Пешачење за ефикасно топење калории


Брзината на модерното живеење и седењето во канцеларија се погубни за здравјето и физичката форма. Ако не се чувствувате дека сте доволно во форма за да почнете да се занимавате со некаква поенергична физичка активност, треба да се посветите на секојдневно пешачење од најмалку половина час. Оваа физичка активност во времетраење од 30 минути, во удобна облека и обувки, треба да биде рутина за секој човек. Дури и експерите велат дека секојдневното пешачење со брзо темпо е одлична физичка активност со која не само што ќе стопите калории, туку и ќе ги зацвртите мускулите на телото, особено на нозете. Со редовно пешачење од половина час секој ден може да изгубите до еден килограм неделно, а со пешачење од еден час со брзина од околу 7,5 км/ч ќе изгубите и повеќе килограми. Додека пешачите можете да ја правите и следнива вежба: Со долг исчекор напред може да ги зацврстите нозете и задникот. Повторете ја вежбата во серија од 15 до 20 пати со секоја нога.
| | веќе видена | слични

Планинарењето е еден од најдобрите аеробни тренинзи. Иако планинарењето физички не изморува и исцрпува, тоа истовремено го полни нашето тело со енергија. Одењето во планина ни носи спокојство, опуштање и спојување со природата. Секако, планинарењето позитивно влијае на здравјето – ја подобрува циркулацијата, го намалува ризикот од кардиоваскуларни заболувања, го подобрува имунолошкиот систем…, и троши калории. Точниот број на калории кои се трошат со планинарење зависи од неколку работи, вклучувајќи ја и моменталната телесна тежина, составот на мускулите и кондицијата. Базирано на интензитет на просечна угорнина или брдо, еве колку калории може да согорите со овој рекреативен спорт за час и половина. Килограми Потрошени калории 45-50 350-400 51-58 430-500 59-65 570-600 66-73 620-700 74-85 730-790 85-95 800-870 96-110 880-950
| | веќе видена | слични

Вежбате, се обидувате да јадете здраво и доволно да спиете, но сепак се чувствувате како ништо од тоа да не функционира. Тоа што не се чувствувате дека сте во добра форма, не значи дека тоа навистина е така. Постојат многу знаци кои ја опишуваат формата кои немаат никаква врска со тоа како ви изгледаат мускулите или колку добро ви стојат фармерките. Еве некои од нив: 1) Имате правилна срцева фреквенција Луѓето кои се во добра физичка форма имаат пониска срцева фреквенција. Нормалната изнесува 60-100 отчукувања во минута, а сè повеќе од ова може да е индикација на висок крвен притисок или некое срцево заболување. 2) Не се заморувате при трчање или пешачење со пријателите Доколку при трчање или пешачење со средно темпо или качување по скали дишете нормално (а не тешко), тоа значи дека телото ви е во добра физичка форма. 3) За кратко се враќате во нормала после тренинг Доколку срцевата фреквенција е во здравата зона за помалку од 5 минути по завршениот тренинг, тоа значи дека сте со добра форма. 4) ...
| | веќе видена | слични

Јога е еден од омилените тренинзи на бројни луѓе ширум светот, а но и кај нас од ден на ден добива на актуелност. Кога ќе видите како се може да ви помогне, веднаш ќе почнете да ја тренирате. Зошто е добро да се занимавате со јога? Затоа што го намалува стресот, го подобрува сонот, ги опушта мускулите, ве враќа во фокус и позитивно влијае на сексуалната умешност. Што е потребно за вежбање јога? *Волја и решителност да направите нешто добро за себе *Три пати неделно по најмалку 30 минути, кога ќе и се посветите само на јогата *не повеќе од два метри квадратни простор за вежбање *простирка од било кој материјал *удобна гардероба *шише вода Погледнете го видеото во кое е прикажан прв, почетен тренинг:
| | веќе видена | слични

Многумина сметаат дека тежинските тренинзи се само за атлетичарите и бодибилдерите, што е далеку од реалноста. Еве какви сè предности има тежинскиот тренинг врз телото, без разлика дали се вежба со тегови или со движења со сопствена тежина: 1) Ги зајакнува коските Тежинскиот тренинг ги тера мускулите да ги влечат коските, предизвикувајќи нивно суптилно превиткување и „стискање“ – акции кои ги подобруваат процесите со кои се создава ново коскено ткиво и се одржува нивната цврстина. 2) Спречува повреди Многу спортски повреди се предизвикани од слабоста на мускулите. На пример, повредите на колениците кај тркачите некогаш се предизвикани од слабоста на мускулите на колковите. Затоа, зајакнувањето на мускулите го намалува оштетувањето на зглобовите, лигаментите и тетивите во телото. 3) Ги подобрува атлетските перформанси Поголеми мускули создаваат поголема сила и издржуваат подолго пред да настапи заморот. 4) Го продолжува животот Според податоци од повеќе од 80 000 англиски жители, истражувачи од ...
| | веќе видена | слични

Кога ќе видите како се може да ви помогне, веднаш ќе почнете да ја тренирате. Зошто е добро да се занимавате со јога? Затоа што го намалува стресот, го подобрува сонот, ги опушта мускулите, ве враќа во фокус и позитивно влијае на сексуалната умешност. Што е потребно за вежбање јога? *Волја и решителност да направите нешто добро за себе *Три пати неделно по најмалку 30 минути, кога ќе и се посветите само на јогата *не повеќе од два метри квадратни простор за вежбање *простирка од било кој материјал *удобна гардероба *шише вода Погледнете го видеото во кое е прикажан прв, почетен тренинг:
| | веќе видена | слични

Останато

Уште утре во попладневните часови ќе биде нестабилно облачно со локална појава на пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за појава на град, прогнозира ...
сите 299 | | | веќе видена

Државата е во опасност кога со нејзиниот буџет директно управува аболиран криминалец како Зоран Заев. Од денот кога аболицираниот Заев и неговата криминална ...
сите 250 | | | веќе видена

Новите американски санкции против Иран се контрапродуктивни и дестабилизирачки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој порача дека ...
сите 64 | | | веќе видена

Албанскиот претседател, Илир Мета ја осуди одлуката на албанската изборна комисија за одржување на локалните избори на 30 јуни, повикувајќи ја владејачката ...
сите 186 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пешачење за ефикасно топење калории

Од:
До кого (е-маил):
Порака: