Среде езеро се појавила потонатата црква


Доминиканскиот храм во Мексико од 16 век со децении бил потонат поради изградбата на браната „Бенито Јуарез“ во 1964 година, но неодамнешната суша повторно го откри неговиот шарм. Инаку, делови од храмот се видливи секоја година во сувата сезона, но оваа година сушата е толку голема што црквата се гледа речиси целосно. Иако, тоа им овозможи на фотографите да ја забележат убавината на црквата, за локалното население тоа е лоша вест бидејќи тоа е само знак дека ги очекува криза за вода за пиење.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во „Кино култура“, со почеток во 20 часот, вечерва ќе се одржи театарската претстава „Антигона и Креонт“ како дел од „Пропелер-фест“, ревија на театарски претстави на Театар Навигатор Цветко. Со оваа претстава ќе заврши овогодишната театарска сезона во „Кино култура“. - Претставата е адаптација, составена од три текста на Софокле, Жан Ануј и Миро Гавран, а го истражува односот помеѓу двата лика Антигона и Креонт. Во фокусот на претставата, прикажана од ова ново време, се соочуваат три различни Антигони со тројца различни Креонти, ставени под три различни околности, но со еден ист безвременски проблем, апсолутната моќ на владетелот наспроти слободата на поединецот. Античката драма ги содржи најемотивните и истовремено најбруталните теми. Ги отвора и сите табуа од кога постои човекот. Ваквиот тематски дијапазон ја прави секогаш актуелна, секогаш точна и препознатлива во секое време. Човечките проблеми се вечни и исти секаде во светот, се менуваат само околностите, во кои тие доаѓаат до израз - објаснуваат ...
| | веќе видена | слични

Понеделник 12.6.2017 Кино Култура 20.00/Антигона и Креонт Кино Култура – Театар на Навигаторот Цветко Антигона и Креонт според Антигона на Софокле, Антигона на Жан Ануј и Креонтовата Антигона на Миро Гавран Адаптација: Нела Витошевиќ и Ивана Нелковска Режија: Нела Витошевиќ Играат: Симона Димковска Ивана Павлаковиќ Наталија Теодосиева Зоран Љутков Благој Веселинов Стефан Вујисиќ Цена на карта: 250 ден. Карти може да се набават онлајн преку продажната мрежа на купикартизасе или во продажните места на купи карти за се www.kupikartizase.com Public Room 20.00Изложба на фотографии „Темјанот и несвесното” Сетилата ја бележат минливоста на формите, нивната нетрајност во времето. А помнењето … тоа е претстава за некоја настојчиво присутна состојба, за некаква секогаш наново прераскажана ситуација во просторот на искуството. Густиот чад од кадилницата и тешката миризба на темјанот се само проста стилска фигура, обична суровина за илустрација на плитките темели под длабоко врежаните сеќавања. Значи, еве ја задачата: ...
| | веќе видена | слични

Со изведба на театарската претстава „Антигона и Kреонт“ во режија на Нела Витошевиќ вечерва во 20 часот во кино „Kултура“ почнува „Пропелер-фест“, ревија на театарски претстави на театарот „Навигатор Цветко“, за крајот на годинашната театарска сезона во кино „Kултура“ - простор за современи изведувачки уметности и современа култура. Претставата „Антигона и Kреонт“, според „Антигона“ на Софокле, „Антигона“ на Жан Ануј и „Kреонтовата Антигона“ на Миро Гавран е во адаптација на Нела Витошевиќ и Ивана Нелковска. - Во сите три дела главна тема е онаа на бoрбата помеѓу отпорот и власта, прикажани преку индивидуалната волја и борба за правда на младата Антигона наспроти автократското владеење на вујко ~ Kреонт. Ваквите антички теми отсекогаш биле и се вечна инспирација за секој автор на новото време. Постојат само разни толкувања на нивната вистина кои остануваат до крај неразјаснети во секое ново време и во секој нов вредносен систем. Оттука произлезе и идејата да се направи адаптација, составена од овие три ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Србите ја направиле првата мобилна црква која со помош на виљушкар и камион може да се пренесува „онаму каде што е најургентно“. Ако човек нејќе кај Господ, тогаш Господ ќе дојде кај човек.
| | веќе видена | слични

Доминикаснкиот храм во Мексико од 16 век со децении бил потопен поради изградба на браната Бенито Хуарез во 1964 година, но сушите повторно ја откриле неговата црквата. Деловите од храмот инаку секоја година се видиливе поради сушите, но оваа година сушата е толку голема што црквата скоро е видлива во целост. Погледнете како изгледа:
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 424 | | | веќе видена

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 308 | | | веќе видена

Филип Петровски на вечерашното гостување на Канал 5 го обвини раководството на ВМРО-ДПМНЕ за двојна игра во однос на уставните измени и рече дека за вчерашниот ...
сите 85 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 169 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 271 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 212 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 364 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 28 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Среде езеро се појавила потонатата црква

Од:
До кого (е-маил):
Порака: