Јункер: ЕУ ќе испрати дополнителни 10.000 стражари на границите

ЕУ планира да испрати уште 10.000 гранични полицајци за да се справат со незаконската миграција до 2020 година, порача претседателот на Европската Комисија,Жан Клод Јункер, за време на неговото годишно обраќање.Тој истакна дека тоа нема да ја милитаризира Европа. Повика на поголема солидарност, наместо ад-хок опции за луѓето на мигрантските бродови.Во неговиот говор, тој се осврна и на други регионални жешки прашања, како што се популизмот, тероризмот и Брегзит. Тој исто така предложи и нова алијанса помеѓу Африка и Европа, базирана на соработка, наместо на хуманитарна помош и донации, која ќе води кон слободен трговски договор меѓу двата континенти.Јункер предложи еврото да се користи повеќе стратегиски како најголема валута по доларот. Исто така повика на силно лидерство за Брегзит.„Ние исто така ја замоливме британската Влада да разбере дека доколку некој ја напушти Унијата, неможе да биде со иста привилегија како и членките. Ако ја напуштите Унијата, вие се разбира не сте повеќе дел од нашиот единствен ...
| | веќе видена | слични

Европската унија нема да го укине ветото на процесот на проширување. Ветото останува бидејќи постарите членки сакаат да имаат целосна контрола над проширувањето. Франција и Германија ни во сон нема да се согласат да немаат право да го одбијат влегувањето на Турција во Европската унија, пишуа „Еуроактив“. Очигледно е дека Унијата честопати е парализирана при реакцијата на многу појави, бидејќи е тешко да се постигне консензус на сите 28 земји-членки, а од пролет, по Брегзит, 27. Затоа претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер предложи преминување од принцип на консензус кон квалификувано мнозинство при гласање во Советот и кога станува збор за надворешната политика. Јункер го објасни ова со потребата ЕУ да ја зголеми својата способност да зборува со еден глас. Но, едно е речиси сигурно: ЕУ нема да го укине правото на вето на земјите-членки во процесот на проширување. На тоа нема да се согласат држави како Франција и Германија. „Значи, долго време, можеби, додека постои Европската унија, секоја ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Советот на ЕУ денеска ниту разгледуваше, ниту донесе одлука за понатамошно продолжување на казнената постапката против Полска врз основа на членот 7 од Повелбата на Унијата, соопшти австрискиот министер за европски прашања Гернот Блимел. – Се уште се надеваме дека е можно да дојдеме до договор со Варшава, изјави Блимел, чија земја е актуелен претседавач со ЕУ. Блимел нагласи дека на денешното заседание Советот на ЕУ не разговарал, ниту за предлогот на Европскиот парламент за покренување слична постапка и против Унгарија. Според Блимел, Советот допрва ќе оценува што треба да преземе врз основа на предлогот на европратениците. Во врска со постапката против Полска, потпретседателот на Европската комисија, Франс Тимерманс изјави дека „вестите не се добри и дека времето истекува“. – Од првото сослушување на Полска во текот на јуни, па досега, состојбата не е подобрена. Препораките на Комисијата не беа спроведени и започна процедурата за именување нови врховни судии во спротивност со европските заложби, нагласи ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Потпретседателот на Европската комисија задолжен за енергетика, Словакот Марош Шефчович денеска најави дека ќе се номинира за кандидат на Европската социјалистичка партија за прв човек на Еврокомисијата. – Минуваме низ неколку општествени промени на кои многу луѓе гледаат како на закана, изјави Шефчович, најавувајќи ја сопствената кандидатура. Тој оцени дека зголемната нееднаквост придонесува за „извесна носталгија кон минатото“ и нагласи дека „лажните ветувања за лесни решенија“ поттикнуваат популистички, антиевропски и ксенонофобични ставови. – Тие ги користат стравот на луѓето, легитимните разочарувања или бесот. Тие го крадат, искривуваат и го злоупотребуваат чувството на патриотизам, истакна 52-годишниот Шефчович, кој е и поранешен амбасадор на Словачка во ЕУ и Израел. Шефчович е првиот член на Европската социјалистичка партија, што ја најави својата кандидатура за местото претседател на Еврокомисијата. Меѓу останатите можни социјалистички кандидати за оваа функција се споменуваат и високата ...
| | веќе видена | слични

На низата функционери од новата словенеча влада коишто деновите ја критикуваа Хрватска поради тоа што не ја спроведе арбитражната пресуда за меѓусебната поморска граница, а Европската комисија дека не ја поддржа словенечката тужба против нејзиниот сосед, ѝ се придружи во неделата и претседателот на парламентот Дејан Жидан, со досега најжестоката критика на сметка на претседателот на ЕК, Жан-Клод Јункер. Истапот на Жидан дојде откако во саботата германскиот весник Der Spiegel објави повикувајќи се на документ на Европската комисија, дека нејзиниот претседател Жан-Клод Јункер не сака да се вклучи во решавањето на судирот околу поморската граница меѓу двете земји членки Словенија и Хрватска, иако прваната служба има јасно мислење дека во овој случај Словенија е во право и дека во таа насока би требало да делува и Комисијата. „Јункер постапи погрешно и тоа поради политичка трговија, а тоа може да ги загрози темелите на Европската унија, затоа е добро што актуелниот претседател на Комисијата си заминува“, изјави ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, не сака да се вклучи во решавањето на судирот околу поморската граница меѓу двете земји членки Словенија и Хрватска, иако прваната служба има јасно мислење дека во овој случај Словенија е во право и дека во таа насока би требало да делува и Комисијата, пишува германскиот неделник Der Spiegel. „Службениците во Европската комисија немаат дилеми околу тоа дека Словенија во овој спор е главно во право“, пишува лево-либералниот Der Spiegel во својот текст под наслов „Јункер – Хрватска врска“, повикувајќи се на извори во Комисијата. Натаму се наведува дека правната служба на ЕК на претседателот Жан-Клод Јунекр му предложила „втемелена изјава“ во којашто Комисијата би се определила во овој случај, но Јункер тоа го отфрлил. Во документот датиран од 18-ти мај годинава, кој бил на увид на Der Spiegel, правната служба на Европската комисија јасно се ставила на страната на Словенија. „Правната служба е на мнение дека голем дел од ставките во жалбата која Словенија ...
| | веќе видена | слични

Отворањето на поглавјето 17, кое се однесува на економската и монетарната унија, може да го отвори прашањето за употребата на еврото како платежно средство во Црна Гора. Сепак, Никола Фабрис, вицегувернерот во Централната банка на ЦГ и член на црногорскиот преговарачки тим, верува дека користењето на еврото нема да предизвика дополнителна расправа. – Немаме такво барање и следуваат преговори да се задржи еврото како официјално платежно средство – изјави Фабрис. Европската комисија во сите извештаи нагласува дека ЦГ еднострано го вовела еврото во 2002 година, со премолчена согласност на официјален Брисел. Според правилата на Европа, за да може една држава да го користи еврото како своја валута мора да биде членка на Европската Унија и да ги почитува критериумите од договорот во Мастрихт, што подразбира одржување буџетски дефицит на ниво од три отсто од БДП и јавниот долг да биде на ниво од 60 отсто. Овие критериуми не се почитуваат од актуелната црногорска влада, пишува „Вечерње новости“. Експертот во ...
| | веќе видена | слични

Европа покажа дека може да извезува стабилност. Го сторивме тоа со успешните проширувања на ЕУ, но мора повеќе да се направи. Мора да најдеме единство кога станува збор за Западен Балкан. Ако не го направиме тоа, нашето најблиско соседство ќе биде обликувано од други, нагласи Јункер во последното обраќање за состојбата во Унијата пред европските избори ЕУ стори многу за да го зачува мирот во Европа, но треба да стори уште повеќе доколку сака да биде глобален играч. Ваква визија за ЕУ претстави вчера во Стразбур претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер во својот последен годишен говор за состојбата во Унијата пред европските избори наредната година. Според Јункер, ЕУ е чувар на мирот, а Европејците треба да ѝ бидат благодарни на Унијата што го зачувала мирот на Стариот Континент и затоа треба да покажат поголема почит кон неа наместо постојано да се валка нејзиното име. – Треба да почнеме повеќе да го браниме нашиот заеднички живот. Треба да го прифатиме патриотизмот што се употребува за доброто и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер ја повика ЕУ да дефинира пристап за влезот на Западен Балкан во Унијата. – Ни треба дефиниција за пристапувањето на Западен Балкан. Во спротивно, други ќе бидат во можност тоа да го искористат и да го обликуваат нашето соседство. Проширувањето е успешна приказна, бидејќи ја обединивме Европа и историски и географски – рече Јункер во својот годишен говор пред Европарламентот за Состојбата на Унијата. Тој истакна дека во политиката на проширување остана уште работа да се заврши, и потсети дека ЕУ мора да продолжи да извезува стабилност, како што тоа го прави кога станува збор за проширувањето. – Ја сакам Европа и ќе ја сакам засекогаш – истакна Јункер од говорницата во Европарламентот. Тој повика на поголемо единство во ЕУ, во сите области на домашната и надворешната политика. – Кога сме обединети, ние Европејци сме сила без која не се може – рече Јункер. Тој оцени дека ЕУ денес е гарант на мирот и повика на борба против национализмот, кој, според него, не ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер денеска во обраќање пред Европскиот парламент побара да се зацврсти улогата на еврото како валута на глобално ниво.Тој ги повика земјите членки на ЕУ и Европскиот парламент да „направат повеќе за еврото да ја одигра својата улога".– Неверојатно е Европа да ја плаќа својата енергетска фактура во американски долари, кога само два проценти од нашиот енергетски увоз доаѓа од САД, смешно е САД да купуваат европски авиони во долари, сето тоа мора да се смени, порача Јункер.Тој најави дека Европската комисија ќе поднесе предлози европската валута да стане „активниот инструмент на европскиот суверенитет", но за тоа да се реализира ЕУ мора прво да си ја „среди куќата", односно да ја продлабочи економската и монетарната унија.– Во спротивно нема да имаме кредибилни аргументи. Мораме да ја довршиме економската и монетарната унија за еврото да стане посилно, изјави Јункер.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

-Во моментите кога се преговарало и разговарало за јазикот, нашите меѓународни пријатели ни дадоа мислење, дека е добро законот да се испрати и во ...
сите 404 | | | веќе видена

Согласно Законот и актите на Адвокатската комора на РСМ, за покренување на било каква постапка од страна на Комората, потребно е да има пријава, односно судска ...
сите 406 | | | веќе видена

Еден од туристите кои го напуштиле островот во Нов Зеланд каде што се случи трагедија по ерупција на вулканот, бил Џеф Хопкинс кој раскажал дека никогаш нема ...
сите 109 | | | веќе видена

МВР и УЈП треба да истражат како СДСМ го пречекорило дозволеното салдо за претседателските избори и потрошиле 2.5 милиони денари повеќе. Спасовски и Лукаревска ...
сите 130 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција по првичното објавување на аудио снимки на „Јутуб“ објавени на каналот „U6e Big“, ...
сите 122 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јункер: ЕУ ќе испрати дополнителни 10.000 стражари на границите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: