Како да јадете здраво во Италија

Гастрополис » 22 април, 2013 » Гурман™ Италија е позната како рајот на храната. Но, тоа не значи дека секаде ќе добиете и вкусна и здрава храна. Оваа статија ја посветуваме на неколку тајни кои треба да ги имате предвид кога ќе стапнете на тлото на Италија. Тестенини и житарки Оваа категорија е ‘рбетот на италијанската кујна. Ако целта ви е да јадете здраво, потребно е да ја избегнувате традиционалната бела паста. Можете да уживате во интегрална паста, фрегола или фаро. Ако сте љубители на рижото, внимавајте на додатоците кои се неизоставен дел од ова јадење. Вино или друг пијалак Ако пиете црвено вино, во една чаша има 150 калории, додека ако преферирате бело вино ќе внесете 30 калории помалку. После вечерата, Италијанците уживаат во лимончело. Тоа е дигестив кој се прави од лимон, сируп (шеќер и вода) и вотка. Десерт За десерт, Италијанците јадат сладолед, бискоти или колачи. Вкусот е неверојатен, но и бројот на калории и масти. Можете да уживате во тирамису, панакота или овошна ...
| | веќе видена | слични

Конзументите не реагираат на бројот на калории назначени на менито во ресторан, но бројот на минути брзо одење за тие калории да се потрошат е друга приказна Во напор да ги охрабрат конзументите да прават здрав избор кога јадат во ресторан, поголемите ресторантски синџири во САД имаат законска обврска да изнесат информација за калориите на нивните менија. Поголем дел од истражувањата покажаа дека тие цифри не ги насочуваат посетителите да нарачаат јадења со помалку калории. Затоа, истражувачите на Христијанскиот универзитет во Тексас се обиделе со нов приод. Тие поделиле 300 млади возрасни луѓе во три групи и им дале менија со ист избор на храна и пијалоци. Едно мени имало назнаки за бројот на калории, второто немало, а третото покрај калориите имало и број на минути на брзо одење потребни да се потрошат калориите внесени со секој вид храна на менито. Оние кои нарачувале од третото мени избирале храна со помалку калории во споредба со оние каде немало ништо или само број на калории. Бидејќи ...
| | веќе видена | слични

Шпагети болоњезе или пица маргарита ? Споредете ги адутите на овие два италијански специјалитети и определете се врз основа на тоа што сакате да постигнете. Пица Пицата е комплетен оброк. Содржи бавни шеќери (тесто), калциум (кашкавал), белковини од животински (месо, сирење) и од билно потекло (тесто), билни влакна, минерали, витамини (печурките шампињони, пиперките, доматите), и незаситени масти. Ако сакате оброкот што се состои од пица да биде уште поздрав, определете се за оној вид кој содржи разни видови зеленчук или јадете го со салата, а за десерт земете овошје. Тестенини Тестенините немаат особено хранлива вредност. На пример, шпагетите карбонара не содржат витамини, тестините со прелив од зеленчук не содржат белковини, а во шпагетите болоњезе нема калциум. Ако тестенините ги јадете „голи“, без каков било сос, нема да ги внесете неопходните витамини, минерални соли и билни влакна. Затоа, најдобро е да се одлучите за рецепт кој содржи и продукти од билно потекло и месо (на пример, шпагети ...
| | веќе видена | слични

Доколку држите диета и симнувањето на килограмите ви оди тешко, веројатно правите некоја грешка. Експертите тврдат дека патот до витката линија е лесен и едноставен - ако ги следите следните чекори Диетата ја одредува лекар Диетата мора да биде препорачана од нутриционист, кој кажува точно што како и колку треба да јадете. Диетите се индивидуални Во зависност од тоа каква личност сте, мора со исхрана да ги задоволите енергетските потреби на телото. Личностите кои повеќе седат имаат потреба од 1.300 калории на ден, оние кои се бават со умствена работа од 1.300 до 2.800 калории, оние кои работат средна и тешка работа од 2.800 до 3.200, оние кои обавуваат тешки физички работи над 3.200, додека пак спортистите трошат и 6.000 калории на ден. Кофеинот и газираните сокови се забранети Кока-колата, џусот и ледениот чај спаѓаат во висококалорични пијалоци, додека кафето нема многу калории, но додатоците (млеко, шеќер и шлаг) значително ја зголемуваат неговата енергетска вредност. Избегнувајте ги грицките Не ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 282 | | | веќе видена

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 404 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 491 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 34 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Како да јадете здраво во Италија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: