Качаник стана престолнина на џихадистите на Балканот

Градот Качаник, кој има 30.000 жители и се наоѓа на југот на Косово, стана главен град на џихадистите на Балканот, тврди британски „Телеграф“. Во последните три години, 24 мажи од Качаник им се приклучиле на џихадистите на Исламската држава. Вкупно 300 лица од Косово заминале во џихад. Бројките не изгледаат големи, но всушност велат дека Косово, каде живеат 1,8 милиони луѓе, на џихадистите им дало најголем број на борци според бројот на жители од сите европски земји, пишува „Теелграф“. Најозлогласениот исламски борец од Качаник е Лавдрим Мухаџери, косовскиот Џихади Џон, кој им се приклучил на џихадистите во Сирија. Овој 25-годишен маж се покажал како посебно брутален и крволочен терорист - на Фејсбук објавувал фотографии на кои обезглавува еден маж и убива друг со ракетен фрлач. „Телеграф“ наведува дека голем број на џихадисти во Исламската држава се приклучиле и од соседните земји - од Албанија околу 200 и од Босна околу 160 борци. Поради тоа се стравува дека овој регион би можел да им послужи на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 152 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Качаник стана престолнина на џихадистите на Балканот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: