Несреќа во Канада: Загинаа 14 млади хокеари


2 копии

Во несреќа на автобус што превезувал членови на младински хокеарски тим во канадската провинција Саскечеван, загинаа 14 лица кога тоа возило удрило во камион со приколка. Канадскиот весник Глоуб енд мејл, објави дека во автобусот биле хокеари на возраст од 18 до 21 година и дека во возилото имало вкупно 28 луѓе. Несреќата се случила синоќа во близина на Тиздејл, на 300 км од покраинскиот главен град Реџина. Повредени се 14 лица од кои тројца се во критична состојба. Хокеарите на тимот Хамболт Брокос патувале на петти натпревар од плеј-оф серија против тимот Нипавин .
| | веќе видена | слични

Натоварен камион, од засега непознати причини, ја „оставил“ цела приколка на еден надвозник во Квебек. Незгодата се случила вчера на канадскиот автопат 40. Како што може да се види на снимката, товарниот дел од камионот бил подигнат, а возилото се движело со речиси максимална брина во тие услови. Судирот на приколката и надвозникот бил силен, а насекаде се распрскал товарот. За среќа, никој не е повреден во овој страшен судир. Погледнете го видеото…
| | веќе видена | слични

Четиринаесет млади хокеари на канадскиот тим „Хамболд бронкос“ загинаа во сообраќајна несреќа при судир на камион и автобус. Хокеарите ce на возраст меѓу 16 и 21 година.Во автобусот имало 28 лица, останатите 14 лица биле повредени и пренесени во најблиската болница, од кои тројца се во критична состојба. На „Твитер“ се огласи и премиерот Џастин Трудо... „Не можам ниту да замислам низ што минуваат родителите на овие деца, мое сочуство до сите кои ги погоди оваа голема трагедија во градот Хамболд и пошироко“. Несреќата се случила синоќа во близина на Тиздејл, на 300 км од покраинскиот главен град Реџина. Хокеарите патувале на петти натпревар од плеј-оф серија против тимот Нипавин.
| | веќе видена | слични
3 копии

Полицијата во Канада потврди дека 14 луѓе загинаа откако се судрија камион и автобус со јуниорски хокеарски тим. Хамболт Бронкос патуваа по автопатот 35 во провинцијата Саскачеван кога се случи несреќата во петок во 17 часот по локално време.Полицијата кажа дека во автобусот имало 28 лица, од кои 14 загинале. Останатите 14-мина се однесени во болница, а тројца се во критични состојбаХокеарите се на возраст меѓу 16 и 21 година.Канадскиот премиер, Џастин Трудо напиша на Твитер: „Не можам да замислам низ што поминуваат родителите“.
| | веќе видена | слични

Автобус со кој се превезувале млади хокеари на канадска екипа доживеал сообраќајна несреќа во којашто најмалку 14 лица ги загубиле животите, пренесува канадската Кралска жандармерија. Несреќата се случила во текот на ноќта кон саботата на една од трасите во провинцијата Саскачеван. Автобусот во кој се наоѓал играчите Хамболт Бронкос патувале на натпревар со Нипавин Хоукс, се судрил со камион на 30 километри од градот Тисдејл. Според жандармеријата во автобусот имало вкупно 28 лица. Четиринаесет од нив загинале, а другите се повредени. Три лица се наоѓаат во критична состојба. Полицијата отворила истрага за тешката несреќа, но засега не излегува со соопштенија. Канадскиот премиер Џастин Трудо изрази сочувство до семејствата на жртвите и настраданите. „Не можам да замислам низ што минуваат родителите, моето сите што настрадаа во оваа страшна трагедија“, напиша на Twitter. Хокеарската федерација на Канада, исто така, изрази сочувство. А изрази на сочувство испратија и други национални спортски сојузи, меѓу кои ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Тиздејл, 7 април 2018 (МИА) – Во сообраќајна несреќа на автобус со членови на младинскиот тим на Хамбол Бронкос во канадската провинција Саскетс, загинаа 14 хокеари. Несреќата се случи кога возилото удри во камион со приколка. Тамошните медиуми објавија дека играчи на возраст од 18 до 21 година биле во автобус и дека имало вкупно 28 лица вклучувајќи го и возачот. Несреќата се случила синоќа во близина на Тиздејл, на 300 километри од главниот град на покраината Реџин. Во критична состојба се тројца повредени. Младите хокеари патувале на петтиот натпревар од плеј-оф серијата против Нипавина.
| | веќе видена | слични
2 копии

Најмалку 14 лица загинаа при судир на камион и автобус во Канада. Според информациите кои ги пренесоа светските агенции, автобусот пренесувал јуниорски тим на канадски хокејарски клуб. Јуниорите на „Humboldt Broncos" патувале по автопат во Саскачеван, кога се случила несреќата. Во автобусот имало 28 лица, од кои 14 загинале, вклучувајќи го и возачот. Хокеарите биле на возраст меѓу 16 и 21 година. По повод несреќата, премиерот на Канада, Џастин Трудо, рече дека не може ниту да замисли низ каков пекол минуваат родителите на момчињата.
| | веќе видена | слични

Во судир меѓу камион и автобус кој превезувал хокејарски тим во Канада загинаа повеќе луѓе. Хокеистите биле на возраст меѓу 16 и 21 година. Канадската полиција потврди 14 смртни случаи по сударот на камион со автобусот на хокеистите, јавува Би-би-си. Хамболт бронкос патувале преку автопатот 35, северно од Тисдејл во Саскачуан. Полицијата јави дека во автобусот имало 28 луѓе, од кои 14 загинале, вклучувајќи го и возачот. Останатите 14 се префрлени во болница, а тројца се во критична состојба. Премиерот Џастин Трудо напиша на Твитер дека не може ни да замисли низ што сега минуваат нивните родители. Автобусот и камионот се судрија вчера во 17 часот по локално време. Тимот на Хамболт патувал на натпревар против Нипауин хокс. Мајлс Шумлански, татко на еден од играчите, пристигнал на местото на несреќата по повик од синот. „Тоа беше катастрофа, кран го креваше автобусот“, изјави тој.
| | веќе видена | слични

Во несреќата на автобус кој превезувал членови на младинскиот хокејски тим Хамболт Бронкс, во кандската покраина Саскачеван, загинале 14 лица кога во тоа возило удрил камион со приколка. Канадскиот весник „Голуб енд мејл“ наведува дека во автобусот се наоѓале хокеари на возраст од 18 до 21 година и дека во возилото имало вкупно 28 лица, вклучувајќи го и возачот. Се наведува дека несреќата се случила синоќа во близина на Тидејл, на 300 км од покраинската престолнина Реџина, и дека неколку возила на Итната помош во болница во тој регион превезле 14 повредени, од кои тројца се во критична состојба. Според наводите на медумот, хокеарите патувале на петтиот натпревар од плеј оф серијата против екипата на Нипавин. Тимот Хамболт објавил соопштение во кое судирот е опишан како „неверојатна трагедија“.
| | веќе видена | слични

Хокејот на мраз е најраспространет спорт во Канада која важи и за најголема светска сила кога се во прашање магиите кои се изведуваат со пакот, но сега од оваа сфера ни пристигна една навистина трагична и тажна вест која ја зави во црно цела спортска јавност во оваа земја. Хокеј тимот на Хамболт Бронкос не стигна до посакуваната дестинација Нопавин каде што требаше да одиграат плеј-оф натпревар, а причина за тоа е катастрофалната сообраќајна несреќа во која животот го загубија 14 млади хокејари (од 16 до 21 година), а уште толку се тешко повредени. Станува збор за младинскиот тим на Бронкос, а до страшната трагедија дошло откако автобусот со кој се превезувал тимот се забил директно во камион. Четиринаесет хокејари на лице место го загубиле животот, а тројца од останатите 14 кои се повредени се во критична состојба. Оваа алармантна ситуација експресно ја зави во црно спортската јавност во Канада, а претседателот на клубот со огромно жалење и трогателна порака излезе со први впечатоци за шокантниот инцидент. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во крајните планински региони ќе има услови за појава на краткотрајна нестабилност ...
сите 279 | | | веќе видена

Откако јавно им ги прочита имињата, премиерот Зоран Заев се пишмани, па врати дел од разрешените директори. Двајца од десетината директори сепак ќе останат на ...
сите 92 | | | веќе видена

Ако СЈО не продолжи да постои, корупцијата во државата ќе продолжи, изјави во интервју за Гласот на Америка претседателот на Асоцијацијата на обвинители во ...
сите 148 | | | веќе видена

Една трудница е пренесена во болница, а имало повеќе рушења на фасади од згради во Атина при земјотресот од 5.1 степени. Еден турист е полесно повреден кога ...
сите 194 | | | веќе видена

Откако се обелодени случајот „Рекет” во кој е уапсен Бојан Јовановски или Боки 13, а истиот ден таа реши да ја депонира оставката, Катица Јанева стана топ тема ...
сите 125 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Несреќа во Канада: Загинаа 14 млади хокеари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: