Опозицијата ги критикува приоритетите на претседавањето на Полска со ЕУ

5 копии

Лидерите на полските опозициските партии, по состанокот со премиерот Доналд Туск, ги критикуваат приоритетите кои владата ги одбра за време на нејзиното претседавање со Европската унија (ЕУ) Единствено предмет на критики не е приоритетот за проширување на ЕУ кон западниот Балкан. Полското претседателство со ЕУ започнува кон крајот на јули оваа година, а програмата со која ќе претседава е наречена „отворена Европа“. На удар на критиките на опозицијата се два приоритети на Полска: продлабочување на интеграциите како извор за стопански раст, во чии рамки ќе се преговара за буџетот за периодот до 2017 година, почнувајќи од воената преку енергетската, до безбедноста на храната.
| | веќе видена | слични

Во приоритетите на полското претседателство Македонија не се спомнува, а го нема ни Западниот Балкан Македонија и Западниот Балкан ги снемува од приоритетите на земјите кои претседаваат со Европската Унија. Додека Унгарците, кои шестмесечната позиција ја напуштаат на 1 јули, во својата програма напишаа дека се спремни да ги преземат претседателските обврски доколку земјите-членки одлучат да ги почнат пристапните преговори со ПЈРМ, Полска, која со ЕУ ќе претседава до 1 јануари 2012 година воопшто и не нé споменува. „Бидејќи проширувањето е стратешки политички проект на ЕУ, важна цел на полското претседателство ќе биде да ги доврши пристапните преговори со Хрватска и да го потпише договорот за членство. Ќе ја поддржиме европската аспирација на земјите од западен Балкан“, се наведува во приоритетите на полското претседателство. Лидија Димова од Македонскиот центар за европско образование вели дека ова не треба да нé зачудува. Според неа Варшава не можела да нé прецизира во приоритетите, меѓудругото и поради ...
| | веќе видена | слични

Останато

Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ продолжува со проекции на филмовите што конкурираат за „Златна камера 300“, а паралелно се ...
сите 137 | | | веќе видена

Изјавите на претставниците на власта дека цензусот и не бил така битен за конечниот резултат на претстојниот референдум значат дека политичката борба ќе ...
сите 112 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Доколку се стремите кон бизнис напредок, ќе морате да бидете послушни и без прашања да ги усвојувате одлуките за авторитет декретите на ...
сите 50 | | | веќе видена

Ако правите колач со сода бикарбона, важно е да го знаете ова. Во колачот никако не ставајте многу сода, затоа што тогаш ќе има темна боја и непријатен мирис. ...
сите 140 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев на денешната средба со претседател на словенечкиот Државен збор на Дејан Жидан ги истакна исклучително високите пријателски односи со ...
сите 41 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје за првпат после 26 години станува дом на слонови. Прва слоница жителка на Скопје Зоо, била слоницата Цица која во Скопје живеела од ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Опозицијата ги критикува приоритетите на претседавањето на Полска со ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: