Како да одговорите на најжешки прашања кои може да Ви ги постават на интервју за вработување?

Во текот на разговорот за работа ќе Ви бидат поставени неколку прашања. Целта на тие прашања е да се одреди какви се Вашите способности, што најмногу Ве мотивира, кои се Вашите цели за во иднина и како реагирате во одредени ситуации. Врз основа на дадените одговори се оценува дали сте најдобриот кандидат за работното место. При одговарањето на прашањата најважно е да одговарате кратко, концизно и конкретно. Она што ќе Ве прашаат, тоа одговорете го. Нема потреба да давате дополнителни информации, или да раскажувате непотребни работи, односно детали за кои не сте биле прашани. Одговорите на прашањата не треба да бидат општи. Ако Ве прашуваат да им кажете пример на стресна ситуација и како сте реагирале во неа, одговорете на пример и што сте направиле, а не општо како реагирате во стресни ситуации. Низ истражувањата е докажано дека оној што го води разговорот е најчесто многу повеќе под стрес и е повозбуден од самите кандидати. Ова е поради тоа што избирањето на најдобриот кандидат не е лесна работа: ако ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 155 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 314 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Како да одговорите на најжешки прашања кои може да Ви ги постават на интервју за вработување?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: