Денови на италијанска кујна со светски познатата готвачка Катерина Чераудо

Израсната на семејната фарма со традиција од 16-тиот век, опкружена со винови насади и маслинови градини, дипломиран енолог на Универзитетот во Пиза и искуство во ресторани и со 3 Мишелински ѕвезди: Катерина Чераудо, денес еден од најсовремените и најинвентивните готвачи на Јужна Италија, ќе биде ексклузивен гостин на Деновите на италијанската кујна кои од 24 до 30 ноември се одржуваат во Дистрикт бар и ресторан. Втората Недела на италијанска кујна во светот, која се одржува од 16 – 26 ноември, е настан од светски рамки, организиран под покровителство на италијанското Министерство за надворешни работи, со цел промоција на италијанската ено-гастрономска култура и традиција, сo посебен акцент на богатството на специјалитети и состојки типични за италијанските региони, нивната историја и територија под единственото лого “The Extraordinary Italian Taste”. Во Скопје во рамките на Деновите на италијанската кујна вљубениците во префинетиот италијански вкус ќе имаат несекојдневна можност да ги пробаат кулинарските ...
| | веќе видена | слични

Италијанската кујна е една најпочитуваните и најсаканите кујни во светот. Скоро и да нема човек кои што не ги пробал вкусните пасти и пица и кој што не чул за разнообразието од италијански вина и сирења од кои најпознати се Пармиџано, Пекорино, Горгонзола, Рикота, Провелоне, Грана Падано, Моцарела, Маскарпоне, Таледжино, Бурата... Во италијанската кујна силно присуство имаат доматите, маслиновото масло и лукот. Од месото се користи телешко, свинско и пилешко како и риба и морски плодови. Од десертите најпопуларни се тирамису, панакота и секако џелатото. Јадењата во различни региони се разликуваат во техниката на подготвување. Италијанска кујна се појавила 2000г. по паѓањето на римската империја и нуди страшни комбинации од ароми и вкусови кои ја отсликуваат богата култура и историја на оваа земја. Врз италијанска кујна имале влијание различни култура како на пример грчката, римската, средоземноморската и арапската култура. На пример во Сицилија присутни се некои културни традиции од Арабија и Северна ...
| | веќе видена | слични

Кога ќе се спомене италијанската кујна, првата асоцијација секогаш е на паста и пица. Сепак, оние кои ја вкусиле италијанската храна се увериле дека оваа кујна е многу повеќе од тоа и крие состојки и вкусови на кои е навистина мошне тешко да им се одолее. Деновиве имавме можност да ги вкусиме кулинарските деликатеси кои ги приготви познатата готвачка Катерина Чераудо , како дел од Italian Food Days кои се одржуваат од 24-ти до 30-ти ноември во Distrikt Bar & Kitchen. Чераудо, која е признаена и како најдобрата жена готвач за 2017 година од престижниот магазин „Michelin Guide“, за сите љубители на италијанската храна создаде интересно мени од неколку традиционални јадења со одлична презентација и богат интензивен вкус кој ги надополнува. Во прилог само мал дел од она што го пробавме и топла препорака доколку имате можност и самите да ги вкусите овие специјалитети.
| | веќе видена | слични

Ресторанот „Датило“ беше последната гранка во нашата работа, тој е бисер на круната на нашиот бизнис. Ние сме пред сѐ производители на вино и на маслиново масло, имаме и земјоделска фирма, а на имотот има и апартмани коишто ги издаваме. А последното нешто коешто дојде како шлаг е ресторанот. Готвам здрави јадења со наши, органски производи. Има само 29 години и е најмладата жена готвач, добитник на мишелинска ѕвезда. Италијанката Катерина Чераудо, беше на гости во Скопје, како дел од „Деновите на италијанската кујна“ кои се одржуваат до 30 ноември во Дистрикт бар и ресторан. Катерина е признаена како најдобрата жена готвач за 2017 година од престижниот магазин „Michelin Guide“, и се смета за една од најиновативните готвачи на светско ниво. Шармантната Чераудо готви во семејниот ресторан „Датило“, кој се наоѓа во природна оаза во областа Калабриа, на нејзината семејна фарма на којашто е израсната, а е особено горда Прочитајте повеќе за Италијанката Катерина Чераудо, во интервјуто на Женски магазин, овде
| | веќе видена | слични

Со гала вечера насловена „Инзвонредниот италијански вкус“ свечено се затвори „Неделата на италијанската кујна во светот“ во организација на Италијанската амбасада и во соработка со Италијанската агенција за трговија и Институтот Данте Алигиери.На неа беа присутни високи домашни претставници како претседателот на Собранието, Талат Џафери, министерот за култура Роберт Алаѓозовски, архиепископот г-г Стефан, а беше присутен и дипломатскиот кор и стопанствениците кои ги поврзува Италија.Амбасадорот Карло Ромео одржа краток говор за важноста на италијанската храна и вино во светски рамки, како и тоа што значи италијански животен стил, а исто така присутните ги поздрави и кулинарскиот шеф Катерина Чераудо. Имено, овој врвен шеф со една ѕвезда Мишелин, добитник на наградата „Мишелин шеф-жена“ за 2017 година, допатува од Италија за да подготви специјално мени кое беше придружено со одлични вина од северна и јужна Италија.Инаку, во рамки на Неделата која италијанските дипломатски претставништва ја организираат ...
| | веќе видена | слични

Деновите на италијанската кујна кои се одржуваат од 24 до 30 ноември во Дистрикт бар и ресторан почнаа со дегустација за новинарите, блогерите, инстаграмџиите, љубители на добриот залак. Тие беа првите што ги дегустираа величенствените Мишелински порции на Катерина Чераудо, денес еден од најсовремените и најинвентивните готвачи на Јужна Италија, инаку, главен готвач во семејниот ресторан „Датило“ кој е лоциран во регион со несекојдневна убавина и исклучителен потенцијал, во срцето на семејната фарма. Семејството Чераудо произведува и квалитетно вино и ладно цедено маслиново масло, а многу од производите кои се служат во ресторанот доаѓаат директно од нивните полиња. Ресторанот е отворен во 2003 година како амбициозен проект на нејзиниот татко Роберто Чераудо, а од 2013 станува личен проект на Катерина Чераудо. Нејзиниот брат продолжува да работи на лозјето, нејзината сестра се грижи за промоција на бизнисот, додека таа до ден денес е целосно посветена на ресторанот, кој уште од 2012 година е закитен и со ...
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас успеа да го подобри имиџот во меѓународната заедница и да изврши притисок врз политичките противници, благодарение на ...
сите 347 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 117 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Денови на италијанска кујна со светски познатата готвачка Катерина Чераудо

Од:
До кого (е-маил):
Порака: