Таен инвеститор „освојува“ парцели во Црниче

Таен инвеститор веќе една година врши градежни работи на парцела на улицата Чедомир Кантарџиев број 18, ги окупира споредните скали кои ги користат жителите од оваа улица и не дава никакви информации ниту кој го гради објектот, дали има дозвола, ниту пак каков објект ќе биде изграден. Жителите на Црниче, особено оние од улицата Чедомир Кантарџиев се револтирани, бидејќи инвеститорот не само што не ги исполнува основните законски обврски – да даде информации кој е инвеститор, кој е изведувач на работите, има ли дозвола, колкав објект ќе се гради, туку како што велат си ја „моделира“ парцелата онака како што му одговара. „На парцелата на која што сега се гради порано имаше една куќа од околу 80 метри квадратни и имаше двор. Таа куќа ја срушија и на нејзино место ќе се гради нов објект. Но, проблемот е што, според нашите информации, на оваа парцела ќе се градат две згради со по осум стана. Ова е тесна уличка не може да издржи толкаво оптоварување не само на инфраструктурата, туку и за паркинг простор“, се ...
| | веќе видена | слични

Комплетна ревизија на проектот Скопје 2014 и промена на деталниот урбанистички план Мал Ринг -ова според архитектите треба да биде првиот чекор на новата Влада во однос на како што велат санирање на штетите од овој проект. Но за овие потези се потребни стручни дебати составени од архитекти, урбанисти и инжинери. „Искрено се надевам дека конечно дојде моментот кој ќе овозможи реално справување со на прв поглед нерешливиот проблем Скопје 2014. Се досега се сведуваше на апели, спорадични обиди, пароли, паушални изјави и проценки, па и политчки поени. Но тоа помина. Сега треба да се работи многу и стручно. Мора да се организира стручна дебата и потоа состави внимателно одбран тим од урбанисти, архитекти и инженери по сите фази. Овој тим треба да биде ангажиран и платен од Владата, добие проектна задача и временски рок. Тимот треба да работи заедно како еден вид на проектантско биро, исклучиво и посветено на проектот Скопје 2014, не консултантски него со конкретни решенија. Да се направи комплетна ревизија на ...
| | веќе видена | слични

Со заминувањето на ВМРО-ДПМНЕ во опозиција, во јавноста се отвори дебатата за судбината на проектот „Скопје 2014“. Идниот владин кабинет не предвидува трошоци за рушење на барокот, но архитектите сметаат дека тоа е потребно пред сè за да објектите и нивните фасади бидат преработени со квалитетна градба. „Сосема е јасно дека ние сме сиромашна држава и дека сè oва досега скапо нè чинеше. Сигурно дека и справувањето со наизглед нерешливиот проблем „Скопје 2014“ исто така ќе чини скапо“, изјави Сања Раѓеновиќ Јовановиќ – Асоцијација на архитекти на РМ. Промената треба да започне со враќање на првобитниот изглед на владината фасада - изјави претходно претседателот на ААМ. „Јасна ни е целата приказна, враќањето на старите фасади на објектите кои веќе ги споменав е неминовно“, изјави Мартин Пановски – претс. на Асоцијација на архитекти на РМ. Мандатарот за состав на идната Влада, Зоран Заев, во неколку наврати посочи дека нема да има дополнителни трошоци од буџетот за промена на фасади или рушење на објекти од ...
| | веќе видена | слични

Од сите оптимистички прогнози за иднината на земјата, искажани во многубројните поздрави и честитки по повод формирањето на новата влада, меѓу најнадежните е изјавата на нејзиниот најголем непријател. Оној што со полно право се плаши дека нејзиното устоличување за него нема да значи само обично демисионирање од власта, туку и разобличување на неговото криминално и срамно владеење. „Оваа влада во овие десет-единаесет години направи толку многу работи што тие не можат да сонуваат дека ќе ги направат, па макар биле три пати подолго на власт отколку што бевме ние“, изјави Никола Груевски, лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, одговарајќи му на Оливер Спасовски - новиот министер за внатрешни - кој рече дека ќе треба многу време за да се средат работите што ги направи режимот. Значи, новата Влада, дури и да може, не треба ни да помисли, ни да сонува да го прави тоа што го правеше таа на Груевски, и тој лично, во овие десет-единаесет години. Има многу, и многу различни, стручни ставови за тоа што треба да прави ...
| | веќе видена | слични

За нешто повеќе од три години откако се усвоени измените на Законот за градба со кои за секој нов објект што се гради мора задолжително да се добие мислење за сеизмичка заштита, контролирани се околу 10.400 објекти, односно проекти. Тоа значи дека од 2013 година до денес Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија (ИЗИИС) за толку објекти дал стручно мислење дека се сеизмички стабилни. Со измените на Законот за градење, практично, инвеститорот на секој објект што се гради во Македонија (која е цела сеизмички активно подрачје), е обврзан да го даде проектот во ИЗИИС од каде што треба да се добие конечно мислење за стабилноста на градбата. Од тоа мислење, пак, зависи издавањето градежна дозвола. Доколку мислењето е позитивно, значи дека проектот е добар, а градбата стабилна и тогаш општината на чија територија се гради ќе издаде одобрение за градење. Но, ако ИЗИИС даде негативно мислење, тогаш проектот се враќа на доработка и с` додека сеизмолозите не бидат задоволни, за него не смее да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Неминовно враќање на старите фасади на објекти во рамки на проектот „Скопје 2014“, како што се „НАМА“, или објектот на Владата, велат експерти. Активисти велат дека мора да се направи ревизија на проектот, пишува Радио Слободна Европа . Рефасадирањето и бришењето на современиот карактер на градот Скопје добиен по земјотресот 1963 година, како и узурпирањето на јавните простори во главниот град се едни од најпроблематичните аспекти на проектот „Скопје 2014“, вели претседателот на Асоцијацијата на архитекти на Македонија Мартин Пановски, во неделното интервју на Радио Слободна Европа. Тој додава дека, исто така, проблематично е тоа што проектот е направен на сила. Пановски истакнува дека во рамки проектот „Скопје 2014“ рефасадирани се објекти како „НАМА“ и каков што беше Владата, кои од аспект на архитектурата се значајни, не само за Македонија, туку и за европското културно наследство. „Од она што го гледаме од надворешен изглед јасна ни е целата прикаска, тоа е кич, и тука нема друг збор. Мислам дека е ...
| | веќе видена | слични

Дел од грчките медиуми периодов интензивно го напаѓаат проектот Скопје 2014 та, заедно со дел од членството на СДСМ кое што се погласно бара уривање на спомениците и зградите поставени во негови рамки. Како што јавува дописникот на Нетпрес од Атина, уривање на зградите од Скопје 2014 та и нивно фрлање во отпад, преку грчки весник побара архитектот и член на СДСМ, Мирослав Грчев. Грчкиот „Весник на уредниците” пишува дека Грчев меѓудругото, е дизајнер на новото знаме на Македонија, откако под грчки притисок беше сменето старото со сонцето од Кутлеш. Весникот пишува и дека тој е противник на проектот Скопје 2014 та со кој што поранешниот, според нив, националистички премиер Никола Груевски, сакал да го фалсификува Македонскиот идентитет. „Во шеесетите и седумдесетите години Скопје беше познат по својата модерна архитектура, а сега станавме предмет на потсмев. Но сега вртиме нова страна. Десетгодишната темнина дојде до крајот. Нашата нација ќе ја препознае својата слобода само кога овие згради ќе се уништат, а ...
| | веќе видена | слични

Останато

 Иако имала обврска досега четири пати да поднесе анкетен лист за имотната состојба, бидејќи толку пати и се продолжувал мандатот вршител на должност, тоа не ...
сите 47 | | | веќе видена

Пратениците на денешната седница со двотретинско мнозинство ги изгласаа реформските закони од сферата на безбедноста кои се значајни за земјава на патот кон ...
сите 43 | | | веќе видена

Денеска (18:30 часот) во Скопје на Националната арена „Тодор Проески“ се игра големото финале на Купот на Македонија меѓу Македонија Ѓорче Петров и Академија ...
сите 59 | | | веќе видена

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против лицата Д.П. (51), вработен како Претседател и член на Регулаторна ...
сите 19 | | | веќе видена

Договорените тендери се одлика на криминалното владеење на ВМРО-ДПМНЕ партијата која не нуди ништо освен лаги, измислици и непостоечки случаи. Град Скопје и ...
сите 47 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Таен инвеститор „освојува“ парцели во Црниче

Од:
До кого (е-маил):
Порака: