Канада дава 10.000 иселенички визи на Сиријците

Канадската влада најави дека ќе прифати 10.000 сириски бегалци во текот на следната година и така ќе го поедностави и ќе го забрза процесот на барања за влез во таа држава. Граничната полиција повеќе нема да бара доказ за статус бегалец, туку наместо тоа „ќе претпостави дека тие бегаат од војната, што ја задоволува дефиницијата бегалци, што ќе ја забрза апликацијата“, се наведува во соопштението на канадското Министерство за имиграција и државјанство, пренесува АФП. Како резултат на ова, Канада ќе им излезе во пресрет на 10.000 Сиријци до септември 2016 година. Службениците кои ќе ја обработуваат апликацијата, интервјуата ќе ги фокусираат на безбедноста, криминалот и на медицински прегледи, наведуваат од Министерството.
| | веќе видена | слични

Останато

Ако нема цензус, а на референдумот мнозинството граѓани се изјаснат „за“ Договорот со Грција и влез во ЕУ и НАТО, тоа ќе биде земено предвид и процедурата ќе ...
сите 79 | | | веќе видена

Си бара ли Власта алиби за сѐ поизвесно неуспешниот референдум? Ова е прашањето кое произлегува по денешната прес-конференција на министерот за надворешни ...
сите 84 | | | веќе видена

Две лица добија лесни повреди во скопската населба Ченто, откако 30-тина куршуми биле испукани во нивниот автомобил од автоматска пушка “Калашников”. Куршумите ...
сите 213 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски покажува дека има проблем со подобра иднина и со перспективите што се отвораат пред граѓаните на Македонија. Мицкоски и раководството на ...
сите 181 | | | веќе видена

Поплавите се очекува да почнат утре, поради што граѓаните во потенцијално поплавените делови треба да ги напуштат нивните домови уште денеска Илјадници жители ...
сите 87 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Канада дава 10.000 иселенички визи на Сиријците

Од:
До кого (е-маил):
Порака: