата на Интер. Аргентинскиот стручњак важи за еден од најофанзивните стратези во светот на фудбалот, а тоа што му се допаѓа на Морати е фактот дека Биелса секогаш инсистира на атрактивна игра на неговите тимови. Чилеанската репрезентација бележеше огромен напредок во формата додека Биелса беше селектор, но овој стручњак неодамна реши да си замине и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Откако бразилскиот фудбалски стручњак Леонардо најави заминување од Интер во Пари сен Жермен, раководството на италијанскиот вицешампион тргна во потрага по нов тренер. Прва на листата желби на претседателот на Интер, Масимо Морати, беше Аргентинецот Марсело Биелса, меѓутоа тој ги одби „нераѕурите“. На „Сан Сиро“ не сака да дојде ниту Марчело Липи, а клупата на Интер ја одби и Карло Анчелоти. Морати затоа сега се обидува да го одоброволи англискиот селектор Фабио Капело. „Не сум запознаен со понудата на Интер. На одмор сум во Марбела, уживам со внуците и не ги следам весниците и телевизијата. Единствено гледам цртани филмови“, изјави Капело за Sky Italia. Меѓутоа, извор на телевизијата од раководството на Интер тврди дека Морати веќе имал неколку разговори со Капело кои сериозно размислувал за враќање во Италија. Актуелниот селектор на фудбалската репрезентација на Англија, поголемиот дел од кариерата го мина во Серија А, каде ги предводеше италијанските фудбалски гиганти Милан, Рома и Јувентус. Од 2007 ...
| | веќе видена | слични

Директорот на фудбалскиот клуб Интер, Ернесто Паолило, потврди дека Бразилецот Леонардо го напуштил клубот по само шест месеци поминати на клупата. „Леонардо замина во Париз, а ние бараме нов тренер“ - изјави Паолило. Интер е во потрага по трет тренер, откако Жозе Мурињо го напушти клубот. Рафаел Бенитез го замени Мурињо на клупата, но и тој како и Леонардо остана во клубот само шест месеци. Поради лошите резултати, доби отказ. Него го наследи Леонардо кој сега ќе се пресели во Париз каде ќе биде спортски директор на ПСЖ. Медиумите претпоставуваат дека нов тренер на Интер ќе биде поранешниот фудбалер на овој клуб, Синиша Михајловиќ. A.M | бркај работа
| | веќе видена | слични
3 копии

Откако е извесно дека Леонардо си заминува од клупата на Интер италијанските весници се бавеа со можниот негов наследник. Се споменуваа имињата на Биелса, Делио Роси, Дунга, Зико, Анчелоти. Но, како последен а можеби и најверојатен наследник на Леонардо се споменува Синиша Михајловиќ. Според италијанските медиуми Морати сакал да го доведе уште минатата година кога Михајловиќ со Катанија го понижи Интер на Сицилија (3:1). Во прилог на овие тврдења е и договорот на Михајловиќ со Фиорентина кој што беше склучен на 1+1 година, а Фиорентина веќе бара нов тренер. “извор Макфакс“
| | веќе видена | слични

Синиша Михајловиќ во следните неколку дена би требало и официјално да биде промовиран како нов тренер на Интер. Српскиот стратег неколку сезони му беше помошник на Роберто Манчини во стручниот штаб на „нероаѕурите“, период во кој изгради одлични односи со претседателот Масимо Морати. Токму поради тоа, Морати реши своето внимание во трката по нов тренер да го насочи токму кон Михајловиќ, особено откако доби негативен одговор од првиот фаворит Марсело Биелса. Патронот на Интер е решен што поскоро да доведе нов тренер во својот тим бидејќи Леонардо во следните неколку дена и официјално ќе ја поднесе својата оставка за да се пресели на директорско место во ПСЖ. Морати експресно ги договорил сите услови со Михајловиќ, но сега на српскиот стручњак е да се избори за предвремено раскинување на договорот со Фиорентина, кој трае до јуни 2012 година. Не се исклучува ниту можноста Интер да плати околу еден милион евра за слободата на Србинот, кој инсистира на коректен договор со газдата на Фиорентина, Андреа Дела Вале.
| | веќе видена | слични

Синиша Михајловиќ можеби ќе ја преземе тренерската палка во Интер идната сезона. Леонардо заминува за Пари Сен Жермен, а според италијанските медиуми, претседателот на „нераѕурите“, Масимо Морати, му предложил на Михајловиќ да седне на клупата. За да се случи тоа, Синиша ќе мора да се ослободи од договорот со Фјорентина, кој го врзува до 2012 година.
| | веќе видена | слични

Како главни кандидати за заменик на Леонардо се споменуваат Џан Пјеро Гаспарини и Клаудио Раниери, меѓутоа фаворит на навивачите на "нероазурите" е Делио Роси Сопственикот на Интер, Масимо Морати, нема време за одмор. Пред разгорување на летото петролејскиот магнат ќе треба да бара нов тренер, бидејќи Бразилецот Леонардо е на пат да ја почне работата во францускиот Пари Сен Жермен и тоа како спортски директор. Претседателот на Интер за Скај спорт го прокоментира можното заминување на 42-годишниот бразилски тренер. - Дали Лео ќе замине - можеби. Не сум се одрекол од него, но очигледно тој има други амбиции. Нам ни е потребен тренер, а не спортски директор. Ако нешто се случи по ова прашање, ќе бидете известени, изјави видно лут Морати од одлуката на Леонардо. На прашањето кој би седнал на клупата на Интер, Морати одговори. - Кој ќе го води Интер? Дајте ми предлог. Се верува дека Интер е веќе во потрага по нов тренер. Италијанските медиуми јавија дека на врвот на листата на желби е аргентискиот стручњак ...
| | веќе видена | слични

Извршниот директор на фудбалскиот состав Интер, Ернесто Паолило, потврди дека бразилскиот тренер Леонардо денеска и официјално го напуштил калчо тимот. Тој по 6 месеци на чело на "нероаѕурите" ја прифати понудата на катарските мултимилионери и се активира во раководната гарнитура на францускиот ПСЖ. "Леонардо отпатува за Париз и сега Интер си бара нов тренер. Сакаме да најдеме квалитетен стручњак "- објавил Паолило. Се очекува Леонардо да заземе функцијата генерален менаџер во француската престолнина. Според гласините, ПСЖ ќе се обиде да го ангажира и Карло Анчелоти како тренер. За менаџерскиот стол во Интер се споменува имињата на Синиша Михајловиќ, Џанпиеро Гасперини и Клаудио Раниери, Анчелоти... но Морати попладнево демантираше дека србинот и Анчелоти се на листата на желби. Претседателот на неро-аѕурите изјави дека не размислуваат за тренер кој е под договор во моментов. Останува да видиме деновиве каков ќе биде изборот и кој ќе биде новиот тренер на нашиот Пандев во новата сезона. Кога сме кај ...
| | веќе видена | слични

Италијанските медиуми шпекулираат дека претседателот на Интер, Масимо Морати постигнал договор со тренерот на Фиорентина, Синиша Михајловиќ да го замени Леонардо на кормилото на екипата. Леонардо е близу до заминување во француската екипа ПСЖ како спортски директор. Местото на Михајловиќ пак, во Фиорентина се очекува да го пополни досегашниот тренер на Палермо, Делио Роси.
| | веќе видена | слични

Секогаш коректен во односот кон медиумите, секогаш со конкретен одговор, тоа е претседателот Морати . Денес пред канцелариите на SARAS тој ги одговори сите прашања кои ги имаа новинарите за новиот тренер на тимот. Разбравме дека Масимо Морати го одбрал Синиша Михајловиќ за нов тренер од следната сезона? - "Во овој момент, не. Сакам да разјаснам нешто: Вчера попладне видов дека сме добиле не од еден друг тренер.... Немаме добиено НЕ од никого. Само Бјелса не одби, но тој не одби поради лични причини и му беше многу жал што неможе да започне преговори со нас. Додека за Карло Анчелоти, никој не ни помислил на него, и сигурно е дека тоа не е поради недостаток на самодоверба. Но многу е вознемирувачко кога читам дека Анчелоти му рекол НЕ на Интер. Тоа не е вистина. Ако ве интересира добивме еден куп ДА и сега наше е да одбереме едно. Ние сме тие кои бираме тренер." Доколку би го одбрале михајловиќ, тоа би било продолжување на традицијата, сепак тој е еден од нас. - "Синиша е под договор со Фиорентина, и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 152 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Биелса фаворит за клупата на Интер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: