Сенатот ја изгласа новата италијанска влада

Италијанскиот Сенат со јасно мнозинство ја изгласа новата влада на Џузепе Конте. Премиерот најавува „популистичка“ политика. За коалиционата влада составена од популистичкото Движење 5 ѕвезди и десничарската Лега Норд гласаа 171 сенатори, додека 117-мина беа против. Воздржани беа 25 сенатори. Согласноста на Сенатот за владата ана Конте, со оглед на распоредот на местата, беше очекувана. Владејачките партии имено заедно имаат 167 сенаторски места. Денеска за владата треба да се гласа во Пратеничкиот дом, каде мнозинството на владејачките партии е уште поголемо. Џузепе Конте на политичката бина досега е главно неиспишан лист. Професорот по право на Универзитетот Фиренца не припаѓа на ниту една партија, но е близок до Движењето 5 ѕвезди. Шефот на 5 ѕвезди, Луиџи Ди Мајо и лидерот на Лега, Матео Салвини се согласија за Конте како за компромисен кандидат за премиер. Ди Мајо и Салвини се вицепремиери и ги водат ресорите за економски развој и за внатрешни работи. Дел од набљудувачите стравуваат дека Конте нема да ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Индекс – ЗагребАвстрискиот вицеканцелар и лидер на екстремно десничарската Партија на слободата на Австрија (ФПО), Хајнц-Кристијан Штрахе пред некој ден јавно се заложи за укинување на санкциите на Европската Унија кон Русија, кои беа воведени по руската анексија на Крим. – Би бил пожелен нов пристап на ЕУ. Санкциите најмногу му наштетија на нашето австриско стопанство. Отсекогаш предупредував дека Русија не треба да се турка во прегратките на Кина, изјави Штрахе во интервју за дневниот весник „Естерајх“, додавајќи дека е „крајно време за укинување на санкциите и за нормализација на политичките и економските односи со Русија“.Слични барања можат да се слушнат и од Рим ,каде власта ја презеде коалиција составена од популистичкото Движење Пет ѕвезди и десничарската партија Лига, во чии коалициски договор се предвидува укинување на санкциите кон Русија.Сето тоа не е нималку изненадувачки бидејќи веќе извесно време постојат врски на европските екстремно десничарски и популистички партии со Русија на Владимир ...
| | веќе видена | слични

Новиот италијански премиер Џузепе Конте порача дека меѓу главните приоритети на неговата влада е засилувањето на врските со Русија. Конте дури и побара укинување на санкциите, кои Европската Унија ги воведе против Москва поради руската вмешаност во украинската криза. – Италија ќе остане во НАТО, но ќе побара отворање кон Москва. Русија ја консолидира својата меѓународна позиција во различни геополитички кризи – истакна новиот шеф на италијанската влада во обраќањето пред Сенатот.
| | веќе видена | слични

за владата на Конте гласаа 350 пратеници, додека 236 беа против, а 35 беа воздржани. Конте, која ја има поддршката на движењето Пет ѕвезди и десничарката партија Лига, во вторникот доби поддршка и во Горниот парламент. Конте сега може да почне со спроведувањето на својот коалиционен програм, кој вклучува намалување на даноците, реформи во правосудството и други мерки кои ги вети, наведува „Ројтерс“. Премиерот на Италија, Џузепе Конте во понеделникот во парламентот ја изложи програмата на новата влада, наведувајќи дека во доменот на надворешната политика ќе се залага за “потврда на припадноста на Италија во НАТО“, но и “ревизија на системот на санкции спрема Русија“.
| | веќе видена | слични
4 копии

Горниот дом на италијанскиот Парламент, Сенатот, доцна синоќа и изгласа доверба на новата Влада на Италија предводена од Џузепе Конте. „За“ доверба на владиниот Кабинет гласаа 171 сенатор, 117 беа „против“, а 25 се воздржаа од гласање. Синоќешното гласање беше прв испит за парламентарната поддршка на популистичката Влада, што во петокот ја формираа антисистемското Движење Пет ѕвезди (М5С) и десничарската антимигрантска партија Лига. Во обраќањњето до сенаторите пред гласањето, Конте рече дека меѓу приоритетите на неговата Влада ќе биде ставање крај на илегалната миграција во Италија и засилување на врските со Русија. При гласањето, за доверба на Владата се изјаснија членовите на М5С и Лигата, како и неколкумина од сенаторите што ја претставуваат италијанската дијаспора. Сенаторите на левоцентристичкиот блок на Демократската партија (ПД), како и на поранешниот коалициски партнер на Лигата, Форца Италија (ФИ) на Силвио Берлускони гласаа против Владата, а од гласање се воздржаа членовите на екстремно ...
| | веќе видена | слични

ЕВРОПАКонте: Ќе поддржиме отворање кон РусијаОбјавено пред 1 минута - 6 јуни, 2018Од Mak Fax Горниот дом на италијанскиот парламент синоќа изгласа доверба на новата популистичка влада, додека долниот дом ќе гласа денеска, пренесуваат италијанските медиуми. Премиерот Џузепе Конте најави фискални реформи, посветеност на постоечките сојузи, но и промена на ставот кон Русија. Италија е близу до формирање на првата популистичка влада во западна Европа. Коалицијата на антисестемското Движење на пет ѕвездички и крајната десничарска Лига доби доверба во Сенатот. Од присутните 314 сенатори, новата влада доби 171 глас, 117 против и 25 воздржани. Во пресрет на гласањето, премиерот Џузепе Конте во парламентот ја претстави програмата на новата влада. „На меѓународниот политички и економски план потврдуваме посветеност кон Атланстаката алијанса со САД, како традиционалните привилегирани сојузници. Но, да знаете дека ќе поддржиме и отворање кон Русија и ќе промовираме ревизија на системот за санкции, кој може да му наштети ...
| | веќе видена | слични

Останато

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 152 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 90 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 181 | | | веќе видена

Триесетдневен притвор за Бојан Јовановски и Зоран Милевски, како осомничени за изнудување пари, одземен мобилен телефон на специјалната обвинителка Катица ...
сите 145 | | | веќе видена

Новак Ѓоковиќ во неделата оствари еден од најголемите успеси во својата кариера, бидејќи успеа да добие драматичен меч против миленикот на публиката во Лондон, ...
сите 268 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сенатот ја изгласа новата италијанска влада

Од:
До кого (е-маил):
Порака: