Доби шанса и направи чудо: Барди даде два гола за две минути против Атлетик (ВИДЕО)


Македонскиот фудбалски репезентативец влезе во историјата на шпанската Примера откако вечерва во само две минути даде два ефектни гола од слободен удар за да му донесе водство на Леванте на тешкото гостување против Атлетик Билбао. Погледнете како Енес Барди го даде првиот гол, кој го постигна во 42' минута од натпреварот против Атлетик Билбао А вториот во 44' минута од буквално иста позиција: Вечерашниот подвиг го прави Барди прв играч во Ла Лига по 2012-та кој дал два гола од слободен удар на еден натпревар. Последен пред шест години два гола од прекин дал Бењат од Атлетик Билбао против Севиља. Ова беше шести гол на Македонецот сезонава од кои четири беа од слободен удар што е права реткост во европскиот фудбал.
| | веќе видена | слични

Севилја до крајот на сезоната ќе биде предводена од искусниот тренер, Хоакин Капарос, кој ја презема функцијата од неодамна отпуштениот Винченцо Монтела. Андалузијците стигнаа до четвртфиналето на Лигата на шампионите, но Монтела мораше да замине поради лошата серија во домашното првенство, а Капарос ќе се обиде да го поправи впечатокот до крајот на сезоната. Она што ги изненади љубителите на фудбалот е информацијата која вели дека Капарос одбил да биде платен за неговиот работен ангажман. – Искрено, сметам дека нема потреба да бидам платен. Мојот договор важи само еден месец, а натпреварите ги играме во Севилја, па нема да имам дополните трошоци, – истакнал Капарос. Информацијата денеска ја потврди и претседателот на клубот. – Сака да ни помогне, тој е голем фан на Севилја и нема да добие хонорар за ангажманот, – потврдил Хозе Кастро.
| | веќе видена | слични

Тој пет години седеше на клупата на овој клубо од 2000 до 2005 година и го прави тренер со најдолг стаж во историјата на клубот. „ Искрено сметав дека нема потреба клубот да ме плаќа. Мојот договор важи само до крајот на сезоната. Сите преостанати натпревари се играат во Севилја што значи дека нема да имам никакви дополнителни трошоци ", изјави Капарос. Севиља ја почна сезоната со Едуардо Берицо, па ја продолжи со Винченцо Монтела, а сега Капарос.
| | веќе видена | слични

Енис Барди беше најзаслужен за победата на Леванте над Атлетик Билбао со која клубот од Валенсија го обезбеди опстанокот во Ла Лига. А на одличните игри на Македонецот и опстанокот Леванте задоволни се и од Ујпешт поранешниот клуб на Барди. Леванте одвои 1,5 милиони евра за офанзивниот фудбалер, а во договорот направи и клаузула за дополнителен бонус со евентуален опстанок на екипата во најсилната шпанска лига. Па така, шпанскиот прволигаш ќе плати дополнителни 250.000 евра на сметка на Ујпешт поради тоа што избори опстанок оваа сезона, а исто толку пари ќе им бидат исплатени на Унгарците доколку повтори истото и наредната сезона. Барди во дебитантската сезона во Ла Лига даде шест гола и една асистенција.
| | веќе видена | слични

Тешки денови се за Винченцо Монтела. Во една сезона по втор пат доби отказ на првата тренерска позиција. Откако не успеа да го врати назад Милан во елитата на италијанскиот фудбал, популарното „авионче" заработи отказ и на клупата на Севиља. После само четири месеци дружење, раководството на „берберите" ја прекина соработката со италијанскиот стручњак. Иако во прилог му одеше тоа што го елиминираа Манчестер Јунајтед во Лигата на Шампионите (подоцна испадна аод Баерн), серијата без победи во Ла Лига, и убедливиот пораз од Барселона во финалетона Купот на Кралот (0:5) беа пресудни. На крајот стигна и поразот од Леванте на нашиот репрезентативец Енис Барди во натпревар кој беше и тоа како битен за Севиља, пред се, за излез во Европа. Неговото место на клупата ќе го заземе 62.годишниот Хоакин Капарос, шпански стручњак кој во својата тренерска кариера работеше во Виљареал, Депортиво Ла Корубња, Билбао, Мајорка, Леванте, Гранада и Осасуна. Инаку Капарос веќе беше и тренер на Севиља во периодот од 2000 до 2005 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Винченцо Монтела само четири месеци се задржа на клупата на Севилја. По серијата на лоши резултати, челниците на клубот од Андалузија, му врачика отказ на италијанскиот тренер. По синоќешниот пораз од Леванте (2:1), во Севилја го загубија трпението со Монтела, ја раскината соработката со него, а до крајот на сезоната клубот ќе го предводи искусниот Хоакин Капарос (62). Монтела со Севилја последната победа ја забележа на 13.март, кога на „Олд Трафорд“ го елиминира Манчестер јунајтед од Лигата на шампионите. Во шпанската Ла Лига, Севилја последен пат победи на 3.март, во дуелот со Атлетик Билбао. Под водство на Монтела, Севилја, забележа неколку катастрофални порази, дома од Бетис (3:5), Атлетико Мадрид (2:5) и Валенсија (0:2), односно на гости кај Еибар (5:1) и Селта (4:0). Минатата сабота Барселона ја прегази Севилја со 5:0 во финалето во Купот на Шпанија. Наследникот на Монтела, Капарос во кариерата веќе ја има предодено Севилја и тоа во периодот од 2000 до 2005 година.
| | веќе видена | слични
3 копии

Винченцо Монтела повеќе не е тренер на Севиља, откако раководството на клубот реши да ја прекина соработка со него поради слаби резултати. Отказот за Монтела е по само четири месеци поминати на тренерскот место во Севиља, а доаѓа по вчерашниот пораз од Леванте, екипа која се бори за опстанок во Ла Лига. Италијанецот сезоната ја почна во Милан, но и од таму беше отпуштен. Наследник на Монтела на тренерската функција во Севиља ќе биде 62-годишниот Хоакин Капарос. Тој во текот на својата кариера беше предводник и на друиги шпански екипи: Виљареал, Ла Коруња, Атлетик Билбао, Мајорка, Леванте, Гранада, Осасуна. За него ова е враќање во Севиља каде работеше во периодот 2000-2005 година.
| | веќе видена | слични

Македонецот беше забележителен во победата на Леванте. Македонија Леванте обезбеди победа од 2-1 над Севиља пред своја публика во синоќешниот дуел од редовното 35 коло во шпанската Примера, а нашиот репрезентативец Енис Барди го одигра целиот меч за домаќините. Барди беше доста забележителен на теренот кај домаќините, а притоа имаше и еден потег по кој ги воодушеви фановите на Леванте, Македонецот крај аут линијата си поигра со Ленгле, а на неговиот потег се надоврза и Луна кој на средината на теренот изведе „рулет“. Инаку, раководството на Севиља одлучи да му врачи отказ на италијанскиот стратег Винченцо Монтела по синоќешниот пораз кој влезе во сивилото на катастрофалната серија на тимот во изминатиов период.
| | веќе видена | слични

Од редовите на Севилја се одлучија да му врачат отказ на досегашниот тренер, Винченцо Монтела по катастрофалната серија резултати. Тимот од Андалузија немаше победа на последните девет одиграни натпревари, а последен пат се радувале дури на 13 март. Од овие девет средби, Севилја загуби на пет натпревари. Последна победа која Монтела ја имаше како предводник на клубот беше онаа против Манчестер Јунајтед на „Олд Трафорд“. Последниот пораз на Севилја се случи во текот на вчерашниот ден кога беа поразени на гостувањето кај Леванте со 2:1. Овој пораз ја прели чашата, па раководството на тимот се одлучи да го отпушти италијанскиот стратег. Монтела седна на клупата на Севилја кон крајот на 2017 година, а своето деби го имаше против Кадиз во натпревар од Купот на Кралот. Во 28 натпревари како предводник на тимот од „Санчес Писхуан“ Монтела забележа 11 победи, седум нерешени и дури десет порази. Жоакин Капарос ќе го води тимот до крајот на тековната сезона, а потоа од раководството на Севилја ќе одлучат за ново име ...
| | веќе видена | слични

Тренерот на Севиља, Винченцо Монтела во скоро време ќе биде отпуштен од Севиља, објавија шпанските медиуми.Под водство на италијанскиот фудбалски стручњак, Севиља не ги исполни очекувањата на управата и навивачите, па извесно е прекинување на соработката.Монтела е во Севиља од 28 декември 2017 година. Со него тимот загиби десет средби, на 28 натпревари, вклучително и во финалето од Купот на Шпанија.Последниот пораз Севиља го претрпе вчера од Леванте, тимот за кој настапува македонскиот репрезентативец Енис Барди.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 388 | | | веќе видена

Лидерската средба дефинитивнонема да се одржи. Од Владата објавија дека не се создадени услови за постигнување консензус за организирање на средба. Во ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Доби шанса и направи чудо: Барди даде два гола за две минути против Атлетик (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: