Уапсен убиец на илјада улични кучиња во Русија

Уапсен убиец на илјада улични кучиња во Русија Полицијата во Владивосток уапси маж за кој се сомнева дека од мај минатата година отрул околу илјада улични кучиња, поради што е обвинат за сурово однесување кон животни. Уапсениот, чие име не се наведува, користел орови што полицијата ги нашла во неговиот стан, како и два пиштоли и пушка. Отровните смеси ги мешал со храна која им ја давал на кучињата, објавија руските медиуми. На апсење на убиецот на кучиња инсистирал губернаторот Владимир Миклушевски, кој побарал помош од Федералнта служба за безбедност и Министерството за внатрешни работи. Масовно труење и убивање на уличните кучиња е забележливо и во други делови на Русија, а заштитниците на животни во Москва и Санкт Петерсбург упатија илјадници писма до администрацијата на претседателот Путим, барајќи строги казни за извршителите.
| | веќе видена | слични

Активисти во Сочи, Русија, градот домаќин на годинашните ЗОИ се борат да спасат околу 2.000 бездомни кучиња од локална компанија која потпишала договор за нивно истребување. Еве како. Надлежните сакале да ги тргнат кучињата скитници од улиците за градот да добие поцивилизиран изглед пред олимписките игри, и иако лани ветиле дека ќе изградат засолниште, ништо од тоа не се остварило. Масакрот предизвика бурни реакции кај руските активисти за правата на животните, и многу од нив - вклучувајќи еден руски милијардер - се обидуваат да ги спасат кучињата со тоа што ги тргаат од улиците и привремено ги вдомуваат додека не најдат потрајна опција. Некои од кучињата се привремено згрижени во домовите на активистите, некои се наоѓаат во привремени засолништа, а некои се одвезени до Москва каде што ситуацијата е колку-толку подобра. Останатите скитници кои не се спасени најверојатно се наоѓаат во засолниште финансирано до Олек Дерипаска, руски милијардер кој вложи дебели пари во ЗОИ. Тој вложил околу 15 илјади долари за ...
| | веќе видена | слични

Со топлото време во парковите ќе излезат децата да си играат, а таму ги чекаат вакви пораки кои можат да ги прочитаат и разберат само возрасните. Предупредувања, допишувања, а резултатите кобни за кучињата и скитници и оние домашните. А децата се уште не се излезени на своите омилени игралишта од каде ги демне ваква опасност. Глетката е од населбата Карпош 4:
| | веќе видена | слични

1. Сетило за мирис Сите знаеме дека кучињата имаат силно чувство за мирис, но дали некој знае дека тоа е од 10.000 до 100.000 пати посилно отколку кај луѓето?! Неверојатно, лудо!2. Мит: Кучињата гледаат само во црно-бело Најновите студии го побиваат овој широко прифатен мит. Иако очите на кучето можат да распознаат многу помалку бои од човековите очи, сега се верува дека тие многу добро ја гледаат жолтата, сината и сивата боја.3. Кучињата може да откријат рак Кучињата можат да бидат издресирани и истренирани да намирисаат, да надушкаат болести како што се ракот, дијабетисот или епилепсијата. Уште една причина повеќе да ги сакаме!4. Зошто кучињата клоцаат откога ќе извршат нужда? Кучињата инстиктивно клоцаат откога ќе се “олеснат“ за нивните шепи да го разнесат мирисот, со што комуницираат со другите кучиња кои може да поминат на нивна “територија“.5. Каде спијат кучињата? Дали сте знаеле дека речиси 50 отсто од сите кучиња спијат на своите легла, односно “кревети“. Како е со вас?6. Кучињата се потат ...
| | веќе видена | слични

Поп-ѕвездата Шер ги повика своите фанови да ги спасат кучињата во Сочи од евтаназија. Нејзин пријател веќе почна со кампања за спасување на бездомните животни во Олимпиското село, каде што веќе го изгради првото засолниште за кучиња. На својот профил на „Фејсбук“, Шер сподели линк до прифатилиштето. Тоа е финансирано од фондацијата на Олег Дерипаска, која е една од најголемите хуманитарни организации во Русија. Според страницата на засолништето на „Фејсбук“, неговата изградба чинела 15.000 долари. Само минатата недела се спасени околу 80 кучиња. Вработените во засолништето се надеваат дека спортистите и гостите на Олимпијадата ќе посвојат дел од кучињата.
| | веќе видена | слични

Останато

Основното јавно обвинителство Скопје оформи предмет по допрен глас во врска со настанот што се случи на 19.09.2018 година, кога по дојава на жители од зграда ...
сите 184 | | | веќе видена

Полицаецот-убиец Енвер Тоска, иако не ги исполнувал условите да биде полицаец добил значка и пиштол по интервенција на ДУИ, и тоа во време кога министер за ...
сите 163 | | | веќе видена

На референдумот на 30-ти септември, да излеземе и да го дадеме гласот за членство на Македонија во ЕУ и НАТО. Сите заедно да бидеме глас што ќе ја обезбеди ...
сите 96 | | | веќе видена

Надворешната канцеларија за Криминалистички работи Свети Николе до Основното јавно обвинителство Штип поднесе кривична пријава против Ц.Х.(45) од Германија и ...
сите 150 | | | веќе видена

Претседателот на Јувентус, Андреа Ањели ја демонстрираше својата поддршка кон Кристијано Роналдо по црвениот картон на Португалецот во дуелот со Валенсија во ...
сите 229 | | | веќе видена

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов направил кривично дело за кое се оди во затвор, со тоа што узурпирал државно земјиште на националниот парк Маврово, кое ...
сите 22 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Уапсен убиец на илјада улични кучиња во Русија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: