Канал 5 води хајка против уредникот на „Шпиц“

Советот на честа на ЗНМ ја осуди „своевидната хајка против новинарот Бранко Героски, што е надвор од правилата и принципите за објективно информирање на јавноста“. Советот на честа на ЗНМ, во врска со претставката на Бранко Героски за прилог објавен на Канал 5 на 17 јануари, со наслов „Фирмите на Перо Наков затаиле данок од 800 илјади евра на плати на вработените“, констатира дека се прекршени принципите 2, 3 и 13 од Кодексот на новинарите. Со оглед на тоа што прилогот не е прочитан од новинар, туку од презентерот на вестите, заклучокот од претставката се адресира до главната и одговорна уредничка Лидија Богатинова. Без да навлегува во точноста на изнесените информации, Советот констатира дека со текстот грубо се кршат новинарските начела и принципите за одделување на факти од мислење, на веста од коментар. Со оглед на тоа што сличен текст се емитуваше и во вестите на Канал 5 на 18 јануари, Советот констатира дека Канал 5 прави своевидна хајка против новинарот Бранко Героски, што е надвор од ...
| | веќе видена | слични

Советот на честа на Здружението на новинарите на Македонија констатира дека телевизијата „Канал 5“ прекршила повеќе принципи од новинарскиот кодекс во прилогот „Фирмите на Перо Наков затаиле данок од 800 илјади евра на плати на вработените“, објавен на 17 јануари. - Без да навлегува во точноста на изнесените информации, Советот констатира дека со текстот грубо се кршат новинарските начела и принципите за одделување на факт од мислење, на веста од коментар. Со оглед на тоа што сличен текст се емитуваше и во вестите на „Канал 5“ на 18 јануари, Советот констатира дека „Канал 5“ прави своевидна хајка против новинарот Бранко Героски, што е надвор од правилата и принципите за објективно информирање на јавноста. Советот осудува секакво нарушување на достоинството на новинар со неаргументирани напади и ќе продолжи да го следи начинот на информирање на „Канал 5“ во врска со овој случај - се вели во соопштението на Советот на честа на ЗНМ. Советот оцени и дека „Утрински весник“ прекршил неколку принципи од ...
| | веќе видена | слични

Телевизија „Канал 5“ ги крши принципите од Кодексот на новинари во прилогот од 17 јануари, во кој го обвини главниот уредник на „Шпиц“, Бранко Героски, дека „ги злоупотребува новинарите и ги плаќа двојно помалку од државниот просек“. Ова е констатацијата на Советот на честа при ЗНМ, во врска со претставката на Героски. „Затоа што сличен текст се емитуваше и во вестите на „Канал 5“ на 18 јануари, Советот констатира дека „Канал 5“ прави своевидна хајка против новинарот Бранко Героски, што е надвор од правилата и принципите за објективно информирање на јавноста. Советот осудува секакво нарушување на достоинството на новинар со неаргументирани напади и ќе продолжи да го следи начинот на информирање на „Канал 5“ во врска со овој случај“, се вели во реакцијата од ЗНМ. Советот оценува дека со текстот грубо се кршат новинарските начела и принципите за одделување факт од мислење, вест од коментар. „Со оглед на тоа што прилогот не е прочитан од новинар, туку од презентерот на вестите, заклучокот од претставката се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Канал 5 води хајка против уредникот на „Шпиц“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: