Осум интерни клиники ќе ги набијат во Гинекологија

Интерните клиники од април месец ќе се реновираат, што ќе биде сериозен удар за болните и целокупниот медицински персонал, неофицијално дознава „Шпиц“. Пациентите од осум клиники ќе бидат сместени во 15 соби во старата зграда на Гинеколошката клиника, додека лекарите од секоја клиника ќе имаат само еден заеднички кабинет, за разлика од сега кога се покомотни. Болните од нефрологија, пулмологија, ендокринологија, нервно, Клиника за уво, грло и нос ќе имаат по една соба за лекување, наместо досегашните 4-5 простории. Градежни малверзации, одложување операции, зголемување на листите на чекање, лекување по интервенции, пациенти натискани еден до друг. Ова ќе бидат само дел од главните проблеми со кои ќе се судрат и болните и медицинскиот персонал, коментираат дел од засегнатите страни. - Не е логично осум клиники и сите пациенти од тие клиники да бидат сместени во старата зграда на Гинекологија. Проблемите допрва доаѓаат. Дали некој се преиспитува како тие болни пациенти ќе лежат по толку многу во една ...
| | веќе видена | слични

Останато

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 352 | | | веќе видена

-Последна шанса ќе ни биде на 5 мај да излезе и да дадеме поддршка на овој концепт, не на Стево Пендаровски, туку на целата политичка филозофија која ...
сите 117 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 254 | | | веќе видена

Песната исто така предизвика гнев и кај локалните коалициони партнери. Во песната под насловот „Споредба – градски стаорец(животно со канализациско потекло)“, ...
сите 310 | | | веќе видена

Под влијание на силно југозападно воздушно струење веќе е започнат транспорт на прашина и на песок што значи дека и атмосферата понатаму ќе биде доста ...
сите 174 | | | веќе видена

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 4 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Осум интерни клиники ќе ги набијат во Гинекологија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: