Kлинтон не ги предала сите имејли во Стејт департментот


Додека Хилари Kлинтон ги брои причините за загубата на претседателските избори во ноември, невладината организација „Џудикал воч“ продолжува да бара документи поврзани со нејзината служба како државен секретар, објавувајќи уште 2.078 страници минатата недела. Во тие документи се вклучени 115 имејли на Kлинтон, кои претходно не биле предадени во Стејт департментот, пренесе „Си-ен-ес њуз“. „Џудикал воч“ истакна дека во документите се вклучени повеќе моменти кога Kлинтон примала и испраќала доверливи информации преку небезбеден имејл-сервер. Тие исто така покажуваат дека ќерката на Kлинтон, Челси, и други лица од фондацијата Kлинтон, добивале специјални услуги од помошничката на Хилари, Хума Абедин. Од организацијата истакнаа дека документите ги добиле откако го тужеле Стејт департментот затоа што не одговорил на барањето поднесено во март 2015 година, кое е во согласност со законот за слободата на информирање. Со барањето биле побарани сите имејли за официјални работи на Стејт департментот примени или ...
| | веќе видена | слични

На 8. ноември на Хилари Клинтон ѝ се урна светот. Се оствари сето она што за неа и за многу други беше несфатливо: претседателската кандидатка на демократите загуби на изборите, а нејзиниот конкурент Доналд Трамп победи. Клинтон по изборите молчеше цел ден, а потоа следуваше збогување со нејзиниот сон . „Резултатот мораме да го прифатиме и да гледаме кон иднината. Доналд Трамп ќе биде наш претседател. Му должиме искреност и му даваме шанса да ја води државата“. рече Клинтон, пишува Дојче Веле. Повторно „граѓанка, активист и дел од отпорот“ Сега Хилари Клинтон е приватно лице. Исчезна од јавноста. Само два дена по изборите можеше да се види во шума за време на прошетка со сопругот и кучето. Една фотографија на која со Хилари Клинтон се гледаат и една млада жена и нејзината ќерка стигна на насловните страници. Потоа- молк. Единствено уште кус поздрав за Денот на благодарноста и за Божиќ преку Твитер. За време на инаугурацијата на Доналд Трамп неподвижна седи на трибината. Ден подоцна милиони жени во рамки на ...
| | веќе видена | слични

По претседателските избори во САД, Хилари Клинтон во најголем дел се повлече од јавноста. Но сега оваа демократка се враќа. Основа нова политичка организација и сака да му го отежне животот на Доналд Трамп. На 8. ноември на Хилари Клинтон ѝ се урна светот. Се оствари сето она што за неа и за многу други беше несфатливо: претседателската кандидатка на демократите загуби на изборите, а нејзиниот конкурент Доналд Трамп победи. Клинтон по изборите молчеше цел ден, а потоа следуваше збогување со нејзиниот сон . „Резултатот мораме да го прифатиме и да гледаме кон иднината. Доналд Трамп ќе биде наш претседател. Му должиме искреност и му даваме шанса да ја води државата“. рече Клинтон. Повторно „граѓанка, активист и дел од отпорот“ Сега Хилари Клинтон е приватно лице. Исчезна од јавноста. Само два дена по изборите можеше да се види во шума за време на прошетка со сопругот и кучето. Една фотографија на која со Хилари Клинтон се гледаат и една млада жена и нејзината ќерка стигна на насловните страници. Потоа- молк. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонија беше тема на една од најпопуларните водечки политички емисии во САД, Вечер со Такр Карлсон на ТВ Фокс њуз. Повод за оваа емисија беше неодемнашната изјава на демократскиот претседателски кандидат на последните избори во САД, Хилари Клинтон, посочувајќи дека некои веб-страници од Македонија се исто така виновни за нејзиниот изборен пораз. За ова гостин во емисијата беше Мето Колоски, претседателот на Обединетата македонска дијаспора (ОМД) од Вашингтон. Во интервјуто, Колоски го потеницираше значењето на Македонија како голем стратешки партнер на САД со потсетување на позитивниот одговор на Македонија на американското барање за помош во Босна, Косово, Ирак, и Авганистан. Колоски рече дека е апсурдно обвинувањето дека некои веб-страници направени во Македонија одиграле значајна улога во минатогодишните избори за претседател на САД. „За време на администрацијата на Обама Македонија беше запоставена. Хилари Клинтон како државен секретар иако посети многу од балканските земји, Македонија никогаш не беше ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп ја има каректеристиката да „поттикне сосед против сосед", како што правеше „злобниот диктатор Слободан Милошевиќ", изјави поранешната државна секретарка на САД, Хилари Клинтон Американскиот претседател Доналд Трамп ја има каректеристиката да „поттикне сосед против сосед", како што правеше „злобниот диктатор Слободан Милошевиќ", изјави поранешната државна секретарка на САД, Хилари Клинтон во обраќање на „Бук Експо 2007". Како што јави телевизијата Н1, Клинтон го спореди Трамп со поранешниот претседател на СР Југославија и на Србија, Слободен Милошевиќ, кој според неа „го стимулирал етничкото чистење за време на војната во Босна и Херцеговина". Клинтон исто така изјави дека актуелната Администрација на Трамп е „абнормална" и може да им нанаесе „трајни штети на американските институции", поради што таа стравува за иднината на САД. Хилари Клинтон, која му беше противкандидатка на Трамп на ланските претседателски избори, ги обвини и неговите приврзаници дека се луѓе кои ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на сенатскиот Kомитет за правосудство, Чак Грасли, почна нова истрага за обидот на поранешниот државен секретар Хилари Kлинтон да ја спречи истрагата за корупција на владата во Бангладеш против Мухамед Јунус, донатор на фондацијата „Kлинтон“ и близок пријател на Kлинтонови, пренесува „Дејли колер“. Иницијативата на републиканецот од Ајова е прва нова официјална истрага против Kлинтон по нејзиниот неочекуван пораз на претседателските избори во 2016 година од Доналд Трамп. Иако поддржувачи на Трамп често бараа нејзино ставање зад решетки во текот на предизборната кампања, по преземањето на претседателската функција, Трамп и лидерите на републиканското мнозинство во Kонгресот не покажаа голема желба за повторно отворање на истрагите на мандатот на Kлинтон како главен американски дипломат и повеќекратните обвинувања за корупцискиот принцип „плати за услуга“ што го применуваше Фондацијата „Kлинтон“. Барем не досега. Истражувачката група на „Дејли колер њуз фондејшн“ (ДЦНФ) во мај ексклузивно објави ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Поранешниот државен секретар е осомничена дека направила обид да му помогне на еден од спонзорите на нејзината фондација да избегне гонење поради корупција во Бангладеш. Според весникот Дејли Калер, Клинтон, како државен секретар во периодот 2009-2013 година, се обидела да ја прекине истрагата против својот познаник, бизнисменот Мухамад Јусуф од Бангладеш. Изданието пишува дека Хилари Клинтон им дала наредба на високи американски дипломати да вршат притисок врз премиерот на Бангладеш, Шеик Хасина Вазед, и нејзиниот син Саџеб. Поточно Клинтон се заканила дека во САД ќе биде спроведена целосна даночна ревизија на активностите на Саџеб ако кривичното дело во однос на Јусуф не биде прекинато. Сенатор Грас се обратил до државниот секретар на САД, Рекс Тиларсон, со молба да му ги обезбеди на комитетот сите документи кои се однесуваат на инцидентот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Некогашната американска државна секретарка и неуспешна кандидатка на Демократската партија за претседателка на САД, Хилари Клинтон, го споредила шефот на Белата куќа, Доналд Трамп, со Слободан Милошевиќ, за кој рекла дека е бил човек кој поттикнувал етничко чистење за време на војната во БиХ. Таа во обраќањето пред публиката на њујоршкиот "BookExpo 2017", одржан минатата седмица, изјавила дека Трамп ја имаа таа црта да "запали сосед против сосед", исто како што по нејзино мислење правел Слободан Милошевиќ, за кој рекла дека бил "злобен диктатор", пренесува N1 . Клинтон додала дека Трамп сака да го види тој пламен на омраза, исто како што се видело во бројни светски масакри, споменувајќи го и масакрот во Руанда, каде биле убиени повеќе од 800.000 луѓе. Сопругата на некогашниот американски претседател Бил Клинтон, рекла дека администрацијата на Трамп е "абнормална", како и дека со право е загрижена за иднината на Америка, бидејќи неговата администрација може да нанесе "трајни оштетувања на американските ...
| | веќе видена | слични

Македонија и велешките фејкери беа повторно тема на една од најпопуларните водечки политички емисии во САД, „Вечер со Такер Карлсон на ТВ Фокс њуз“. Повод за оваа емисија беше неодемнашната изјава на демократскиот претседателски кандидат на последните избори во САД, Хилари Клинтон,која се наврати повтороно на фејк вестите на велешани и нивните веб-страници од Македонија , дека токму тие се исто така виновни за нејзиниот изборен пораз. Водителот првин даде една слика за Македонија и објасни каде таа точно се наоѓа Во ова нанјгледано шоу гостин во емисијата беше и Мето Колоски, претседателот на Обединетата македонска дијаспора (ОМД) од Вашингтон. Во интервјуто, Колоски го потеницираше значењето на Македонија како голем стратешки партнер на САД со потсетување на позитивниот одговор на Македонија на американското барање за помош во Босна, Косово, Ирак, и Авганистан. Колоски рече дека е апсурдно обвинувањето дека некои веб-страници направени во Македонија одиграле значајна улога во минатогодишните избори за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 239 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вечерва побара итно распуштање на Парламентот и организирање предвремени избори. Овој став е реафирмиран на средба со партиите во ...
сите 271 | | | веќе видена

Постои рок во кој ќе треба да ги смениме личните документи поради новото име на земјата, која со уставните измени е преименувана во Република Северна ...
сите 182 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 177 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Kлинтон не ги предала сите имејли во Стејт департментот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: