Осум интерни клиники ќе ги набијат во Гинекологија

Интерните клиники од април месец ќе се реновираат, што ќе биде сериозен удар за болните и целокупниот медицински персонал, неофицијално дознава „Шпиц“. Пациентите од осум клиники ќе бидат сместени во 15 соби во старата зграда на Гинеколошката клиника, додека лекарите од секоја клиника ќе имаат само еден заеднички кабинет, за разлика од сега кога се покомотни. Болните од нефрологија, пулмологија, ендокринологија, нервно, Клиника за уво, грло и нос ќе имаат по една соба за лекување, наместо досегашните 4-5 простории. Градежни малверзации, одложување операции, зголемување на листите на чекање, лекување по интервенции, пациенти натискани еден до друг. Ова ќе бидат само дел од главните проблеми со кои ќе се судрат и болните и медицинскиот персонал, коментираат дел од засегнатите страни. - Не е логично осум клиники и сите пациенти од тие клиники да бидат сместени во старата зграда на Гинекологија. Проблемите допрва доаѓаат. Дали некој се преиспитува како тие болни пациенти ќе лежат по толку многу во една ...
| | веќе видена | слични

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 411 | | | веќе видена

Поради релативно топлото време и позитивните температури на воздухот се очекува топење на снегот кој падна во изминатото деноноќие и тоа на местата пониски од ...
сите 312 | | | веќе видена

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 148 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 260 | | | веќе видена

Шефот на црногорската дипломатија Срѓан Дармановиќ изјави дека во случајот со поранешниот македонски премиер Никола Груевски, Црна Гора постапувала како и со ...
сите 287 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 344 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Осум интерни клиники ќе ги набијат во Гинекологија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: