Европските реформи и борбата против корупцијата приоритети за Молдавија

Новата администрација во Кишињев почна да презема поцврсти мерки за исполнување на европските стандарди, велат експертите. ЕУ ги поздрави резултатите од изборите и ја охрабри Молдавија да продолжи со својот реформски процес. [AФП] Moлдавија ги консолидира реформите за европска интеграција, се бори со раширената корупција, спроведува програми за економски раст и го зголемува квалитетот на живеењето, за да можат граѓаните да ги почувствуваат конкретните бенефити од доближувањето до ЕУ и да го oтфрлат руското влијание, изјавија аналитичари за SETimes по изборите на 30-ти ноември, на кои победи трипартиската проевропска коалиција. Tрите партии -- Либералдемократската партија, Демократската партија и Либералната партија - освоија 55 од 101 место во молдавскиот парламент и се согласија да отпочнат преговори за формирање нова проевропска коалиција. Група експерти моментно работи на изготвување на коалицискиот договор. Проруските комунисти и социјалистите освоија 46 места во новиот парламент во Кишињев. ЕУ ги ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Претседателот на Европската комисија, Жан-Kлод Јункер, смета дека 2015 година ќе биде тешка за Европа, особено во сферата на економијата. Во интервју за „Дојче веле“, Јункер вели дека Европа, пред с`, треба да се фокусира на реализација на инвестициските програми, чија вредност се проценува на 315 милијарди евра, како и на создавањето работни места. Претседателот на ЕK додава дека особено внимание треба да се посвети на балансирањето на националните буџети. Јункер, исто така, истакнува дека Европската централна банка во 2015 година повторно ќе мора да се бори со последиците од економската криза, а според него, кризата во Грција може да прерасне во економски хаос за ЕУ и да ги опфати и другите земји. Според „кипарското сценарио“, во проблематични ситуации може да влезат и земји како Италија, Португалија, па и дури Франција.
| | веќе видена | слични

Новата година нема да е лесна за Европа. Економијата мора да биде оживеана со милијарди инвестиции. Крајно потребно е да се развие единствен и јасен курс спрема Русија. А и главоболките со Британците се уште не исчезнале. “Ќе има свеж ветер, но нема да е бура” – одговори претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер на прашањето на Дојче веле за претстојните промени во 2015 година. ЕК сака да даде нов поттик на развојот на ЕУ и ќе се фокусира главно на создавањето на нови работни места и реализацијата на објавената инвестициона програма во износ од 315 милијарди евра. “Сепак санацијата на државните буџети останува една од важните европски теми”, изјави Жан-Клод Јункер и истовремено призна дека не храни прекумерни надежи за кризните држави како Италија и Франција. Економистите на ЕК прогнозираат повеќе од скромен економски раст од 1,1 отсто за земјите-членки на еврозоната. И во 2015 година ќе има големи разлики во развојот на одделните земји-членки. Додека во Германија економијата оди добро, другите ...
| | веќе видена | слични

Годината на заминување во ЕУ ја одбележаа избори и промена на челните места на нејзините институции, а со новите луѓе во 2015 година Унијата ја продолжува борбата против жилавата економска криза, дефлацијата и невработеноста. Кон крајот на мај оваа година во 28 земји членки се одржани европски избори на кои се избрани 751 пратеници на Европскиот парламент. Изборите ги одбележа голем протест на евроскептичните и еврофобичните партии, што е знак дека европскиот проект ја губи привлечноста, бидејќи за сега не даде одговор на кризата од која европското стопанство тешко зајакнува. Во Франција така антиевропската и крајно десната партија Национален фронт на Марин Ле Пен извојува своја прва победа на националните избори освојувајќи 25 отсто гласови. Во Велика Британија евроскептичната УКИП освои 27,5 отсто гласови, повеќе од владејачките конзервативци (24 отсто) и опозициските лабуристи (25,4 отсто). Во уште некои земји забележан е раст на десните и левите популисти, противници на ЕУ, но во целина изборите ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 229 | | | веќе видена

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за ...
сите 36 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 129 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје за првпат после 26 години станува дом на слонови. Прва слоница жителка на Скопје Зоо, била слоницата Цица која во Скопје живеела од ...
сите 33 | | | веќе видена

Зоран Велјовиќ, експерт за геометрија, истакнува дека никогаш не присуствал на фудбалски натпревар, но и тој даде свој удел во дебатата дали голот на Боакје е ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Европските реформи и борбата против корупцијата приоритети за Молдавија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: