Како политичарите одговораат прашања...

Без да дадат конкретен одговор? Ако малку барем следите политика, секако дека сте забележале дека политичарите (барем голем дел од нив) ги бива за зборување. Тие знаат да избегнат давање одговор на некое тешко прашање со обраќање на слични но никогаш идентични прашања и проблеми. Ако обрнете особено внимание, говорниците често избегнуваат да дадат одговор на прашање кое му е поставено. Освен ако конкретно не ги прашате или не ги потсетите, тие многу лесно ќе го избегнат одговорот. На пример, ако некој политичар го прашате прашање за две поврзани, но чувствителни теми, тој нејверојатно ќе се посвети на одговарање на полесното и помалку чувствителното прашање, а после давањето на „одговорот“, повеќе од половината слушатели нема да се сеќаваат на оригинално поставеното прашање. Секако, бидејќи поголем број од слушателите нема да се сеќаваат на оригиналното прашање, говорникот успешно го избегнал прашањето со задоволување на слушателите со алтернативен, но сличен одговор. Секако, гледачите не го забележуваат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 310 | | | веќе видена

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 77 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Антизападното раководство на ВМРО-ДПМНЕ не може да престане да ги брани криминалите на осудениот Никола Груевски и неговите соработници. Лицемерно е ...
сите 257 | | | веќе видена

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 122 | | | веќе видена

Министерството за правда забрзано работи на комплетирање на потребната документација за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски, но не посочуваат ...
сите 237 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 218 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 364 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Како политичарите одговораат прашања...

Од:
До кого (е-маил):
Порака: