Калето во гробна тишина

Ги немаше очекуваните „тепачи“, поради кои беше мобилизирано речиси половина МВР. Скопје во саботата наликуваше на окупиран град. Полицајци, специјалци, со кучиња, со панцири, во транспортери и комбиња, распоредени на секоја позиција каде што е можно насилство, легитимираа сомнителни и беа тука за да спречат групирања и тепачки. Полиција имаше под и околу тврдината Кале, кај „Рамстор“, кај Соборниот храм, на плоштадот, но работниот ден им мина мирно. Ги немаше очекуваните „тепачи“, оние поради кои беше мобилизирано речиси половина МВР, насилниците кои цела седмица преку социјалните мрежи повикуваа на крвави протести во името на религијата. Опсадата ја разбуди љубопитноста кај некои скопјани, кои излегоа да ги видат полициските сили и нивните возила. - Дојдовме да видиме што има, ама гледаме дека е мирно - беше реакцијата на неколкумина љубопитни скопјани, кои успеаја да стигнат до Калето во саботата, единствените освен полицајците и новинарите кои успеаја да се качат на тврдината и да се уверат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 226 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 71 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена

Ни пристигна и таа прекрасна есен, според многумина најубаво годишно време … Сепак, Меркур е денес во квадрат со Сатурн, а почетокот на есента се карактеризира ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Калето во гробна тишина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: