Десет полициски службеници порано работеле за таблоидот

Шефот на лондонската полиција Пол Стивенсон изјави дека 10 од 45 новинари во неговиот оддел за печат, порано работеле за таблоидот „Њуз оф д ворлд“, но демантираше дека имало недозволени контакти. Стивенсон во сведочењето пред Правниот комитет на британскиот парламент, кој ги истражува случаите за објавените прислушувани разговори во згаснатиот таблоид, призна дека бил непријатно изненаден кога дознал дека поранешниот извршен директор на таблоидот Нил Волис бил ангажиран како консултант за медиуми во полицијата. Запрашан за неговиот однос со Волис, кој беше уапсен минатата недела, Стивенсон одговори дека „нема причина за поврзување на Волис со прислушување на телефоните“ во време додека тој бил ангажиран во полицијата во 2009 година. Стивенсон, кој вчера поднесе оставка на местото шеф на лондонската полиција, призна дека му е крајно непријатно што Волис работел во полицијата, после се она што се појави во весниците. Пред одборот на британскиот парламент во текот на денот треба да бидат сослушани и ...
| | веќе видена | слични

Британскиот премиер жали за проблемите од ангажирањето на поранешниот уредник на „Њуз оф д ворлд“ Дејвид Камерон Британскиот премиер Дејвид Камерон одби да се извини за ангажирањето на Енди Коулсон, поранешниот главен уредник на таблоидот „Њуз оф д ворлд“, кој се наоѓа во центарот на скандалот со прислушувањето телефони. Во говорот пред парламентарната комисија, Камерон истакнал дека жали поради непријатностите што ги предизвикал со именувањето на Коулсон за директор за комуникации во владиниот кабинет. - Никој друг не треба да биде обвинуван за тоа и жалам за мојата одлука, но се раководев од тоа дека еден човек е невин сé додека не се докаже неговата вина - додал британскиот премиер, објаснувајќи дека Коулсон бил ангажиран само затоа што во тој момент од него добил уверувања дека не знаел за прислушувањето. Според Камерон, ако Коулсон лажел пред него и на претходните сослушувања со полицијата и пред парламентарците, тогаш треба да одговора за лажно сведочење, за попречување на истрагата и да биде ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Еден од најголемите медиумски тајкуни во светот, Руперт Мардок, изјави дека неговото појавување пред Комисијата за култура, медиуми и спорт на британскиот Парламент е најпонижувачкиот ден во неговиот живот. Тој жали за скандалот со прислушувањето на мобилни телефони што го вршеле новинари на неделникот “Њуз оф д ворлд“ на компанијата на Мардок, Њуз интернешнал. “Бев шокиран во врска со тоа што се правело и длабоко жалам за тоа. Се согласувам дека тоа што е направено е сосема погрешно и неприфатливо и дека главна цел на компанијата е да се откријат сите факти и тие кои погрешно работеле“, изјави Мардок. Но, тој не прифаќа одговорност за овој скандал, туку неа ја лоцира кај неговите соработници и вработените во неговата компанија.
| | веќе видена | слични

Магнатот не прифаќа дека случувањата во весникот се негова одговорност, туку дека одговорноста е на неговите соработници и на оние што работеле во неговата компанија Еден од најголемите медиумски тајкуни во светот, Руперт Мардок, изјави дека неговото појавување пред Комисијата за култура, медиуми и спорт на британскиот Парламент е најпонижувачкиот ден во неговиот живот. Притоа, тој повторно изрази жалење за скандалот за прислушувањето на мобилните телефони што го вршеле некои новинари на неделникот Њуз оф д ворлд", на компанијата на Мардок Њуз интернешнл". Мардок изјави дека тој дури пред две недели разбрал дека некои го прислушувале мобилниот телефон и на Мини Даулер, малолетничка која исчезна, а потоа беше пронајдена убиена, случај кој во 2002 година ја потресе британската јавност. Тој истакна: Извршено е насилство врз приватноста на луѓето, па затоа одлуката за затворање на 168 години стариот неделник не е комерцијална, или од некоја друга причина, туку затоа што бевме сите во компанијата засрамени со она ...
| | веќе видена | слични

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска пред парламентот изјави дека неговиот помошник не се обидувал да ја запре истрагата за телефонските пруслушкувања од страна на таблоидот News of the World. Камерон, говорејќи за... Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска пред парламентот изјави дека неговиот помошник не се обидувал да ја запре истрагата за телефонските пруслушкувања од страна на таблоидот News of the World. Камерон, говорејќи за време на бурната седница во Долниот дом, изјави дека такво обвинение ќе биде „целосно погрешно". Тој, ја бранеше својата првичната одлука да го ангажира поранешен уредник на весникот, Енди Коулсон како негов директор за комуникации. Коулсон беше уапсен претходно овој месец поради обвинувањата дека знае за телефонските прислушкувања.
| | веќе видена | слични

Доколку знаев, никогаш немаше да го вработам. Вака британскиот премиер Дејвид Камерон се бранеше од серијата обвинувања од британските пратеници за неговата поврзаност со скандалот со прислушувањето од страна на таблоидот „Њуз оф д ворлд“, преку неговиот советник за медиуми, инаку поранешен уредник во весникот. За време на сослушувањето во Долниот дом на британскиот парламент, Камерон се соочи со незгодни прашања од типот дека со екс уредничката Ребека Брукс разговарал за намерите на медиумскиот магнат Руперт Мардок за проширување на медиумската империја во Британија. Камерон негираше се, меѓу кои и обвинувањата дека неговиот персонал се обидел да ја запре истрагата за прислушувањето и поткупот на полицијата. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска на специјална седница на Парламентот во Лондон. Му гори под нозете поради аферата со прислушувањето што скоро 10 години го вршеле новинари од затворениот лондонски весник на медиумскиот милијардер Руперт Мардок, „Њуз оф д’ Ворлд“. Еден од уредниците потоа работел во неговиот премиерски кабинет. Пред пратениците во Вестминистерската палата, Камерун уште еднаш денеска ја бранеше својата одлука да го ангажира Енди Коулсон, поранешен главен уредник на споменатиот весник. Стигнал да стен и директор за комуникации во владиниот кабинет. Опозицијата бара одговорност од Камерун. „Веќе јасно кажав дека ако се испостави дека Енди Коулсон знаел за прислушувањата, тогаш не само што мене ме лажел, туку ја лажел и полицијата... Ако се докаже тоа ќе мора да се соочи со сериозна кривична одговорност... Ако излезе дека ме лажел, тогаш тоа ќе биде момент за да изразам длабоко жалење и во тоа ве уверувам“, рече Дејвид Камерун, Премиер на Велика Британија.
| | веќе видена | слични

Британскиот премиер Дејвид Камерон ја прекина посетата на Јужна Африка и синоќа се врати во Лондон, за денешната вонредна седница на Парламентот. На неа, Камерон, по втор пат, во последните две недели, ќе даде изјава околу прислушувањето на мобилната телефонија, кое го правеле некои од новинарите на неделникот „Њуз оф д Ворлд“, но овој пат, повеќе треба да зборува за поврзаноста на неговиот кабинет во Даунинг стрит 10, со некои од главните актери во скандалот, јави дописникот на МИА од Лондон. Посетата на Јужна Африка, требаше да трае пет денови и да ја манифестера политиката на Велика Британија кон континентот, инсистирајќи дека наместо давање економска и друга помош, развиениот свет треба да почне посилно да тргува со земјите од Африка. Престојот на Камерон во Јоханесбург, падна во сенка на актуелните случувања во земјата и притисокот на опозицијата за „целосно расчиствување“ на скандалот, што ја преокупира британската политика, па наместо петдневна, посетата се сведе на неполни два дена. Лабуристичката ...
| | веќе видена | слични

Британскиот премиер Дејвид Камерон повторно ќе даде изјава околу прислушувањето кое го правеле новинарите од „Њуз оф д Ворлд“ и за поврзаноста на неговиот кабинет со мвешаните во скандалот. Посетата на Камерон на Јужна Африка која беше прекината, требаше да трае пет денови и да ја манифестера политиката на Велика Британија кон континентот, инсистирајќи дека наместо давање економска и друга помош, развиениот свет треба да почне посилно да тргува со земјите од Африка. Престојот на Камерон во Јоханесбург, падна во сенка на актуелните случувања во земјата и притисокот на опозицијата за „целосно расчиствување“ на скандалот, што ја преокупира британската политика, па наместо петдневна, посетата се сведе на неполни два дена. Лабуристичката опозиција врши притисок врз премиерот да ја признае вината што го постави Енди Коулсон, поранешен главен уредник на „Њуз оф д Ворлд“, кој поднесе оставка околу скандалот за прислушувањето, за директор за комуникации во Даунинг стрит 10, како и да ги објасни врските на луѓето од ...
| | веќе видена | слични

Скандалот околу Њуз корп се продлабочува Сe поголема драма се случува околу скандалот со прислушувањето во Велика Британија, во чиј центар се најде медиумскиот магнат Руперт Мардок. Вчера тој мораше да даде отчет пред посебна парламентарна комисија во Лондон, каде што беа сослушани и неговиот син Џејмс и поранешната директорка на Њуз интернешнал, Ребека Брукс. Уште поскандалозно е што завчера е пронајден мртов новинарот кој ја откри целата афера. Три недели по избивањето на аферата уапсена е миленичката на Мардок, Ребека Брукс, а истиот ден оставка поднесе шефот на полицијата Метрополитен од Лондон, Сер Пол Стивенсон. Во текот на истрагата за аферата која ја разбранува Велика Британија, а и остатокот од светот, се уапсени девет лица. Со ваквиот развој на настаните очигледно е дека и Руперт Мардок и неговиот син, кој е на чело на Њуз интернeшнал, мора да седнат на “жешкото“ столче пред истражниот судија. За вчера попладне беше закажано сослушувањето на Мардок, Џејмс и Брукс. Тие ќе се појават пред ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Павле Богоевски, претседателот на собраниската Комисија за мандатно-имунитетни прашања, ќе ја води расправата за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот ...
сите 319 | | | веќе видена

Нашата евровизиска претставичка Тамара Тодевска блесна на сцената во смарагден фустан кој е дело на врвниот дизајнер Александар Ношпал.На својот Фејсбук ...
сите 292 | | | веќе видена

Македонската евровизиска претставничка Тамара Тодевска изјави дека би било погрешно доколку наместо Евровизија, оваа година парите биле потрошени на амбулантни ...
сите 219 | | | веќе видена

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го спречи поранешниот советник на Белата куќа Дон Мекган да сведочи пред Конгресот во врска со извештајот на специјалниот ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Десет полициски службеници порано работеле за таблоидот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: