Три вида овошје секој ден

Еден од најважните фактори за едно дете да биде здраво и правилно да се развива е начинот на кој се храни. Само користење на здравата храна и консумирање на природни состојки се гаранција дека детето правилно ќе се развива и ќе биде имуно на различни болести. Разновидната храна, подготвена дома, богата со витамини и со минерали, треба да биде застапена речиси во секој оброк. Мешунки Мешункастите растенија спаѓаат во групата производи кои треба да бидат застапени повеќепати во неделата. Благодарение на витамините и на минералите кои ги содржат, не дозволуваат кај децата да се развијат тумори, го балансираат шеќерот во крвта, ја намалуваат можноста од екстремно дебелеење и ја олеснуваат работата на цревата. Доколку детето одбива да јаде грашок, грав, леќа или друго мешункасто растение, тогаш родителите треба да се обидат на поинвентивен начин да го натераат детето да јаде, со различни несекојдневни декорации или со вметнување на мешунките во нивното омилено јадење. Овошје Нутриционистите велат дека ниту еден ...
| | веќе видена | слични

Следуваат неколку креативни совети на лесен начин вашите деца да почнат да јадат зеленчук. 1. Бидете доследни. За да ги натерате децата да се хранат здраво прво морате да бидете доследни. Продолжете да му нудите овошје секој ден и пробајте да го подготвите на различни начини. Изгледот на храната може да биде посебен фактор дали на вашето дете ќе му се допадне некоја храна или не. Ако секојдневно на детето му давате овошје тоа ќе се навикне да го јаде и ќе стане дел од неговата исхана. 2. Бидете добар пример. Еден од начините да го натерате детето да се храни здраво е да видр дека и вие така се храните. Немојте да покажувате лоши навики во исхраната пред вашите деца. Подготвувајте здрава храна и за себе и за ваштие деца. 3. Носете го детето на пазар Добар начин децата да ги натерате да се хранат подобро е да им дозволите да учествуваат во купувањето и во подговувањето на храната. Тоа што сами ќе го одберат, најверојатно ќе сакаат и да го изедат. Пуштете ги да изберат неколку видови овошје, нека ги измијат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Користени пелени беше причината за евакуацијата на жителите на Аеродром во населбата Острово. ТВ 24 објави и видео од станот, во кој се гледаат искористените ...
сите 123 | | | веќе видена

Дигитални мерачи на брзина ќе бидат поставени во близината на пет средни училишта во Скопје. Овие инструменти постојано ќе ја детектираат брзината со која ...
сите 83 | | | веќе видена

Во Собранието на Република Македобија утрово беше отворена дводневна регионална конференција за дијалог на високо ниво за политичкото учество на младите и ...
сите 21 | | | веќе видена

Вратите на ЕУ останувааат отворени за вас. Вие сте оние кои ги имате клучевите во вашите раце. Немојте да дозволите да ја пропуштите оваа историска можност, ...
сите 70 | | | веќе видена

Охрид, 20. септември 2018 (ИНПРЕС) – На Граничниот премин на аеродромот „Свети Апостол Павле“ во Охрид, вчера, после 17:00 часот, за излез од Република ...
сите 105 | | | веќе видена

Деновиве во тек е своевидно јавно изјаснување на пратеници од ВМРО-ДПМНЕ дали би гласале за уставни измени , па на своите профили на социјалната мрежа Фејсбук ...
сите 61 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Три вида овошје секој ден

Од:
До кого (е-маил):
Порака: