Дождот никако да престане: УХМР со нови информации - каде наврна најмногу

Најмногу дожд до 16 часот попладнево наврнало во Охрид, 22 литри на метар квадратен, по што следат Маврово, со 18 литри, Лазарополе со 17, Претор и Пожаране со 15, Тетово со 14. Најмногу дожд до 16 часот попладнево наврнало во Охрид, 22 литри на метар квадратен, по што следат Маврово, со 18 литри, Лазарополе со 17, Претор и Пожаране со 15, Тетово со 14.Како што информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), времето вечерва и преку ноќта ќе биде облачно на повеќе места со слаб до умерен дожд. Вечерва врнежите ќе се почести на запад, а преку ноќта врнежите ќе се се почести кон источните делови од земјата. Понекаде на запад и на исток се очекува да наврнат и нови 60 литри на метар квадратен. Ќе дува слаб ветер променлив ветер, но во јужните делови ветерот ќе е претежно од јужен правец.Утре ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд кои ќе бидат поинтензивни на запад и исток, а кон југ ќе има услови за појава на грмежи. На планините над 2000 метри надморска висина ќе има ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Во текот на ноќта времето во западните делови од Македонија беше облачно, додека во источните делови на повеќето места имаше мала до умерена облачност со слаб јужен ветер, по котлините имаше појава на слаба магла, а во изминатите 24 часа не беа регистрирани врнежи. Најстудено било во Берово со измерени минус шест степени, во Струмица и Скопје Петровец се измерени минус четири, минус три во Гевгелија и Демир Капија, минус два во Штип, Куманово, Скопје, Крива Паланка и Битола, нула во Тетово, еден во Крушево, два во Виница, Ѓуриште, Прилеп и Маврово, три во Тополчани, Дојран, четири во Претор и Охрид до пет степени во Дебар и Пожаране. Времето во сабота ќе биде облачно со врнежи од дожд, кои ќе бидат позастапени во западните делови од земјата. Кон крајот на денот и преку ноќта кон недела врнежите ќе се прошират.
| | веќе видена | слични
3 копии

Ведро и студено време преовладува утрово во Македонија. Најстудено било во Берово каде се измерени минус седум степени. Во Скопје се измерени минус шест степени, минус пет во Тетово, Демир Капија и во Битола, минус четири во Куманово и во Струмица, минус три во Лазарополе, Прилеп, Штип и во Дебар, минус два во Гевгелија и во Претор, минус еден во Охрид, нула во Пожаране и во Виница. Над нулата утрово било во Ѓуриште со два степена, Куршево со три, и Маврово, Крива Паланка и Дројан со четири степени. Врнежи во последните 24 часа не се регистрирани. Времето во текот на денот ќе биде претежно сончево, утрото студено со услови за слаба магла во одделни котлини. Ќе дува слаб до умерен југозападен ветер. Највисоката температура ќе се движи од 10 до 15 степени. Во Скопје ќе биде претежно сончево, а утрото студено со слаба магла. Ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен правец. Дневната температура ќе достигне до 10 степени. Утре облачноста ќе се зголемува и ќе дува засилен јужен ветер. Попладне во западните ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Во текот на денот, претпладне времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а ќе дува и засилен јужен ветер. Попладне во западните делови ќе започнат врнежи од дожд. Кон крајот на денот и ноќта кон недела, врнежите ќе се прошират во поголемиот дел од земјава, а на повисоките места и на планините ќе преминуваат во снег. Ќе дува засилен јужен ветер, а максималната температура на воздухот ќе достигне 14 степени. Пообилни врнежи ќе има во западните делови, каде се очекува да наврнат над 25л/м2. Во Скопје, претпладне сончево со мала до умерена облачност, а ќе дува и засилен јужен ветер. Попладне ќе започнат врнежи од дожд. Кон крајот на денот и преку ноќта кон недела ќе има услови да поминуваат во дожд и снег, но со слаб и умерен интензитет. Ќе дува умерен до засилен ветер од југозападен правец. Максималната температура се очекува да достигне до 13 степени.
| | веќе видена | слични

Најстудено утрово беше во Берово каде се измерени -6 степени. Во Струмица и Скопје Петровец се измерени -4 степени, -3 во Гевгелија и Демир Капија, -2 во Штип, Куманово, Скопје, Крива Паланка и Битола, 0 во Тетово, 1 во Крушево, 2 во Виница, Ѓуриште, Прилеп и Маврово, 3 во Тополчани, Дојран, 4 во Претор и Охрид до 5 степени во Дебар и Пожаране. Во текот на ноќта времето во западните делови од Македонија беше облачно, додека во источните делови на повеќето места имаше мала до умерена облачност со слаб јужен ветер, по котлините имаше појава на слаба магла. Во изминатите 24 часа не се регистрирани врнежи.
| | веќе видена | слични
4 копии

Времето во Македонија ќе биде облачно со врнежи од дожд кои повеќе ќе бидат застапени во западните делови од земјава, а кон крајот на денот и преку ноќта кон недела врнежите ќе се прошират. Пообилни врнежи ќе има во западните делови на земјава кога се очекува да наврнат над 25 л/м2 воден талог. Ќе дува засилен јужен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус три до четири, а дневната од седум до 14 степени. Во Скопје ќе преовладува облачно време, кон крајот на денот ќе има услови за врнежи од дожд, а во текот на ноќта можно е врнежите да преминуваат во снег. Ќе дува умрен до засилен ветер од југоисточен првец. Утринската температура ќе се спушти до минус два, а дневната ќе се искачи до 13 степени. Утре претпладне во западните и северните делови ќе има повремени врнежи од снег, а границата на снежната покривка се очекува да се спушти и до 500 метри надморска висина. Снежната покривка на планините ќе се зголеми, а помала снежна покривка може да се формира на некои повисоки места. Во почетокот на ...
| | веќе видена | слични

Најстудено било во Берово со измерени минус шест степени, во Струмица и Скопје Петровец се измерени минус четири, минус три во Гевгелија и Демир Капија, минус два во Штип, Куманово, Скопје, Крива Паланка и Битола, нула во Тетово, еден во Крушево, два во Виница, Ѓуриште, Прилеп и Маврово, три во Тополчани, Дојран, четири во Претор и Охрид до пет степени во Дебар и Пожаране. Времето претпладне ќе биде  сончево со мала до умерена облачност, а ќе дува и засилен јужен ветер. Попладне во западните делови ќе започнат врнежи од дожд. Кон крајот на денот и ноќта кон недела врнежите ќе се прошират во поголемиот дел од земјава, а на повисоките места и на планините ќе поминуваат во снег. Кон крајот на денот и преку ноќта кон недела врнежите ќе се прошират во поголемиот дел од земјава, а на повисоките места и планините ќе поминуваат во снег. Пообилни врнежи ќе има во западните делови, каде се очекува да наврнат над 25л/м2. Ќе дува засилен јужен ветер. Минималната температура ќе се движи од минус два до четири, а ...
| | веќе видена | слични

Во Берово изутринава во седум часот се измерени минус 7 степени Целзиусови, а во Скопје Петровец, Битола и Лазарополе минус 5. Во Тетово се регистрирани минус 4 степени, во Крива Паланка, Куманово, Претор, Демир Капија, Прилеп, Дебар, Струмица и Штип, минус 3, во Скопје Зајчев Рид и во Охрид минус 2, а минус 1 во Виница…. Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) најавува дека времето денеска ќе биде сончево со слаб до умерен ветер од северозападен и западен правец. Температурата ќе достигне од 8 до 16 степени, а во повеќето котлини околу 10 степени. Утре ќе биде претежно сончево, утрото студено, а во текот на денот со слаб до умерен југозападен ветер. Во сабота облачноста ќе се зголемува и ќе дува засилен јужен ветер. Попладне на запад ќе започнат врнежи од дожд, а на планините од снег. Преку ноќта кон недела врнежите ќе се прошират во поголемиот дел од земјава. Пообилни врнежи се очекуваат во западните делови. Во недела наутро се уште ќе има локални врнежи од дожд, а во подрачјата повисоки од 700 метри ...
| | веќе видена | слични

Во сабота облачноста ќе се зголемува и ќе дува засилен јужен ветер. Попладне во западните делови ќе започнат врнежи од дожд. Кон крајот на денот и ноќта кон недела врнежите ќе се прошират во поголемиот дел од земјава, а на повисоките места и планините ќе поминуваат во снег. Пообилни врнежи ќе има во западните делови каде се очекува да наврнат над 25л/м2. Во недела претпладне во западните и северните делови ќе има повремени слаби врнежи од снег, а границата на снежните врнежи се очекува да се спушти и до 500 м.н.в. Снежната покривка на планините ќе се зголеми, а помала снежна покривка може да се формира и на некои повисоки места. Во почетокот на наредната седмица ќе преовладува променливо облачно и релативно топло време со умерен јужен ветер.
| | веќе видена | слични

Од утре попладне метеорлозите најавуваат врнежи од дожд кои на пвосоките места ќе поминуваат во снег. Од УХМР соопштуваат дека врнежите утре ќе бидат повеќе застапени во западните делови на земјата, а кон крајот на денот и ноќта кон недела ќе се прошират во поголемиот дел од земјава, а на повисоките места и на планините ќе поминуваат во снег. Пообилни врнежи ќе има во западните делови каде се очекува да наврнат над 25 литри на метар квадратен. Ќе дува засилен јужен ветер. В недела претпладне во западните и северните делови ќе има повремени врнежи од снег, а границата на снежните врнежи се очекува да се спушти и до 500 м.н.в. Снежната покривка на планините ќе се зголеми, а помала снежна покривка може да се формира и на некои повисоки места. Во почетокот на наредната седмица ќе преовладува променливо облачно и релативно топло време со умерен јужен ветер.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

* РУСКОВСКА: Во понеделник очекувам вештачењето на телефонот на Катица да биде готово Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во ...
сите 116 | | | веќе видена

Извори од СЈО за КОД велат дека најмалку два пати Бојан Јовановски ја посетил Катица Јанева во нејзината канцеларија во СЈО.Снимките предадени во ...
сите 396 | | | веќе видена

Рожер Федерер на болен начин го загуби неделното финале со Новак Ѓоковиќ на Вимблдон, но од друга страна пак, импресионираше со тенисот кој го прикажа во ...
сите 250 | | | веќе видена

Британскиот министер за надворешни работи, Џереми Хант, денеска изјави дека инцидентот со нафтениот танкер во Ормускиот проток може да биде знак дека Иран ...
сите 221 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дождот никако да престане: УХМР со нови информации - каде наврна најмногу

Од:
До кого (е-маил):
Порака: