Како сметаат калкулаторите?

Кога на памет пресметуваме два плус два ние обично замислуваме линија со броеви, почнуваме на втората точка и прескокнуваме две точки и добиваме резултат четири. Едноставно како два плус два – кога заклучуваме нешто толку очигледно. Но, што ако не можеме де замислиме линија со броеви? Што се случува кога користиме мала црна кутија покриена со копчиња полна со електроника? Како тогаш се пресметува дека два плус два се еднакви на четири? Самиот процес не е толку едноставен, но штом еднаш се разбере начинот на кој се одвиваат основните аритметички операции кај калкулатор, тогаш може секако да се каже дека е лесно како „два плус два“. Првин, внесувањето: кога ќе го притиснеме копчето „2“, копчето компресира гумена плочка, која притиска електрична жица која е во контакт со друга жица, создавајќи електрично коло. Напојувана од батерија, електричната струја тече низ колата до транзисторите. Транзисторите се микроскопски електрични прекинувачи кои имаат две позиции вклучено и исклучено. Позицијата „вклучено“ го ...
| | веќе видена | слични

Останато

За два месеца Британија треба да излезе од ЕУ , а земјата е во најдлабоката криза по Втората светска војна. Откако минатата недела со 432 гласа За и 202 против ...
сите 380 | | | веќе видена

Балканската дива од неодамна објави фотографија со својот сопруг Душко Тошиќ со престој во Кина, каде го прославувија 34. годишниот роденден на фудбалерот. ...
сите 223 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Од предметите што демонстрантите во неделата ги фрлаа кон полицијата и полициските кордони во неколку делови околу грчкиот Парламент, наполнети се 86 вреќи ...
сите 136 | | | веќе видена

Ве информираме дека согласно податоците од ДАМСКВ на ден 21.01.2019, среднодневните концентрации на РМ10 се под дефинираниот праг на алармирање од 188 g/m3, ...
сите 179 | | | веќе видена

Претседателот Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со помошник на генералниот ...
сите 155 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Како сметаат калкулаторите?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: