Името за кока, ама не кола

Боливија ја призна нашата земја под уставното име, а за возврат од нас во ОН доби поддршка џвакањето листови од кока да не биде забрането. Името за џвакање кока - тоа е трговијата што ја направиле Македонија и Боливија во седиштето на Светската организација во Њујорк. Боливија ја призна нашата земја под уставното име, а за возврат од нас во ОН доби поддршка џвакањето листови од кока да не биде забрането. Според официјалното соопштение, шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски преку мисијата во Њујорк добил писмо од боливискиот министер Чокехуанка, со кое се информира за ваквата одлука на владата во Ла Паз. Во меѓувреме, се повлекоа македонските забелешки на т. н. боливиска конвенција, со што џвакањето кока, наместо криминален чин, се смета за одраз на културно наследство. „Поднесувањето на забелешките, како и нивното повлекување, беа само алатка со која се дојде до постигнување дипломатски успех во врска со прашање кое претставува наш највисок национален интерес, односно признавање на ...
| | веќе видена | слични

Признавањето на уставното име од страна на Сирија, Зимбабве и Боливија немаат никакво значење за нашите стратешки цели за евроатлантските интеграции и служат за домашни цели да се прикаже дека власта е активна на планот на одбрана на нашето уставно име, оценуваат експертите. Потезите на македонската надворешна политика наликуваат на детската емисија „Шарам барам“, без стратегија и со ад хок решенија, од кои нема бенефит за нашите стратешки цели, зачленувањето во ЕУ и во НАТО. Вака експертите по дипломатија ја оценуваат надворешната политика на власта откако со низа контроверзни потези успеа да издејствува прво Сирија во септември, а потоа Зимбабве и деновиве и Боливија да не признаат под уставното име. Признавањето од Сирија беше „купено“ со тоа што Македонија ја поддржа Сирија и гласаше против резолуцијата за Голанската висорамнина, која ја поддржаа ЕУ и САД, премиерот Груевски неодамна се сретна со претседателот на Зимбабве, диктаторот Роберт Мугабе, чија држава кој е на црната листа на ЕУ и САД, а ...
| | веќе видена | слични

Владата на Боливија одлучила во билатералната комуникација со Република Македонија во иднина да го користи уставното име на нашата држава, се наведува во писмото што до министерот за надворешни работи Антонио Милошоски го упатил неговиот боливиски колега Давид Чокехуанка Боливија е 131-та земја што во билатералната комуникација со Република Македонија го користи уставното име на државава. На 14 јануари, Македонија воспостави дипломатски односи под уставното име и со Зимбабве. Веста е прочитана: Оценка:
| | веќе видена | слични

Боливија е 131. држава што ја призна Република Македонија под уставното име, во знак на благодарност што македонската мисија во Обединетите нации ги повлекла забелешките на боливиската конвенција, џвакањето листови од кока, наместо криминален чин, како што сметаат Обединетите нации, да се прогласи за културна традиција што во таа земја се негува стотици години. Боливија бара од ОН во Конвенцијата за опојни дроги да се исфрли одредбата за консумирање листови од кока, од која се произведува кокаин, чијашто употреба е длабоко вкоренета во културата на домородните народи на Андите. Покрај Македонија, поддршка за Боливија дала единствено Колумбија, додека, пак, САД вчера вложија формален приговор за ваквата иницијатива. Министерството за надворешни работи вчера потврди дека договорот со оваа јужноамериканска држава е директно поврзан со поддршката за измени во Конвенцијата на светската организација. - Поднесувањето на забелешките, како и нивното повлекување, беше само алатка со која се дојде до постигнување ...
| | веќе видена | слични

Можно ли е загрозување на позицијата на Македонија на претстојаната средба со медијаторот Нимиц? Според експертите, надворешната политика во однос на прашањето за името е стратешки конфузна и не се движи во вистинска насока. Македонија ги повлече своите забелешки против предлог амандманот на Боливија во ОН - џвакањето листови од кока да биде легално, а за возврат на тоа беше признаена под уставното име. Потегот што крајно ја зачуди Американската амбасада, за Министерството за надворешни работи бил само алатка со која се дојде до постигнување на дипломатски успех во врска со прашање кое претставува наш највисок национален интерес. Од МНР велат дека ваквите потези не би требало да ја загрозат позицијата на Македонија на претстојната февруарска средба на преговарачите со медијаторот Метју Нимиц. Во меѓувреме, од кабинетот на претседателот Овие држави што не признаваат се сосема небитни фактори на меѓународната политичка сцена, овие држави се контроверзни по многу други точки, не можат да повлечат други ...
| | веќе видена | слични

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 226 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 71 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Ни пристигна и таа прекрасна есен, според многумина најубаво годишно време … Сепак, Меркур е денес во квадрат со Сатурн, а почетокот на есента се карактеризира ...
сите 65 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Името за кока, ама не кола

Од:
До кого (е-маил):
Порака: