Како контролингот помага при креирање на успешна бизнис стратегија?

Пред неколку години беше прилично добро. Со години компаниите растеа со неодржливо брз раст. Побарувањата и залихите се зголемуваа согласно продажбата, а уште попрогресивно се зголемуваше задолженоста. Компаниите најчесто избегнуваа стагнација или пад на приходите бидејки – кој стои, паѓа! Кога на компаниите им оди добро, ретко и недоволно вложуваат во знаење и умеење кое би довело до превенција на проблеми, а доколку дојде до појава, можат полесно да го дијагностицираат проблемот и да одредат адекватна терапија. Кога сè ќе тргне наопаку, менаџментот преку ноќ ги бара сите релевантни информации за промена на начинот на управување во новонастанатата ситуација. Во услови кога вистинската, точна и ажурна информација е вистинска драгоценост, несредените деловни и информациски системи се дополнителен товар кој може да ја повлече компанијата кон дното. Како до точни информации? На прашањето “Дали целосно го познавате сопственото работење?”, менаџерите најчесто без дилема позитивно одговараат и додаваат дека за ...
| | веќе видена | слични

Кога на компаниите им оди добро, ретко и недоволно вложуваат во знаење и умеење кое би довело до превенција на проблеми, а доколку дојде до појава, можат полесно да го дијагностицираат проблемот и да одредат адекватна терапија. Кога сè ќе тргне наопаку, менаџментот преку ноќ ги бара сите релевантни информации за промена на начинот на управување во новонастанатата ситуација. Во услови кога вистинската, точна и ажурна информација е вистинска драгоценост, несредените деловни и информациски системи се дополнителен товар кој може да ја повлече компанијата кон дното. Како до точни информации? На прашањето "Дали целосно го познавате сопственото работење?", менаџерите најчесто без дилема позитивно одговараат и додаваат дека за успешно управување не им е неопходен контролинг. Но, со примена на контролингот во компанијата таквиот став многу брзо се менува. Иако повеќето менаџери тврдат дека точно знаат, на пример, колкава е цената на чинење на производите и услугите кои ги продаваат, праксата често покажува дека се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 91 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Како контролингот помага при креирање на успешна бизнис стратегија?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: