Нов автомобил за Путин што ќе може да издржи и нуклеарен удар!


Нов автомобил за Путин што ќе може да издржи и нуклеарен удар! Новата руска лимузина, Марусија Л2 ќе биденаменета за шефот на државата Владимир Путин и за други високи државнифункционери. Оваа лимузина, како што пишуваатруските медиуми, која на прв поглед потсетувана цитроеновата „Ајкула“ или„Жаба“, ќе биде тешка еден тон, но ќе достигнува брзина од 100 километри за 4,2секунди. Иако произведувачот не открива од каковматеријал ќе биде изработена, познато е дека ќе се работи според техниката запроизводство на болидите за Формула 1 – да биде лесна, брза и безбедна. Автомобилот, се разбира, ќе имаавтоматизиран кокпит кој ќе се изработува во најпознатата руска фабрика зачасовници Денисов. Лимузината ќе биде блиндирана и ќеможе да издржи дури и послаб нуклеарен удрар. Прозорците ќе бидат затемнети инепробојни. Марусија ќе се произведува воограничени количини и ќе служи исклучиво како автомобил за високи државнифункционери, па оттаму, никој за сега не ќе може да го купи ова возило слободнона пазарот. ...
| | веќе видена | слични

На социјалните мрежи се појавија фотографиите на седан-изведбата L2 и SUV F2 моделите на руската компанија Marussia. Тоа се модели направени врз модуларна платформа, која Marussia ја разви во соработка со Централниот истражувачки сообраќаен институт, а е наменета за највисоките претставници на Руската Федерација, вклучувајќи го и претседателот Владимир Путин. (фото:yaplanal.com) Од фотките може да се види дека моделот има две варијанти, седан и SUV, но и посебно изработена претседателска лимузина со V12 мотор, автоматски менувач, погон на сите четири тркала и дополнителни безбедносни технологии. (Фото:probeg.com) Интересен податок е дека заштитните материјали што ќе се најдат во лимузината се користат и во изработка на воени хеликоптери. (Фото: g3.nh.ее) Од засега достапните податоци е познато дека L2 седан-изведбата ќе има меѓуоскино растојание од 3200 mm, a со дизајнот ќе биде конкурентен на соодветните модели на германските премиум марки. (Фото:carshow.com) А F2 /е им конкурира на моделите како што се BMW ...
| | веќе видена | слични

Рускиот претседател Владимир Путин наскоро би можел да биде виден во еден од „најжестоките“ автомобили какви ние, обичните смртници можевме досега да видиме само на филм. Руската агенција Lenta објави фотографии од макетата на суперлимузината Marussia L2 која ќе ја користат Путин и останатиот државен врв на Русија. Интересно е да се спомене дека медиумите на шега додаваат оти овој „тенк“ ќе биде отпорен на полесна нуклеарна експлозија. Тоа, секако е преувеличување, но во секој случај, ќе станува збор за добро заштитен автомобил со висок степен на безбедност. Меѓутоа, тоа воопшто нема негативно да се одрази на перформансите на истиот, бидејќи ова „чудовиште“ од лимузина ќе може да развие брзина од 10 км/час за само 4,2 секунди. Идејата е возилото да биде лесно, брзо и безбедно. Медиумите пренесуваат дека лимузината ќе се произведува на начин на кој се произведуваат болидите од Формула 1. Станува збор за проект на експерти од Централниот истражувачки сообраќаен институт. Рускиот производител на часовници ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Автомобилот ќе се прави според техниката со која се изработуваат болидите на Формула 1 – што полесен, побрз и посигурен. Првите фотографии од суперлимузината L2 која ќе биде наменета за рускиот претседател, Владимир Путин се појавија во јавноста. Осмислен е моделот SUV F2, а уште две верзии ќе се изработуваат за високи функционери од Кремељ. Автомобилите се направени во соработка со компанијата “Mauriss Motors” и научно истражувачкиот институт за aвтомобилистика и аутодинамика, NAMI. Лимузината на Путин ќе тежи речиси еден тон, а брзина од 100 км на час ќе развива за 4.2 секунди. Заштитните материјали кои се употребени за лимузината се истиот тип на материјали од кои се изработени воените хелихоптери. Возилото ќе поседува автоматизиран кокпит, кој ќе се изработува во најпознатата руска фабрика за часовници, Денисов. За целосна заштита лимузината ќе биде блиндирана, со затемнети и непробојни стакла, а според најавите ќе може да издржи и полесен нуклеарен удар. Ваквите лимузини ќе бидат прозведени во ...
| | веќе видена | слични

Објавена е макета на новата руска суперлимузина, Марусје Л2, која ќе биде наменета за претседателот Владимир Путин. Оваа лимузина ќе биде тешка речиси еден тон, но за 4.2 секунди ќе достигнува брзина од 100 км. на час. Иако не се открива од каков материјал ќе биде изградена, се знае дека ќе се работи по техника како болидите на Формула 1 – што полесен, тоа побрз и посигурен. Автомобилот, секако, ќе има авоматизиран кокпит кој ќе се изработува во најпознатата руска фабрика за часовници Денисов. Лимузината ќе биде блиндирана и ќе може да издржи и полесен нуклеарен удар. Стаклата ќе бидат затемнети и непробојни. Автомобилот ќе се произведува во московската фабрика ЗИЛ.
| | веќе видена | слични

Рускиот претседател Владимир Путин наскоро ќе може да го видите во најопасната кола која потсетува на нешто во што инаку би се возел најпознатиот таен агент Џејмс Бонд. Руската агенција Lenta објави фотографии од макетата на новата суперлимузина Marussia L2 која ќе ја користи Путин и останатите високи претставници. Секако, занимливо е да се спомне дека медиумите на шала додаваат дека овој "тенк" ќе биде отпорен на полесна нуклеарна експлозија. Тоа е преувеличување, но во секој случај станува збор за добро заштитено возило. Сепак, сето ова нема негативно да влијае на ефикасноста, бидејќи за само 4,2 секунди, достигнува брзина од 100 километри на час. Идеата е возилото да биде лесно, брзо и безбедно. Медиумите пишуваат дека лимузината ќе се произведува на ист начин како и болидите за Формула 1. Станува збор за проект на експерт од Централниот институт за истражување на транспорт. Руската фабрика за часовници Denisov е задолжена за кабината, а блендираното возило ќе има затемнети и непробојни стакла. За жал, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Марусиа или Марусја, како што се изговара, всушност е најнародно руско женско име. Руската агенција „Лента“ објави макета од новите руски суперлимузини, Марусја Л2, кои што ќе бидат наменети за претседателот Владимир Путин и останатите високи државни претставници на Кремљ. Таа лимузина, која на прв поглед потсетува на „Жабата“ на Цитроен, е тешка околу еден тон, но за 4,2 секунди ќе дотигне брзина од 100 километри на час. Иако не се открива од кој материјал се изработуваат, ќе работи на принципот како болидите на Формула 1, што ќе го направи да биде полесен, побрз и посигурен. Автомобилот ќе има автоматизирана кабина, која ќе биде изработена во најпознатата руска фабрика за часовници „Денисов“. Лимузината ќе биде блиндирана и ќе може да издржи полесен нуклеарен удар. Стаклата ќе бидат затемнети и непробојни. Марусиа ќе се произведува во ограничени количини и ќе служи само како автомобил за високи политички претставници, па засега никој од „обичните смртници“ нема да може да си ја дозволи.
| | веќе видена | слични

Останато

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 229 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и понатаму е во центарот на вниманието во сите балкански медиуми преку порно скандалот предизвикан од преписките и порно фотографиите кои што ...
сите 169 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нов автомобил за Путин што ќе може да издржи и нуклеарен удар!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: