Дачиќ: Приштина без ментори би прифатила поделба на Косово


5 копии

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ изјави дека Приштина би прифатила предлог за поделба на Косово ако со нив се разговара без ментори. – Ако би разговарале отворено за поделба на Косово без ментори, Приштина тргнувајкќи од свои интереси, би го прифатила тој предлог, изјави Дачиќ во интервју за Блиц. Тој наведува дека и големите сили кога ќе се спомене разграничување и поделба сметаат дека ќе има масовна преселба на жители бидејќи како што нагласи, не земаат предвид дека етничката состојба на терен веќе е во согласност со самиот предлог за поделба. Дачиќ додава дека големите сили предлогот за поделба на Косово не сакаат да го разгледуваат бидејќи мислат дека прашањето за Косово го затвориле во 2008 година со тоа што признале независност. Запрашан дали е точна изјавата на претседателот на Народната партија, Вук Јеремиќ дека претседателот на Србија Александар Вучиќ понудл југ на Србија за север на Косово, Дачиќ тврди дека „никакви разговори за обиди за трајно решение на Косово немало“. – ...
| | веќе видена | слични

Балканот и натаму има многу предизвици кои го прават потенцијално нестабилно место, па според НАТО клуч за мирот и безбедноста ќе бидат односите меѓу Србија и Косово, па затоа од исклучителна важност е да продолжат разговорите меѓу двете влади за смирување на состојбите и наоѓање на решенија. Во соопштението од седиштето на Алијансата во Брисел се наведува дека НАТО останува целосно посветен на стабилноста и безбедноста на Западен Балкан и има активно партнерство со Србија. – НАТО целосно го поддржува продолжувањето на разговорите меѓу Белград и Приштина, под покровителство на ЕУ. Тоа е од клучно значење за мирот и безбедноста во регионот. Треба да покажеме умереност и да го поддржиме било кој напор што овозможува нормализирање на безбедносната ситуација и избегнува создавање тензии, истакна официјален претставник на НАТО. Според него, демократските вредности, владеењето на правото, домашните реформи и добрососедските односи се од витално значење за регионалната стабилност.
| | веќе видена | слични

Во соопштението од седиштето на Алијансата во Брисел се наведува дека НАТО останува целосно посветен на стабилноста и безбедноста на Западен Балкан и има активно партнерство со Србија. „НАТО целосно го поддржува продолжувањето на разговорите меѓу Белград и Приштина, под покровителство на ЕУ. Тоа е од клучно значење за мирот и безбедноста во регионот. Треба да покажеме умереност и да го поддржиме било кој напор што овозможува нормализирање на безбедносната ситуација и избегнува создавање тензии“, истакна официјален претставник на НАТО. Според него, демократските вредности, владеењето на правото, домашните реформи и добрососедските односи се од витално значење за регионалната стабилност.
| | веќе видена | слични
4 копии

Северноатланската алијанса оценува дека продолжувањето на дијалогот меѓу Белград и Приштина е клучно за мирот и стабилноста на Западен Балкан. Во соопштението од седиштето на Алијансата во Брисел се наведува дека НАТО останува целосно посветен на стабилноста и безбедноста на Западен Балкан и има активно партнерство со Србија. – НАТО целосно го поддржува продолжувањето на разговорите меѓу Белград и Приштина, под покровителство на ЕУ. Тоа е од клучно значење за мирот и безбедноста во регионот. Треба да покажеме умереност и да го поддржиме било кој напор што овозможува нормализирање на безбедносната ситуација и избегнува создавање тензии, истакна официјален претставник на НАТО. Според него, демократските вредности, владеењето на правото, домашните реформи и добрососедските односи се од витално значење за регионалната стабилност.
| | веќе видена | слични
2 копии

Србија треба да инсистира на формирање на Заедницата на српските општини, порача амбасадорот на Шпанија во Белград, Мигел Фуертес Суарес.Европските институции под чие покровителство се одвива дијалогот помеѓу Приштина и Белград, треба јасно да го поддржат ова легитимно барање, додаде тој.„Шпанија го поздравува дијалогот во Брисел. Логично е дека клучен елемент на овој дијалог е формирањето на Заедницата на српските општини, како што беше договорено“, рече шпанскиот амбасадор за „Танјуг“.На прашање како би изгледало компримисното решение за Косово, тој рече дека не и прилега на Шпанија да сугерира решенија, меѓутоа повтори дека Шпанија ја поддржува територијалната целовитост на Србија.извор: Makfax
| | веќе видена | слични
2 копии

Северноатланската алијанса оцени дека продолжувањето на дијалогот помеѓу Белград и Приштина е клучно за мир и стабилност на Западен Балкан.„НАТО останува целосно посветен на стабилноста и безбедноста на Западен Балкан и има активно партнерство со Србија“, изјавил за „Танјуг“ висок претставник на НАТО, од седиштето на Алијансата.Тој додал дека повеќе од 18 години НАТО работи на зачувување на Косово и регионот преку мисијата на КФОР, која во моментов има околу 4.000 војници како и со помош на совети кои помагаат кон изградбата на капацитетите на косовските сили за безбедност и нивните цивилни инститиции.Официјалниот претставник на НАТО, во изјавата заклучува дека демократските вредности, владеењето на законот, домашните реформи и добрососедските односи се од витално значење за регионалната стабилност.извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Српскиот министер на полицијата Небојша Стефановиќ порача во петокот во разговорот со функционери на Обединетите нации во Белград, дека општата безбедносна ситуација на Косово е „многу сериозна“. Стефановиќ во Белград се сретна со помошникот на генералниот секретар на ОН за мировни операции, Александар Зуев, и го повтори ставот на Србија дека на територијата на нејзината поранешна јужна покраина Косово и Метохија и натаму е неопходно дејствувањето на мисијата светската организација – УНМИК. Потсетувајќи дека УНМИК, согласно Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност при ОН, се грижи за владеењето на правото и безбедноста, Стефановиќ нагласил дека на Косово и натаму има неразјаснети убиства, како оние на припадникот на Жандармеријата на МВР на Србија и на челникот на Граѓанската иницијатива Слобода, демократија, правда – Оливер Ивановиќ. Зуев го повикал Стефановиќ во јуни во седиштето на ОН да учествува на состанокот на министрите за внатрешни работи и шефовите на полицииите за безбедноста, со кој ќе ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Дипломатската активност на Србија е насочена кон тоа да биде најдено трајно решение за косовскиот проблем, изјави министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ. Дипломатската активност на Србија е насочена кон тоа да биде најдено трајно решение за косовскиот проблем, изјави министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ. - Сите средби, кои се одржуваа и ќе се остваруваат, се многу важни како подготовка на теренот за некакво взаемно прифатливо решение за Косово. Србија е подготвена за компромис и ние направивме некои многу важни отстапки, изјави Дачиќ за телевизија Прва, коментирајќи ја денешната посета на претседателот на Србија, Александар Вучиќ на Германија. Тој рече дека шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан се воодушевил од „волјата и подготвеноста на Србија“ да вложи многу со цел да се постигне трајно решение. - Без Франција и Германија тешко дека може да се договори решение со европските партнери, изјави Дачиќ. Говорејќи за формирањето на Заедницата на српските општини во ...
| | веќе видена | слични

Шефот на косовската делегација во дијалогот со Србија, Авни Арифи,изјави дека непоколебливо е барањето на Косово, Србија да ги спроведе постигнатите договори во Брисел.Гостувајќи во емисијата „Инфо магазин“ на телевизијата Клан Косова тој нагласи дека двете држави нема што повеќе да разговараат за Заедницата на српски општини,бидејќи и официјален Брисел потврдил дека таа ќе се формира во согласност со Уставот на Косово и одлуката на Уставниот суд.– Постигнати се повеќе договори. Некои се спроведени, некои се блокирани. Ја добив оваа обврска со идејата дека мојот мандат ќе биде за спроведување на старите договори. Верувам дека како Косово го достигнавме нивото за финализирање на овој процес, бидејќи не можеме да одиме во процес кога договорите потпишани во 2011 година не се спроведуваат дури и денеска,-изјави Арифи.Посочува дека во Брисел биле трипати, првиотпат средбата не се одржала,поради убиството на Оливер Ивановиќ,додека во февруари и март имале две средби. На нив се разговарало околу спроведувањето на ...
| | веќе видена | слични

„Многу западни земји што го признаа Косово сметаат дека тоа е веќе решено и дека само треба да ја натераат Србија да го признае Косово. Мислам дека на сите им е јасно и верувам дека претседателот Александар Вучиќ ќе каже дека таа опција, Србија да го признае едностраниот акт, не постои", кажа Дачиќ за РТС пред утрешната средба на српскиот претседател со германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Шефот на српската дипломатија кажа дека признавањето на независноста на Косово „не би било коректно не само кон тоа историски важно државно и национално прашање", туку би било и во спротивност со однесувањето на некои други земји, членки на ЕУ, кои се на страната на Србија, како Шпанија и Грција. „Состојбата на терен оди во прилог на компромисно решение, кажа Дачиќ, истакнувајќи дека разговорите за трајно решение за Косово се „во почетна фаза" и дека Приштина не сака да разговара за трајно решение, туку смета дека тоа веќе е постигнато. „Тие мислат дека ќе направиме сѐ за да станеме дел од Европската Унија", ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има ...
сите 282 | | | веќе видена

Високaтa претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Федерика Могерини, во Вашингтон зборуваше со американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, за ...
сите 119 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 10 | | | веќе видена

Пејачот и композитор Димитар Андоновски, освои две награди за музика на 54. издание на македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Тој ...
сите 47 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски присуствува на прославата за одбележување на 60 години од Машинскиот факултет во Скопје.Кога нешто трае 60 години, значи дека веќе е ...
сите 87 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дачиќ: Приштина без ментори би прифатила поделба на Косово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: