Три вида овошје секој ден

Еден од најважните фактори за едно дете да биде здраво и правилно да се развива е начинот на кој се храни. Само користење на здравата храна и консумирање на природни состојки се гаранција дека детето правилно ќе се развива и ќе биде имуно на различни болести. Разновидната храна, подготвена дома, богата со витамини и со минерали, треба да биде застапена речиси во секој оброк. Мешунки Мешункастите растенија спаѓаат во групата производи кои треба да бидат застапени повеќепати во неделата. Благодарение на витамините и на минералите кои ги содржат, не дозволуваат кај децата да се развијат тумори, го балансираат шеќерот во крвта, ја намалуваат можноста од екстремно дебелеење и ја олеснуваат работата на цревата. Доколку детето одбива да јаде грашок, грав, леќа или друго мешункасто растение, тогаш родителите треба да се обидат на поинвентивен начин да го натераат детето да јаде, со различни несекојдневни декорации или со вметнување на мешунките во нивното омилено јадење. Овошје Нутриционистите велат дека ниту еден ...
| | веќе видена | слични

Следуваат неколку креативни совети на лесен начин вашите деца да почнат да јадат зеленчук. 1. Бидете доследни. За да ги натерате децата да се хранат здраво прво морате да бидете доследни. Продолжете да му нудите овошје секој ден и пробајте да го подготвите на различни начини. Изгледот на храната може да биде посебен фактор дали на вашето дете ќе му се допадне некоја храна или не. Ако секојдневно на детето му давате овошје тоа ќе се навикне да го јаде и ќе стане дел од неговата исхана. 2. Бидете добар пример. Еден од начините да го натерате детето да се храни здраво е да видр дека и вие така се храните. Немојте да покажувате лоши навики во исхраната пред вашите деца. Подготвувајте здрава храна и за себе и за ваштие деца. 3. Носете го детето на пазар Добар начин децата да ги натерате да се хранат подобро е да им дозволите да учествуваат во купувањето и во подговувањето на храната. Тоа што сами ќе го одберат, најверојатно ќе сакаат и да го изедат. Пуштете ги да изберат неколку видови овошје, нека ги измијат ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Владата на СДСМ продолжува со криминалното и расипничко работење. Одродената и криминална власт предводена од аболицираниот Заев безмилосно ги троши парите на ...
сите 201 | | | веќе видена

Холандскиот премиер Марк Руте денеска ја отфрли идејата на францускиот претседател Емануел Макрон за формирање на европска армија. – Идејата за европска армија ...
сите 169 | | | веќе видена

Судот мора да се ослободи од притисокот и да ги констатира пропустите направени при изрекувањето на мерката притвор на Миле Јанакиески и Кирил Божиновски. Нема ...
сите 94 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 151 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 72 | | | веќе видена

По неуспешниот обид да му се достави упатен акт од судот за издржување затворска казна од две години за предметот „Тенк“ и откако полицијата наиде на затворена ...
сите 196 | | | веќе видена

Капитал - Груевски бара азил од Унгарија, јавноста бара одговорност за неговото бегство „Груевски бара азил од Унгарија, јавноста бара одговорност за неговото ...
сите 89 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Три вида овошје секој ден

Од:
До кого (е-маил):
Порака: