Како да одговорите на најжешки прашања кои може да Ви ги постават на интервју за вработување?

Во текот на разговорот за работа ќе Ви бидат поставени неколку прашања. Целта на тие прашања е да се одреди какви се Вашите способности, што најмногу Ве мотивира, кои се Вашите цели за во иднина и како реагирате во одредени ситуации. Врз основа на дадените одговори се оценува дали сте најдобриот кандидат за работното место. При одговарањето на прашањата најважно е да одговарате кратко, концизно и конкретно. Она што ќе Ве прашаат, тоа одговорете го. Нема потреба да давате дополнителни информации, или да раскажувате непотребни работи, односно детали за кои не сте биле прашани. Одговорите на прашањата не треба да бидат општи. Ако Ве прашуваат да им кажете пример на стресна ситуација и како сте реагирале во неа, одговорете на пример и што сте направиле, а не општо како реагирате во стресни ситуации. Низ истражувањата е докажано дека оној што го води разговорот е најчесто многу повеќе под стрес и е повозбуден од самите кандидати. Ова е поради тоа што избирањето на најдобриот кандидат не е лесна работа: ако ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со акционен план и повеќе околности ќе им олеснеме на граѓаните, меѓу кои и на пензионерите поефикасно електронски да се пријавуват. Во тоа ќе помогне и ...
сите 86 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи на Сојузна Република Германија, Хајко Мас, утре и задутре ќе престојува во официјална посета на Република Македонија на покана ...
сите 267 | | | веќе видена

Она што е особено карактеристично за првиот дел од стартот на кампањата за промена на името е пред се слабата посетеност на трибините на кои присуствуваат ...
сите 119 | | | веќе видена

Фактот што полицискиот службеник што изврши грозоморно убиство е вработен од тогашниот министер Митко Чавков е доказ дека лицемерието на ВМРО-ДПМНЕ нема ...
сите 107 | | | веќе видена

Најистакнатите аналитичари ја пофалија четвртата генерација на паметниот часовник на Apple, посебно опциите за фитнес, следењето на работата на срцето и општо ...
сите 86 | | | веќе видена

Триесет лица од повеќе места во Полошко биле приведени во текот на изминатата недела како осомничени дека се вклучени во извршување на кривичното дело ...
сите 151 | | | веќе видена

Вардар покажа дека ќе биде исклучително цврст орев и во новата натпреварувачка сезона во Лигата на шампионите, без разлика на промената во ростерот која ...
сите 127 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Како да одговорите на најжешки прашања кои може да Ви ги постават на интервју за вработување?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: