Отворање на Фестивал на францускиот филм во Охрид

Охрид - Државниот секретар во Министерството за култура, г. Дарко Стефановски, денес во 19.30 часот во Центарот за култура во Охрид ќе се обрати на отворањето на 4-тиот Фестивал на францускиот филм. Фестивалот, кој ќе трае до 5-ти јули, свечено ќе биде отворен со проекција на филмот „Анонимни емотивци“ во режија на Жан-Пјер Америс, а публиката во наредните денови ќе може да ужива во повеќе краткометражни и долгометражни француски филмски остварувања.
| | веќе видена | слични

Претставниците на медиумите денеска во „Објектив“ ќе имаат можност да поразговараат со дел од учениците на 4-от Фестивал на францускиот филм. На средбата со новинарите ќе присуствуваат Ив Босе, познат режисер и почесен гостин на фестивалот и актерите Брижит Катијон, Софи Кентон, Жан Жак Идо, актер кој играше во претпоследното филмско остварување на Квентин Тарантино и Филип Лоданбас, актер во наградуваниот филм „За луѓето и боговите“. Фестивалот на францускиот филм викендов беше отворен со проекција на филмот "Анонимни емотивци", на која присуствуваше режисерот Жан-Пјер Америс. OhridNews
| | веќе видена | слични

Фестивал на францускиот филм во Охрид Македонската публика е мала по бројност, но поседува големо чувство за филмска уметност, па затоа од исклучителна важност ни е успехот кој ќе го постигнат нашите филмови тука. Ова го истакнаа француските кинематографи на свеченото отворање на четвртото издание на Фестивалот на француски филм во Охрид. Оваа престижна филмска манифестација, која годинава понуди репертоар со несекојдневни и интересни филмски остварувања, има цел да ги приближи филмските уметници од Франција и од Македонија. - Љубителите на седмата уметност имаат несекојдневна можност во Охрид да ги проследат најновите остварувања на моќната француска кинематографија. Низ проекциите на 13 филмски остварувања тие ќе имаат можност да ги уочат уникатните режисерски потези проткаени со примеси на францускиот суптилен дух - рече Дарко Стефановски, државен секретар во Министерството за култура. Тој се надева дека фестивалот и годинава ќе докаже дека е вистинска сцена и отворен форум за размена на креативна ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Со проекција на филмот „Анонимни емотивци“ на режисерот Жан-Пјер Америс вечерва беше означен почетокот на 4-тото издание на Фестивалот на францускиот филм во Охрид. Извршниот директор на Фестивалот на францускиот филм Зоран Велјаноски – Летра истакна дека и оваа година на црвениот тепих пред Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид ќе продефилираат познати имиња на француската кинематографија. - Овие четири дена ќе проследиме набиена, квалитетна програма, Нашиот фестивал е можеби единствен не само во Македонија, туку и пошироко на Балканот каде публиката секоја од фестивалските вечери ќе има можност да се сретне со некој од главните актери, режисери или сценаристи на филмовите што се на програмата, рече Летра. Режисерот Жан-Пјер Америс чиј филм имаше чест да го отвори фестивалот, потенцираше дека е првпат во Охрид и оти е мошне среќен што може лично да и го претстави своето последно филмско остварување на македонската публика. - Филмот е комедија, очекувам да ја насмее публиката. Инспирацијата за филмот ...
| | веќе видена | слични

Со проекција на филмот „Анонимни емотивци“ на режисерот Жан-Пјер Америс, синоќа во Центарот за култура „Григор Прличев“, започна 4-то издание на Фестивалот на францускиот филм во Охрид. - Четвртото по ред издание на оваа престижна филмска манифестација има да понуди свежи и несекојдневни филмски остварувања, кои ќе значат едно освежување на македонската филмска сцена и ќе бидат на огромно задоволство на вљубениците во филмската уметност, истакна државниот секретар за култура Дарко Стефановски, кој го прогласи Фестивалот за отворен. На проекцијата на филмот „Анонимни емотивци“ присуствуваше режисерот Жан-Пјер Америс , кој рече дека првпат е тука во Охрид и е мошне среќен што може лично да и го претстави своето последно филмско остварување на македонската публика. - Филмот е комедија, очекувам да ја насмее публиката. Инспирацијата за филмот ми беа луѓето кои немаат доверба во себе. Дел од сценариото има автобиографски елементи, така што се надевам дека филмот ќе им помогне на оние што ќе го изгледаат да ја ...
| | веќе видена | слични

Синќа во Охрид со прикажувањето на Францускиот Филм „Анонимни емотивци“ Свечено беше отворен Фестивалот на Францускиот филм. Бројна публика, дел од елитата на француските филмски работници и претставници на државните и локалните институции на Македонија и Охрид ги споделија своите импресии на отворањто. Годинешната збогатена програма на четвртото издание на фестивалот пред публиката ќе ги понуди покрај останатите и филмови кои се наградени на престижниот кански филмски фестивал. (Крај)
| | веќе видена | слични

Бројна публика, дел од елитата на француските филмски работници и претставници на државните и локалните институции на Македонија и Охрид ги споделија своите импресии на свеченото отворање на Фестивалот на Францускиот филм во Охрид. Годинешната збогатена програма на четвртото издание на фестивалот пред публиката ќе ги понуди покрај останатите и филмови кои се наградени на престижниот кански филмски фестивал. Фестивалот на Францускиот филм во Охрид го отвори Државниот секретар за култура на Република Македонија Дарко Стефановски. Тој потенцираше дека за време на фестивалските денови во Охрид ќе биде присутен духот на браќата Лумиер, но и на браќата Манаки, чии дела го означуваат почетокот на филмската индустрија. - Филмското творештво не познава географски, културни и други било какви граници. Љубителите на седмата уметност низ проекциите на 13-те филмски остварувања во рамките на фестивалот ќе имаа можност да се соочат со сјајот на францускиот филм., рече Стефановски. Извршниот директор на фестивалот Зоран ...
| | веќе видена | слични

Со проекција на филмот „Анонимни емотивци“ на режисерот Жан-Пјер Америс вечерва започна Фестивалот на францускиот филм во Охрид. - Четвртото издание на оваа престижна филмска манифестација има да понуди свежи и несекојдневни филмски остварувања, кои ќе значат едно освежување на македонската филмска сцена и ќе бидат на огромно задоволство на вљубениците во филмската уметност - рече државниот секретар за култура Дарко Стефановски, прогласувајќи го фестивалот за отворен. Извршниот директор на Фестивалот на францускиот филм Зоран Велјаноски – Летра истакна дека и оваа година на црвениот тепих пред Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид ќе продефилираат познати имиња на француската кинематографија. Режисерот Жан-Пјер Америс чиј филм го отвори фестивалот, потенцираше дека е првпат во Охрид и оти е мошне среќен што може лично да и го претстави своето последно филмско остварување на македонската публика. - Филмот е комедија, очекувам да ја насмее публиката. Инспирација ми беа луѓето кои немаат доверба во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во Охрид вечерва ќе биде отворено четвртото издание на Фестивалот на францускиот филм, во чии рамки ќе бидат прикажани седум играни и шест краткометражни филмови од француската кинематографија. Според најавите, на фестивалот годинава ќе присуствуваат десетина познати актери, режисери, продуценти, меѓу кои легендата на францускиот филм и театар Жан Клод Кариер, кој во својата кариера соработуваше со големите Луиз Буњуел, Милош Форман и со театарскиот режисер Питер Брук. Селекцијата на филмовите што ќе се прикажуваат на фестивалот ја врши познатиот француски критичар Ив Алион. Фестивалот ќе биде отворен со проекцијата на филмот „Анонимни емотивци“ на режисерот Жан-Пјер Америс кој ќе биде присутен на отворањето во Големата сала на Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид. Фестивалот има натпреварувачки карактер, а изборот на најдоброто филмско остварување ќе го врши тричлена жири-комисија, предвоена од македонскиот режисер Антонио Митриќески.
| | веќе видена | слични

Со филмот „Анонимни емотивци“ во режија на Жан-Пјер Америс вечерва во 19 часот и 30 минути во охридскиот Центар за култура ќе биде крената завесата на четвртото издание на фестивалот на францускиот филм. Годинешното издание ќе донесе над десет француски остварувања, но и звучни имиња од француската и светската кинематрографија. На програмата на фестивалот ќе се најдат многу нови остварувања, ремек-делата „За луѓето и боговите” од Гзавие Бовуа и „Анонимните емотивци” од Жан Пјер Америс, „Онаа љубов“ на Клод Лелуш, „Пред зори“ на Рафаел Жакуло, „Босоноги по голите полжави“ на Фабиен Берто и многу други филмови чија убавина и естетика, скриена во подвижните слики воодушевува, поттикнува, инспирира, воздигнува, образува, менува ја крие тајната на популарноста која филмот ја ужива насекаде во светот. Филмовите ќе ги оценува тричлена жири-комисија чиј претседател е познатиот македонски режисер Антонио Митриќески. - Ова четврто издание на Фестивалот на француски филм е од особено значење за македонската ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, соопшти дека партијата денеска поднесува кривични пријави против претседателот на Собранието, Талат Џафери, ...
сите 384 | | | веќе видена

Огњен Врањеш, фудбалерот на Андерлехт и репрезентативец на Босна и Херцеговина овие денови е во центарот на јавноста порад секс скандалот што изби со пејачката ...
сите 162 | | | веќе видена

За време на викендот, вакциналните пунктови ќе работат од 7.30 до 13 часот. Од понеделник пунктовите ќе продолжат да работат во две смени од 7.30 до 19 часот. ...
сите 136 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Отворање на Фестивал на францускиот филм во Охрид

Од:
До кого (е-маил):
Порака: