Канал 5 води хајка против уредникот на „Шпиц“

Советот на честа на ЗНМ ја осуди „своевидната хајка против новинарот Бранко Героски, што е надвор од правилата и принципите за објективно информирање на јавноста“. Советот на честа на ЗНМ, во врска со претставката на Бранко Героски за прилог објавен на Канал 5 на 17 јануари, со наслов „Фирмите на Перо Наков затаиле данок од 800 илјади евра на плати на вработените“, констатира дека се прекршени принципите 2, 3 и 13 од Кодексот на новинарите. Со оглед на тоа што прилогот не е прочитан од новинар, туку од презентерот на вестите, заклучокот од претставката се адресира до главната и одговорна уредничка Лидија Богатинова. Без да навлегува во точноста на изнесените информации, Советот констатира дека со текстот грубо се кршат новинарските начела и принципите за одделување на факти од мислење, на веста од коментар. Со оглед на тоа што сличен текст се емитуваше и во вестите на Канал 5 на 18 јануари, Советот констатира дека Канал 5 прави своевидна хајка против новинарот Бранко Героски, што е надвор од ...
| | веќе видена | слични

Советот на честа на Здружението на новинарите на Македонија констатира дека телевизијата „Канал 5“ прекршила повеќе принципи од новинарскиот кодекс во прилогот „Фирмите на Перо Наков затаиле данок од 800 илјади евра на плати на вработените“, објавен на 17 јануари. - Без да навлегува во точноста на изнесените информации, Советот констатира дека со текстот грубо се кршат новинарските начела и принципите за одделување на факт од мислење, на веста од коментар. Со оглед на тоа што сличен текст се емитуваше и во вестите на „Канал 5“ на 18 јануари, Советот констатира дека „Канал 5“ прави своевидна хајка против новинарот Бранко Героски, што е надвор од правилата и принципите за објективно информирање на јавноста. Советот осудува секакво нарушување на достоинството на новинар со неаргументирани напади и ќе продолжи да го следи начинот на информирање на „Канал 5“ во врска со овој случај - се вели во соопштението на Советот на честа на ЗНМ. Советот оцени и дека „Утрински весник“ прекршил неколку принципи од ...
| | веќе видена | слични

Телевизија „Канал 5“ ги крши принципите од Кодексот на новинари во прилогот од 17 јануари, во кој го обвини главниот уредник на „Шпиц“, Бранко Героски, дека „ги злоупотребува новинарите и ги плаќа двојно помалку од државниот просек“. Ова е констатацијата на Советот на честа при ЗНМ, во врска со претставката на Героски. „Затоа што сличен текст се емитуваше и во вестите на „Канал 5“ на 18 јануари, Советот констатира дека „Канал 5“ прави своевидна хајка против новинарот Бранко Героски, што е надвор од правилата и принципите за објективно информирање на јавноста. Советот осудува секакво нарушување на достоинството на новинар со неаргументирани напади и ќе продолжи да го следи начинот на информирање на „Канал 5“ во врска со овој случај“, се вели во реакцијата од ЗНМ. Советот оценува дека со текстот грубо се кршат новинарските начела и принципите за одделување факт од мислење, вест од коментар. „Со оглед на тоа што прилогот не е прочитан од новинар, туку од презентерот на вестите, заклучокот од претставката се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 78 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со граѓаните и членовите на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Свети Николе.Мицкоски пред ...
сите 202 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 51 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 32 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Канал 5 води хајка против уредникот на „Шпиц“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: