Канада најави забрана за пластични производи за еднократна употреба

Заштитниците на животната средина алармираат од зголемувањето на пластичниот отпад во светските мориња. Како земја со најдолго крајбрежје во светот Канада сега ...
| | веќе видена | слични

Канада планира да ја забрани пластиката за еднократна употреба до 2021 година, изјави висок претставник на владата во неделата. Канадскиот премиер Џастин Трудо ...
| | веќе видена | слични

Компанија од САД го собира пластичниот отпад од депониите и произведува разни видови на гориво без емитување на штетни гасови, пишува Inhabitat При процесот се ...
| | веќе видена | слични

Кога станува збор за хигиената на ушите, голем број од луѓето и понатаму ги користат стапчињата за уши. Тие се едни од омилените хигиенски прозиводи кои може ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 184 | | | веќе видена

Високaтa претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Федерика Могерини, во Вашингтон зборуваше со американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, за ...
сите 81 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 16 | | | веќе видена

Пратеникот Антонио Милошоски прашува „Дали тоа и хрватската министерка за надворешни работи, Марија Пејчиновиќ Буриќ шири лажни вести дека неколку ЕУ-земји се ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Канада најави забрана за пластични производи за еднократна употреба

Од:
До кого (е-маил):
Порака: