Почна да се гради новиот клинички центар во Скопје

Почна да се гради новиот клинички центар во Скопје Пред старата зграда на Клиниката за гинекологија во Скопједенеска е поставен камен-темелник на новиот клинички центар „Мајка Тереза“. Новиот комплекс ќе се гради на местото на старата зграда, која е во фаза на уривање, а е предвидено изградбата да трае три месеци. Новиот објект од едната страна ќе се спои со постојната зграда на хирушките клиники, од другата страна со Клиниката за гинекологија, додека од задната страна ќе биде поврзан со Клиниката за онкологија. Во комплексот ќе бидат сместени сите клиники, освен Клиниката за инфективни болести, која ќе има сопствена зграда. Исто така, надвор од комплексот остануваат и Клиниката за детски болест, Стоматолошките клиники и Максилофацијална хирургија, кои ќе продолжат да функционираат во постојните објекти. Изградбата на комплексот, што се планира да трае три години, се проценува дека ќе чини околу 70 милиони евра, во што е вклучена и реконструкцијата на постојната зграда за Хирургија. Средствата за овој ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Почна да се гради новиот клинички центар. Комплетниот лик новиот центар ќе го добие за три години.Премиерот Груевски изјави дека почетокот на оваа операција е со рушење на старата зграда на Клиниката за гинекологија која треба да се отстрани за да се изгради нов современ огромен комплекс клиники „Мајка Тереза“. - Тоа е на местото на старата зграда на Клиниката за гинекологија која е од 30-тите години на минатиот век, значи над 80 години стара, многу руинирана и затоа се изгради нова Гинекологија. На местото на старата зграда на Клиниката ќе почне градбата на новиот клинички центар. Практично, технички гледано, градбата на новиот објект почнува денеска со тоа што мора да се отстрани стариот објект, чекор по чекор, за да не се нарушат добрите услови за работа на околните објекти кои се дел од овој комплекс клиники „Мајка Тереза“, рече Груевски, додавајќи дека уривањето ќе трае три месеци. Тој посочи дека многу внимателно, по сите безбедносни стандарди, ќе се отстрани сегашниот објект на чие место веднаш потоа ...
| | веќе видена | слични

Почнаа градежните активности за изградба на новиот објект - клинички центар во кругот на скопските универзитетски клиники Пред старата зграда на Клиниката за гинекологија и акушерство почетокот на градежните активности го означија премиерот Никола Груевски, министерот за здравство Никола Тодоров и заменик-министерот Јовица Андовски. Почетокот на оваа голема операција, како што рече Груевски, е со уривање на старата зграда на Клиниката за гинекологија. Таа треба да се отстрани за да се изгради нов современ комплекс клиники „Мајка Тереза“. - На местото на старата зграда на клиниката ќе почне градбата на новиот клинички центар. Практично, технички гледано, градбата на новиот објект почнува со тоа што мора да се отстрани стариот објект, чекор по чекор, за да не се нарушат добрите услови за работа на околните објекти, кои се дел од овој комплекс клиники „Мајка Тереза“ - рече Груевски, додавајќи дека уривањето ќе трае три месеци. Тој посочи дека многу внимателно, по сите безбедносни стандарди, ќе се отстрани ...
| | веќе видена | слични

За три години Македонија ќе добие капитален објект во здравството Во обиколка на градежниот простор вчера беа министерот за здравство Никола Тодоров и премиерот Никола Груевски. Во новиот центар ќе се инвестираат 70 милиони евра, а клиниките меѓу себе ќе бидат поврзани со топли ходници Означен стартот на градежните активности за изградба на новиот клинички центар "Мајка Тереза", што ќе траат следните три години. Целиот проект ќе чини 70 милиони евра, заедно со реконструкцијата на постојната зграда за Хирургија, а средствата се обезбедени од Банката на Советот на Европа. По тој повод во обиколка на градежниот простор вчера беа министерот за здравство Никола Тодоров и премиерот Никола Груевски. Како што објасни премиерот неопходно е рушење на старата зграда на Клиниката за гинекологија и акушерство-Скопје, бидејќи таа е изградена во триесеттите години на минатиот век и е стара 80 година. - Рушењето ќе биде чекор по чекор за да не се оштетат другите околни објекти. Рушењето ќе трае 3 месеци, по што ќе се гради ...
| | веќе видена | слични

Започна градежната фаза од проектот за изведба на нов централен клинички блок во Клиничкиот центар во Скопје. Во тек е уривање на стариот објект на Гинеколошката клиника, на чие место ќе никне современ објект со површина од 61.500 метри квадратни. Тој ќе биде поврзан со постојната зграда на Хируршките клиники, со новата Клиника за гинекологија и со Клиниката за онкологија. Во новоформираниот комплекс ќе бидат сместени сите клиники освен Клиниката за инфективни болести, Клиниката за детски болести (кон која ќе се спои Клиниката за детска хирургија која од постојната зграда ќе премине таму), Стоматолошката клиника и Клиниката за максилофацијална хирургија, кои ќе останат во сегашните згради. Интерните клиники, кои се изградени во 30-тите години на минатиот век, ќе бидат урнати и на нивно место ќе има парк и шеталиште. Паркирањето ќе биде решено со изградба на две катни гаражи Покрај изградбата на новиот клинички блок, планирано е и реновирање на објектот на Хируршките клиники со адаптирање на хоспиталниот дел ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ: Во СДСМ се фрустрирани затоа што се вложува во здравството Скопје, 2 јануари - Фрустрацијата и гневот се причина за јаловите критики од страна СДСМ кој нема доблест да поздрави ниту еден проект реализиран од Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, кој е корисен на граѓаните, се вели во реакцијата на владејачката партија во којашто се истакнува дека социјалдемократите се единствениот воопшто субјект во земјата кој не ја поддржува изградбата на нов Клинички центар Во четвртокот започна официјалната реализација на проектот за изградба на новиот комплекс клиники „Мајка Тереза" во Скопје, кој истакна дека во новиот Клинички центар ќе бидат вложени 70 милиони евра, чија изградба според него ќе трае три години. Истовремено, Груевски најави дека е планирано да се гради нова кичевска болница, нова клиничка болница во Штип, да се реконструира струмичката болница, детската клиника во Козле, болниците „8 Септември" и „Свети Наум Охридски" , а во тек е и изградбата на ПЕТ центарот како и други проекти. Подоцна во ...
| | веќе видена | слични

Во четвртокот започна официјалната реализација на проектот за изградба на новиот комплекс клиники „Мајка Тереза" во Скопје, кој истакна дека во новиот Клинички центар ќе бидат вложени 70 милиони евра, чија изградба според него ќе трае три години. Истовремено, Груевски најави дека е планирано да се гради нова кичевска болница, нова клиничка болница во Штип, да се реконструира струмичката болница, детската клиника во Козле, болниците „8 Септември" и „Свети Наум Охридски" , а во тек е и изградбата на ПЕТ центарот како и други проекти. Подоцна во својата реакција најголемата опозициска партија СДСМ истакна дека Владата на ВМРО-ДПМНЕ „со години ветуваат изградба на споменатите болници", потсетувајќи дека уште на 20-ти октомври 2010 година бил најавени „активностите за проектирање и изградба на нов Клинички центар, но ова е четврта година оттогаш, а нов Клинички центар досега нема". „Жал ни е што СДСМ не може да го види она што и граѓаните, докторската фела и медиумите денеска го забележаа на терен, а тоа се ...
| | веќе видена | слични

ВМРО ДПМНЕ и СДСМ се судрија за изградбата на клинички центар. Опозиционерите обвинија дека ВМРО постојано ветува, а не гради, а владејачката партија врати дека фрустрацијата и гневот се причина за јаловите критики од страна СДСМ. Уште 2010, на 20 октомври, од ВМРО-ДПМНЕ соопштија дека Владата на Груевски започнала со активностите за проектирање и изградба на нов Клинички центар, но ова е четврта година оттогаш, а нов Клинички центар досега нема“, велат од СДСМ. СДСМ: тоа се само ветувања Според опозицијата, Груевски веќе петпати досега најавувал изградба на нова Клиничка болница во Штип На изборите во 2006-та година премиерот вети реконструкција на штипската болница. На изборите во 2008, Груевски и ВМРО-ДПМНЕ повторно ветија реконструкција на болницата. пет години подоцна, на изборите во 2011, премиерот излезе со ветување за нова болница во Штип. две години потоа, на локалните избори во март, Груевски ја вети новата болница за ноември 2013. Во јануари 2014, новата болница во Штип е се уште “во најава“, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Премиерот Никола Груевски денеска повторно најави изградба на Клинички болници, за кои тој и неговата влада уште пред неколку години ветувале дека ќе бидат изградени… Ова се наведува во реакцијата на опозиционата СДСМ на денешното присуство на Груевски на отпочнувањето на активностите за изградба на комплекс клиники во Скопје, при што најави и други слични активности во здравството, меѓу кои изградба на болници во Кичево, Штип и Струмица „Уште 2010, на 20 октомври, од ВМРО-ДПМНЕ соопштија дека Владата на Груевски започнала со активностите за проектирање и изградба на нов Клинички центар, но ова е четврта година оттогаш, а нов Клинички центар досега нема“, велат од СДСМ. Според опозицијата, Груевски веќе петпати досега најавувал изградба на нова Клиничка болница во Штип На изборите во 2006-та година премиерот вети реконструкција на штипската болница. На изборите во 2008, Груевски и ВМРО-ДПМНЕ повторно ветија реконструкција на болницата. пет години подоцна, на изборите во 2011, премиерот излезе со ветување ...
| | веќе видена | слични

Новиот комплекс клиники „Мајка Тереза" во Скопје денеска и официјално почна да се гради. Инвестицијата е вредна 70 милиони евра.Денеска почна уривањето на старата зграда од Клиниката за гинекологија, кое се очекува да трае во наредните три месеци. На почетокот на изградбата присуствуваше и премиерот Никола Груевски кој рече дека старата зграда на Клиниката за гинекологија била изградена пред 80 години, а на местото на старата зграда ќе се гради новиот клинички центар.„Ова е голем капитален проект за сите граѓани на Република Македонија. Во изградба на новиот Клинички центар се вложени 70 милиони евра. Во него ќе бидат сместени сите клиники, освен инфективната клиника. На страна од клиничкиот центар „Мајка Тереза“ ќе остане и Клиниката за детски болести, каде ќе биде сместена и детската хирургија. Три ката на хирургија ќе бидат слепени со овој објект. Со топол премин ќе биде поврзана и новата зграда на Клиниката за гинекологија“, изјави Груевски.Изградбата на клиничкиот центар ќе трае три години.„Овде освен ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 238 | | | веќе видена

За да се најде и усогласи консензуален кандидат, лидерот на СДСМ Зоран Заев завчера и вчера имаше одделни разговори со лидерите на три партии на Албанците – ...
сите 225 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 304 | | | веќе видена

Гостиварската локална самоуправа изрази благодарност до жителите на селото Ласкарце, до медицинскиот персонал и до сите оние кои на било кој начин помогнале во ...
сите 214 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 207 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почна да се гради новиот клинички центар во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: