Кафе - кога треба да престанете да го пиете

Иако кафето има многу предности за организмот, со него не треба да се претерува. Лекарите советуваат да не се пијат повеќе од 3 филџани кафе дневно, бидејќи тоа би можело да предизвика непријатни симптоми. Исто така, тие советуваат доколку почувствувате некој од следните симптоми, да престанете да го консумирате во целост и да се посоветувате со лекар: - Ако се чувствувате вознемирено и ако повремено ви се кочат мускулите. - Ако се концентрирате тешко и ако имате јаки главоболки проследени со жештина или студ. - Ако заспивате тешко. - Ако чувствувате физички симптоми како што се мачнина и засилена работа на срцето. Освен тоа, важно е да се сетите дека кофеинот го има и во црниот и зелениот чај, чоколадата и некои енергетски пијалаци.
| | веќе видена | слични

Останато

Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на оваа хунта на власт. Со ...
сите 405 | | | веќе видена

Денес времето ќе биде облачно и студено со повремени врнежи, кои во западните делови ќе бидат претежно од снег. Во попладневните часови врнежите ќе преминуваат ...
сите 253 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 356 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 124 | | | веќе видена

Буџетот кој криминогената власт го предлага за 2019 година е мегаломански, расипнички и дополнително ќе ги осиромаши граѓаните на Република Македонија. Ова ...
сите 226 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кафе - кога треба да престанете да го пиете

Од:
До кого (е-маил):
Порака: