Славењето Божик во Северна Кореја е опасно по живот


4 копии

Луѓето во Северна Кореја можат да бидат затворани, измачувани или убиени само поради славење на Божик. Дедо Мраз постои во фантазијата на децата, но за жителите на Северна Кореја тој не е ни фиктивна личност. Тамошната влада постојано работи на спречување на влез на какви било информации за Божик, поради што многу граѓани на Свеерна Кореја не знаат за тој празник. Украсени елки може да се видат во Пјонгјанг, но тие се таму цела година и луѓето не се свесни за нивните значења. Сепак, тоа не значи дека севернокорејската влада беше среќна со кулата во облик на елка, изградена од Јужна Кореја на границата, објави Индипендент. И додека слевењето на Божик е забрането, роденденот на Ким Јонг Сук, починатата баба на Ким Јонг-ун не е. Нејзиниот роденден (24 декември) се одбележува со марш во севернокорејскиот град Хоерјонг во кој била родена. - Луѓето таму се собираат и пијат алкохол, вели Канг Јимин. Канг Кимин пораснал во Пјонгјанг и вели дека во Северна Кореја не знае ниту еден христијанин. - Не познавам некој кој ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Јужна Кореја понуди одржување на разговори на високо ниво со Северна Кореја со цел отворање на патот за учество на Северот на Зимските олимписки игри Пјонгчанг. Јужнокорејскиот министер за унифицирање Чо Мјунг-Гион прдложи одржување на состанок денеска на делегации на двете земји во пограничното село Панмунџом во демилитаризираната зона. Ова ќе биде прв состанок на двете страни во повеќе од две години. Тој додаде дека додека во фокусот ќе биде олимписката соработка, исто така е можно да има дискусија за подобрување на затегнатите врски меѓу двете земји. Понудата на Југот доаѓа еден ден откако севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун ја објави можноста да испрати делегација на Олимписките игри. Олимсписките игри почнуваат на 9 февруари и ќе траат до 25 февруари.
| | веќе видена | слични

Јужна Кореја им предложи на властите во Пјонгјанг од 9 јануари да започнат преговори на високо ниво. Јужна Кореја им предложи на властите во Пјонгјанг од 9 јануари да започнат преговори на високо ниво. Поканата доаѓа откако севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун изјави дека е подготвен за дијалог, како и за можноста да им дозволи на своите спортисти да учествуваат на Зимските олимписки игри во јужнокорејскиот град Пјеончанг. Јужна Кореја предлага средбата да се одржи во селото Панмунџом, на добро чуваната граница меѓу двете земји, каде и порано се одржувале вакви средби. Претходно, јужнокорејскиот претседател Мун Џе-ин ги повика своите власти да ги направат сите неопходни подготовки за Северна Кореја да може да учествува на Олимписките игри. Мун додаде дека подобрувањето на односите меѓу двете земји ќе биде поврзано со запирање на севернокорејската нуклеарна програма. Во своето новогодишно обраќање, пак, севернокорејскиот лидер Ким се закани дека на својата маса има нуклеарно копче кое може да го употреби во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Новогодишното обраќање на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун во кое најави дека Пјонгјанг во 2018 година ќе започне со масовно производство на нуклеарно оружје и интерконтинентални ракети, претставува негова нова стратегија за иницирање преговори со Сеул и за предизвукување раздор меѓу Јужна Кореја и САД, оценува весникот „Њујорк Тајмс“. Според весникот, Ким сака да ги искористи видливите тензии во односите меѓу претседателите на САД и Јужна Кореја, Доналд Трамп и Му Џае-ин, па повикува на итен дијалог меѓу Пјонгјанг и Сеул пред почетокот на Зимските олимписки игри, што ќе се одржат во февруари во јужнокорејскиот град Панмунџом. Њујоршкиот дневник наведува дека односите меѓу децениските сојузници САД и Јужна Кореја последниве месеци се влошија токму поради различните ставови околу односот кон Пјонгјанг. Либералот Мун сака економско и дипломатско отворање кон Северна Кореја, додека Трамп упорно се залага за засилен притисок врз Пјонгјанг и зајакнување на санкциите. Последниве месеци Мун ги налути Трамп и ...
| | веќе видена | слични

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун, вчера, на новогодишното обраќање, рекол дека е "отворен за дијалог" со Сеул. Јужнокорејскиот министер за обединување, Чо Мјонг Гјон, денес предложил идната недела во пограничното село Панмунџ да се одржат преговори на високо ниво со владата на Северна Кореја, а таа понуда уследила откако Пјонгјанг најавил можен дијалог, иако останува при своите нуклеарни амбиции. Министерот Чо на конференцијата за новинари изразил очекување дека Северот и Југот ќе се фокусираат на прашањето за учество на севернокорејската делегација на Зимските Олимписки игри во Пјонгчанг, кои почнуваат следниот месец. Во меѓувреме, јужнокорејскиот претседател Мун Џае Ин, денес ијавил дека подобрувањето на односите меѓу Северот и Југот е поврзано со решавање на прашањето за севернокорејскиот нуклеарен програм. Мун, на состанокот со својот Кабинет, побарал од министерствата за обединување и спорт брзо да воспостават мерки за да се обезбеди учество на Северна Кореја на претстојните Зимски Олимписки игри во ...
| | веќе видена | слични

Весникот „Њујорк тајмс“ оценува дека севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун со неговиот новогодишен говор и најавите дека ќе започнат со масовно производство на нуклеарно оружје и интерконтинентални ракети се обидува да иницира преговори со Сеул за да предизвика раздор меѓу Јужна Кореја и САД.Ким се обидува да ги искористи тензиите во односите меѓу претседателите на САД и Јужна Кореја, Доналд Трамп и Мун Џае-ин, па повикува на преговори пред Олимписките игри.Според весникот, односите меѓу САД и Јужна Кореја се влошиле поради различните ставови околу односот кон Пјонгјанг.Либералот Мун сака економско и дипломатско отворање кон Северна Кореја, додека Трамп упорно се залага за засилен притисок врз Пјонгјанг и зајакнување на санкциите. Последниве месеци Мун ги налути Трамп и неговите советници со изјавата дека тој има право да стави вето на сите преветивни воени акции на САД против северникорејската нукеларна програма, наведува „Њујорк Тајмс“. Ким досега целосно го игнорираше Мун и од страна на севернокорејските ...
| | веќе видена | слични

Јужна Кореја предлага средба на високо политичко ниво, по помирливите тонови од севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун кон соседот во новогодишниот говор. Средбата на високо политичко ниво би можела да се одржи на 9. јануари во граничното место Панмунџом, предложи јужнокорејскиот министер за обединување, Чо Муонг Гуон во Сеул. На неа би можела да се дискутира можноста за учество на спортски претставници на Северна Кореја на Зимските олимписки игри во јужнокорејскиот град Пјонгчанг , но и други теми поврзани со подобрувањето на билатералните односи, се вели од Сеул. Јужнокорејскиот министер за обединување, Чо Муонг Гуон Во моментов на Корејскиот Полуостров владеат силни тензии. Меѓународно изолираната Северна Кореја продолжува да работи на унапредување на својата атомска програма и производство на нуклеарно оружје, постојано упатувајќи закани кон САД и Јужна Кореја . Во септември лани Пјонгјанг изврши проба на хидрогенска бомба, а во ноември се пофали со тестирање интерконтинентална ракета, тврдејќи дека ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Јужна Кореја им предложи на властите во Пјонгјанг од 9 јануари да почнат преговори на високо ниво.Поканата доаѓа откако севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун изјави дека е подготвен за дијалог, како и за можноста да им дозволи на своите спортисти да учествуваат на Зимските олимписки игри во јужнокорејскиот град Пјонгчанг.Јужна Кореја предлага средбата да се одржи во селото Панмунџом, на добро чуваната граница меѓу двете земји, каде што и порано се одржувале вакви средби.Претходно, јужнокорејскиот претседател Мун Џе-ин ги повика своите власти да ги направат сите неопходни подготовки за Северна Кореја да може да учествува на Олимписките игри.Мун додаде дека подобрувањето на односите меѓу двете земји ќе биде поврзано со запирање на севернокорејската нуклеарна програма.Во своето новогодишно обраќање, пак, севернокорејскиот лидер Ким се закани дека на својата маса има нуклеарно копче кое може да го употреби во секој миг, и најави дополнително засилување на нуклеарениот арсенал на земјата.
| | веќе видена | слични
2 копии

CNN објавил кратка видео снимка од заедничко сместување на севернокорејски работници во фабрика. Работниците во Северна Кореја, веројатно живеат токму така како што сте си замислиле. На видеото се гледаат простории во кои работниците спијат, се капат и јадат едни покрај други, додека портрети од севернокорејскиот лидер има во речиси секоја просторија. Со оглед на тоа дека станувало збор за однапред најавено и одобрено снимање, таа локација веројатно била дополнително "нашминкана". Како и да е, видеото дава интересен увид во секојдневниот живот на обичните луѓе во една од најизолираните земји на светот. Мора да признаеме дека сето тоа заедно потсетува на живот во студентски дом.
| | веќе видена | слични
4 копии

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг ун рекол дека САД нема да може да започне војна против Северна Кореја сега кога таа има нуклеарно оружје со кое може да погоди било кој дел од американската територија, пренесува Ројтерс. - САД е во доменот на нашето нуклеарно оружје , а копчето за неговото активирање е секогаш на мојата маса. Тоа е реалноста, а не закана, рекол Ким за време на новогодишниот говор кој го пренесе телевизијата. Тој напомена дека секогаш го има „копчето за нуклеарно оружје на својата маса“, наведуваат светските медиуми. Меѓутоа, Ким исто така понуди и „маслинова граница“ на Јужна Кореја, сугерирајќи дека е отворен за дијалог. Северна Кореја може ќе испрати и тим на Зимските олимписки игри. Прашан да ги искоментира заканите од Северна Кореја до американскиот претседател Доналд Трамп,тој бил краток со одговорот: Ќе видиме, ќе видиме!. Тој ова го изјави на новинарите за време на просалвата за Нова година во својата вила во Мар-а-Лаго на Флорида.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Поранешниот министер Миле Јанакиески е пуштен во домашен притвор. „Жалбата на М.Ј. се уважува, па мерката притвор се заменува со мерка куќен притвор во траење ...
сите 358 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша не присуствуваше на погребот на Шабан Шаулиќ. Како што еднаш таа објаснила, не оди на погреби на пријателите, бидејќи се плаши дека тоа нема ...
сите 253 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 204 | | | веќе видена

Претседателот на Комисијата, Павле Богоевски ја презакажа за утре седницата поради повеќемината говорници кои се пријавиле за збор, а во текот на дискусијата ...
сите 325 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 116 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Славењето Божик во Северна Кореја е опасно по живот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: