Каде закочи отворањето на Граничниот премин Маркова Нога?

Граничен премин Маркова Нога на брегот на Преспанското Езеро помеѓу Македонија и Грција иако беше најавувано дека ќе се отвори сепак цели 45 години е затворен. Преспанци без одговор зошто до соседното село, оддалечено само еден километар треба да вртат повеќе од 80 километри преку Битола и Лерин. И централната и локалната власт ја поддржуваат оваа идеја иако во повеќе наврати најавија отоврање за кое немаат слух. Идеја ја поддржуваат и стопанствениците и граѓаните од регионот која со отворањето на овој премин очекуваат повеќе грчки туристи, побрз економски развој на регионот преспанскиот регион. Хотелиерите се жалаат а и имаат причина, велат дека единствени гости од странство им били оние од Албанија додека на Грците не им се исплатело да да доаѓаат поради одалеченоста. Оптимизам постои само кај градоначалникот на Ресен, Михајло Волкановски, кој вели дека по иницијатива за збратимување со грчката општина Преспа следен чекор е отворање на граничниот премин "Маркова Нога", сепак времето ќе покаже дали ...
| | веќе видена | слични

Преспа 40 години останува изолирана и не може да го оствари правото кое го имаше пред 1967 година да го користи најкраткиот пат до Грција. Вештачката поделба на преспанскиот регион го кочи економскиот и развојот на туризмот. Преспа 40 години вештачки е поделена и недостапна за грчките туристи. Некогашниот граничен премин Маркова Нога на брегот на Преспанското Езеро, кој се најавува дека ќе се отвори уште од неговото затворање во 1967 година, уште е затворен. Преспанци немаат одговор зошто до соседното село, оддалечено само еден километар треба да вртат повеќе од 80 километри. И централната и локалната власт, како и стопанствениците и граѓаните од регионот ја поддржуваат оваа идеја, која очекуваат да донесе повеќе грчки туристи, побрз економски развој на регионот и комплетирање на целовитоста на преспанскиот басен како специфична природна целовитост. Ристе Стојановски од хотелот Рива од Стење очекува пробивањето на овој премин да ги направи грчките туристи доминантни посетители на препанското крајбрежје. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска, изрази загриженост за безбедноста на поранешниот собраниски претседател, Трајко Вељаноски, за чиј имунитет се ...
сите 457 | | | веќе видена

Кралот на народната музика, кој што загина во сообраќајна несреќа во германија, беше австриски осигуреник, а неговата сопруга од осигурителната компанија ќе ...
сите 284 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 16 | | | веќе видена

И попладневниот дел помина во реплики и контрареплики околу тоа дали треба да му се одземе пратеничкиот имунитет на Вељановски. Опозицијата е со став дека се ...
сите 265 | | | веќе видена

Водачот на венецуелската опозиција и самопрогласен привремен претседател на таа земја Хуан Гуаидо на Твитер напиша дека дел од соработниците на претседателот ...
сите 142 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Каде закочи отворањето на Граничниот премин Маркова Нога?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: