Кацин: Новата влада не смее да го продолжи трендот на гушење на медиумите

3 копии

Трендот на гушење на медиумската слобода во Македонија не смее да продолжи во мандатот на новата влада, вели европратеникот Јелко Кацин во писмена изјава. Кацин порачува дека, како и на секоја новоформирана влада, и на новиот кабинет на премиерот Никола Груевски треба да му се даде можност за мир во првите 100 дена од владеењето со цел почнување на голем потфат или реформа. „Меѓутоа, веќе отсега можеме со крајна загриженост да го набљудуваме гушењето на медиумските слободи во Македонија. - Независните и професионални медиуми се неопходни за да се зачува отворената демократија и правната држава. - Унгарското претседателство со ЕУ покажа дека земја која ги запоставува медиумските слободи ги сноси и последиците за своите постапки, дури и ако се наоѓа на чело на ЕУ. - Поради тоа трендот на гушењето на медиумските слободи не смее да продолжи во мандатот на оваа влада во Македонија“, вели Кацин во писмената изјава.
| | веќе видена | слични

Словенечкиот европратеник Јелко Кацин преку писмо апелира до новата влада да не продолжи со гушењето на медиумските слободи. "Секоја новоформирана влада има сто дена мир кога треба да & се даде можност да заврши или почне некој голем потфат или реформа. Новата влада на мандатарот Никола Груевски ќе биде следена со големо внимание и очекувања, со оглед на тоа што списокот на членовите на новата влада во голема мера се совпаѓа со владата во заминување, која носи одговорност за претходниот период“, вели Кацин. Затоа, додава тој, веќе отсега можеме со крајна загриженост да го набљудуваме гушењето на медиумските слободи во Македонија. Поради тоа, тој најавува семинар за слободата на медиумите во Македонија во септември. “Независните и професионални медиуми се неопходни за да се зачува отворена демократија и правна држава. Унгарското претседавање со ЕУ покажа дека земјата која ги запоставува медиумските слободи ги сноси и последиците за своите постапки, дури и ако се наоѓа на чело на ЕУ. Поради тоа, трендот на ...
| | веќе видена | слични

Словенечкиот европратеник Јелко Кацин вчера преку пишана изјава испратена до медиумите упати силни критики до владата на Груевски во однос на медиумските слободи Кацин, кој е и претседателот на делегацијата на Европскиот парламент за Југоисточна Европа и член на групата на либералите, најавува дека новата влада на мандатарот Никола Груевски ќе била следена со големо внимание и очекувања бидејќи, како што пишува, списокот на членовите на новата влада во голема мера се совпаѓал со владата во заминување што носела одговорност за претходниот период. Тој наведува и дека секоја новоформирана влада имала сто дена мир, кога требало да и се даде можност да заврши или да почне некој голем потфат или реформа. - Меѓутоа, веќе отсега можеме со крајна загриженост да го набљудуваме задушувањето на медиумските слободи во Македонија. Независните и професионални медиуми се неопходни за да се зачуваат отворена демократија и правна држава. Унгарското претседавање со ЕУ покажа дека земја што ги запоставува медиумските слободи ...
| | веќе видена | слични

Пратеникот во Европскиот парламент, Словенецот Јелко Кацин предупредува дека секоја земја која ја задушува слободата на медиумите, порано или подоцна ја плаќа цената за тоа Трендот на гушење на медиумската слобода во Македонија не смее да продолжи во мандатот на новата влада, вели европратеникот Јелко Кацин во писмена изјава. Кацин порачува дека, како и на секоја новоформирана влада, и на новиот кабинет на премиерот Никола Груевски треба да му се даде можност за мир во првите 100 дена од владеењето со цел почнување на голем потфат или реформа. „Меѓутоа, веќе отсега можеме со крајна загриженост да го набљудуваме гушењето на медиумските слободи во Македонија. Независните и професионални медиуми се неопходни за да се зачува отворената демократија и правната држава. Унгарското претседателство со ЕУ покажа дека земја која ги запоставува медиумските слободи ги сноси и последиците за своите постапки, дури и ако се наоѓа на чело на ЕУ. Поради тоа трендот на гушењето на медиумските слободи не смее да продолжи во ...
| | веќе видена | слични

Потпретседателот на делегацијата на Европскиот Парламент за Југоисточна Европа, Јелко Кацин, вели дека е загрижен за, како што смета, задушувањето на слободата на медиумите во Македонија. „Независните и професионалните медиуми се неопходни за зачувување на демократијата во една правна држава. Претседателството на Унгарија во Европската Унија изјави дека земјата која ја запоставува слободата на медиумите со себе носи и последици за направените постапки, дури и да е на чело на ЕУ. Затоа ритамот за задушување на слободата на медиумите не смее да продолжи и со новиот мандат на новата влада“, наведува Кацин во писмена изјава. Додава дека групата на либералите во Европскиот Парламент во септември ќе организира трибина за слободата на медиумите во Македонија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на делегацијата на Европскиот парламент за југоисточна Европа, Јелко Кацин истакнува дека трендот гушењето на медиумските слободи не смее да продолжи во мандатот на новата влада во Македонија. “Отсега можеме со крајна загриженост да го набљудуваме гушењето на медиумските слободи во Македонија. Независните и професионални медиуми се неопходни за да се зачува отворена демократија и правна држава. Унгарското претседавање со ЕУ покажа дека земја која ги запоставува медиумските слободи ги сноси и последиците за своите постапки, дури и ако се наоѓа на чело на ЕУ“, истакна Кацин. По тој повод АЛДЕ, групата на либералите во Европскиот парламент ќе организира семинар за слободата на медиумите во Македонија во септември. Во врска формирање на новата влада од страна на мандаторот Никола Груевски, Кацин истакнува дека секоја новоформирана влада има сто дена мир кога треба да и’ се даде можност да заврши или започне некој голем потфат или реформа. “Новата влада на мандаторот Никола Груевски ќе биде ...
| | веќе видена | слични

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Прес конференција, Хари Локвенец, пратеник од СДСМ и коалицијата Скопје, 16.02.2019 Почитувани граѓани, почитувани новинари За првпат во историјата, министер ...
сите 150 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Во домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, денеска најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ одржа Конвенција на која од 9-те кадидати за ...
сите 136 | | | веќе видена

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ги доби наградите на Екуменското жири и на Здружението на германските кина за авторски филм, ...
сите 89 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 98 | | | веќе видена

Несреќата која во средата се случи кај селото Ласкарци кога автобус на компанијата Дурмо Турс излета од патот и се преврте зеде уште една жртва. Последните ...
сите 220 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кацин: Новата влада не смее да го продолжи трендот на гушење на медиумите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: