Франција и Хрватска за шампионската титула во Русија


Попладнево од 17 часот на стадионот Лужњики во Москва ќе се одигра финалето на Светскиот фудбалски шампионат, а за трофејот ќе се борат селекциите на Франција и Хрватска. За Триколорите ова е втора шанса да се искачат на тронот во светскиот фудбал додека Хрватите ќе се обидат за прв пат во историјата да бидат најдобрата селекција на планетава. Двете репрезентации повторно ќе се соочат по пауза од две децении кога на Светскиот куп во Франција во 1998 година играа во полуфиналето. Тогаш Триколорите забележаа победа и подоцна го освоија шампионскиот трофеј додека Хрватска во борбата за третото место успеа да забележи победа и да го постигне најголемиот успех во историјата. Во меѓувреме Французите имаа и еден настап во финалето, но на Мундијалот во 2006-тата беа поразени од Италија. Додека Хрватите во овој период ниту еднаш не успеаа да ја минат првата фаза од натпреварувањето. Со евентуален триумф на денешниот натпревар Дидие Дешамп ќе биде само третиот во историјата кој го освоил пехарот како играч и селектор ...
| | веќе видена | слични

Зинедин Зидан беше мозокот на таа репрезентација кој од фудбалот правеше уметност кога ќе му дадат топка. Тогашниот член на Јувентус во финалето против Бразил постигна два гола со глава, а беше и меѓу стрелците во пенал серијата против Италија во четвртфинале. Легендарната 10-ка од Јувентус направи трансфер во Реал Мадрид, а потоа на Бернабеу имаше две и пол годишен тренерски престој од соништата. Им донесе три титули во Лига на шампиони по ред. Дидие Дешамп ја носеше капитенската летна и беше задолжен за дефанзивни задачи во среден ред. И тој беше тогаш член на Јуве, кариерата ја заврши во Валенсија три години по Мундијалот. Тренерската кариера ја почна во Монако кој го однесе во финале на ЛШ, а потоа ги водеше Јувентус и Марсеј. На селекторската фотеља е од 2012-та и во неделата стана трет човек во историјата кој успеал и како играч и селекторт да стане Светски првак. Лилиан Турам важеше за столб на одбраната на Франција кој тогаш го носеше дресот на Парма. Постигна два гола на тоа Светско и тоа и двата ...
| | веќе видена | слични

Кога небото над Франција се затемна пред некоја вечер, а цел град ги преплави Елисејските полиња да ја прослави титулата светски шампион, на Триумфалната порта се појавија два грандиозни портрети: Зинедин Зидан, херојот на финалето од 1998 година, и Пол Погба - човекот кој уште напорно работи да стане главен лик на современата француска репрезентација (ништо чудно да ја изгуби трката со Килиан Мбапе). Портрети од Зинедин Зидан и Пол Погба на Триумфалната порта во Париз - дело на adidas И едниот (Зидан), и другиот (Погба), безусловно се клучни играчи на својата генерација. И едниот и другиот совршено се вклопуваат во улогата лидер зошто се харизматични личности. И едниот и другиот одамна успешно соработуваат со adidas. Но што е најважно, и едниот и другиот се муслимани и синови на имигранти кои во Франција дошле по подобар живот. *** Родителите на Зидан се скрасиле во Марсеј по ужасите на Алжирската војна и за среќа им тргнало подобро отколку на некои други имигранти. Родителите на Погба просто стигнале во ...
| | веќе видена | слични

Франција се закити со светската круна и тоа вторпат во својата историја. Оваа репрезентација која ја „скоцка" Дидие Дешан е спој на младост и искуство која ја краси брзина, смиреност и тактичка дисциплина. Од големиот број на играчи што ги има на располагање, Дешан зема неколку искусни фудбалери околу кои стави млади и полетни играчи способни да го изненадат противникот. Па така на Мундијалот блеснаа Павар, Мбапе, Хернандез, Варан... Да се навратиме две-три години поназад. Светските шампиони не успеаа да ја поминат квалификациската група во која беше Македонија. Се работи за квалификациите за Европското првенство за играчи до 21 година. Репрезентацијата на Македонија предводена од Боби Милевски го направи најголемиот успех во историјата со пласманот на европскиот шампион со тоа што завршивме како први во групата, а фаворитот Франција не успеа да се пласира на турнирот. Костурот на таа генерација на млади француски фудбалери го сочинуваа играчи кои денес се радуваат на светската титула. Дури пет од нив играа ...
| | веќе видена | слични

Во финалето на 21. СП во Русија, Франција ја совлада Хрватска со 4-2 Заврши 21. Светско првенство (СП) во фудбал во Русија. Франција е новиот светски првак во фудбал, вторпат во историјата (по 1998-та), со триумфот над Хрватска со 4-2, за која ова е најголем успех (беше трета на СП 1998). Бронзата на СП 2018 ја освои Белгија, по победата со 2-0 против Англија. Лука Модриќ, капитенот на Хрватска, ја доби „златната топка“ наменета за најдобриот фудбалер на СП, а Французинот Килијан Мбапе беше прогласен за најдобар млад фудбалер. Англичанецот Хари Кејн е првиот стрелец на Мундијалот со шест гола, а францускиот селектор Дидие Дешам стана третиот (1998 и 2018), по Бразилецот Марио Загало (1958 и 1970) и Германецот Франц Бекенбауер (1974 и 1990), што ја освојува титулата како фудбалер и како селектор. Финалето на СП 2018 во Москва (стадион „Лужники“, гледачи 78.011) беше најефикасното по она на СП 1958, Бразил – Шведска (5-2), а Французите се првите, по Бразил во 1970 година и мечот против Италија, 4-1, што во ...
| | веќе видена | слични

И додека новите светски шампиони Французите, очекувано во Париз беа пречекани од повеќе од милион луѓе, и популените „ватрени“ кои го освоија сребрениот медал, во својата земја беа дочекани еуфорично. Стотици илјади Хрвати попладнево во Загреб, ги пречекаат членовите на сребрената фудбалска селекција, која го направи најголемиот успех во фудбалската историја на оваа земја. Модриќ, Манџукиќ, Ракитиќ и останатите од своите сонародници беа дочекани како вистински херои, небаре тие го освоија шампионскиот трофеј. Но, цела Хрватска е едногласна „тие се светски шампиони“. Можеби и го заслужија тој епитет имајќи ги в предвид нивните настапи во дресот на националната репрезентација, за кој играа со срце, но едноставно во финалето на Мундијалот налетаа на „триколорите“ кои играа со памет, па овојпат разумот славеше над храброста, ќе истакнат многумина фудбалски аналитичари ширум светот. Капитенот на Хрватска Лука Модриќ иако мораше да се задоволи со сребрениот медал, сепак сосема заслужено беше прогласен за ...
| | веќе видена | слични

Во 1998 година во финалето на Сен Дени во Париз Франција го победи Бразил со 3:0 и стана светски шампион. Таа селекција ја предводеа Зидан, Бартез, Анри, Лизаразу, Блан, Турам. Тие беа хероите на младите кои едвај чекаа некој од нив да им поклони дрес, да се поздрави или да им подели автограм. Во едно видео кое кружи низ социјалните мрежи седумгодишниот Гризман бара автограми од таа селекција од 1998. Малиот Антоан заедно со едно другарче трча по фудбалерите и бара автограм, а притоа ги споменува имињата на фудбалери вклучувајќи го и неговиот идол Кристијан Карембе. Дваесет години подоцна Антоан е лидер на францускиот национален тим кој ја освои втората светска титула во историјата. Напаѓачот на Атлетико го заврши Мундијалот во Русија со четири погодоци.
| | веќе видена | слични

Селекторот на Франција, Дидие Дешамп разбирливо не можеше да ја сокрие радоста што ги однесе „триколорите“ до светската титула. Дешамп така стана само третиот тренер кој успеал да стане светски шампион и како фудбалер. Французинот смета дека неговиот тим служено стана првак на Мундијалот 2018. „Неверојатно е! Оваа генерација го заслужуваше тоа. Знаевме дека денеска ќе има многу голема битка. Заслужено можеме да се наречеме светски шампиони. Си ја научивме лекцијата од пред две години. Благодарам на сите. Да живее Републиката!“, изјави Дешамп. Дешамп: Заслужено сме светски шампиони!
| | веќе видена | слични
3 копии

Дидие Дешамп стана трет човек во историјата што успеал да го освои Светското првенство како фудбалер и како тренер. Како играч Дешам го освои златниот медал дома на СП 1998, а 20 години подоцна како селектор ја доведе Франција до трофејот. Пред Дешам само двајцата тренери го имаат ова достигнување. Тоа се Бразилецот Марио Загало (како играч – во 1958 и 1962 година и како тренер – во 1970 година) и Германецот Франц Бекенбауер (како играч – во 1974 година и како тренер – во 1990 година).
| | веќе видена | слични

Не игравме спектакуларно во финалето, но ментално бевме послини од Хрватите, изјави по освојувањето на првенството францускиот селектор Дидие Дешамп. -Екипата е многу млада и прекрасно е што некој на 19 години станува првак на светот. Знам дека не одигравме совршен натпревар, но дадовме четири гола. Не болеше многу што дома го оизгубивме европското злато пред две години, но научивме нешто од тоа. Овие 55 дена работевме напорно и се исплатеше. Горди сме што сме Французи. Да живее Републиката, рече третиот човек кој титулата светски првак ја освоил и како тренер и како играч. Стрелецот на првиот гол на Франција, Гризман, пресреќен. -Не знам каде се наоѓам, плачам од среќа. Хрватска одигра прекрасен натпревар, но ние дадовме четири гола. Едвај чекам да се вратиме во Франција.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Јас од месец септември 2018-та година до некаде 10 април 2019-та сум постојано уценуван од група на луѓе кои од мене изнудија голема сума на парични средства“ ...
сите 536 | | | веќе видена

Едно лице од Бангладеш почина, а 12 други се повредени во сообраќајната несреќа што се случи синоќа на автопатот Демир Капија- Неготино.Возачот кој управувал ...
сите 306 | | | веќе видена

Поранешната судијка во Стразбур, Маргарита Цаца Николовска, како повеќе да е „загрижена“ за иднината на СЈО, отколку од криминалот што го произведе тоа. Таа за ...
сите 166 | | | веќе видена

Данска ќе плати огромна цена поради одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да ја откаже неговата посета на земјата само 12 дена пред најавениот ...
сите 135 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Франција и Хрватска за шампионската титула во Русија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: