Како сметаат калкулаторите?

Кога на памет пресметуваме два плус два ние обично замислуваме линија со броеви, почнуваме на втората точка и прескокнуваме две точки и добиваме резултат четири. Едноставно како два плус два – кога заклучуваме нешто толку очигледно. Но, што ако не можеме де замислиме линија со броеви? Што се случува кога користиме мала црна кутија покриена со копчиња полна со електроника? Како тогаш се пресметува дека два плус два се еднакви на четири? Самиот процес не е толку едноставен, но штом еднаш се разбере начинот на кој се одвиваат основните аритметички операции кај калкулатор, тогаш може секако да се каже дека е лесно како „два плус два“. Првин, внесувањето: кога ќе го притиснеме копчето „2“, копчето компресира гумена плочка, која притиска електрична жица која е во контакт со друга жица, создавајќи електрично коло. Напојувана од батерија, електричната струја тече низ колата до транзисторите. Транзисторите се микроскопски електрични прекинувачи кои имаат две позиции вклучено и исклучено. Позицијата „вклучено“ го ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Обвинителството за организиран криминал и корупција го истражува бегството на поранешниот премиер Никола Груевски. Обвинител веќе ги прибира доказите, дали ...
сите 276 | | | веќе видена

Патешествието на Груевски низ Црна Гора наликувало на шпионски филм. Го чекале разни унгарски дипломати, се менувале возила, а примопредавањето се одвивало во ...
сите 317 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Како сметаат калкулаторите?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: