Харадинај: Ние немаме надворешна политика, припаѓаме на клубот кој го води Америка


7 копии

Косовскиот прмеиер Рамиш Харадинај изјави дека „Косово нема надворешна политика и дека припаѓа на клубот што го води Америка“. Косовскиот прмеиер Рамиш Харадинај изјави дека „Косово нема надворешна политика и дека припаѓа на клубот што го води Америка“.– Ние сме дел од Европа и соработуваме со Брисел и со Берлин. Но, кога во прашање е надворешната политика ние сме дел од клубот што го предводи Америка. Нам тоа ни е проблем да го признаеме, немаме ниту време да се занимаваме со проблемите во светот, изјави Харадинај за Хепи телевизија.Тој вели дека бил дел од косовски тим што го поддржал Бриселскиот договор, но останува на ставот дека ЗСО може да биде формирана само врз основа на косовскиот Устав, пренесе Танјуг.Според него, потребно е да се види „за каква ЗСО станува збор и потоа - кога ќе биде формирана“.
| | веќе видена | слични
4 копии

Претставници на парламентарната Комисија за европски интеграции очекуваат во јуни годинава, Европската комисија да даде препорака за укинување на визите на Косово. Приштинскиот весник ,,Зери“ пишува дека претставници на оваа Комисија на весникот му изјавиле дека за да се укинат визите, „Косово ќе мора да се пресмета до копупцијата и криминалот“. Истиот весник нагласува дека и покрај тоа што на Косово му било ветено либерализирање на визите уште во 2010 година, сепак се очекува либерализацијата да се случи токму годинава. Косовското раководство според дел од косовските медиуми, очекува сигурна либерализација на визниот режим со ЕУ бидејки, според нив, ратификацијата на Спогодбата за демаркацијата на границата на Косово со Црна Гора била клучна.
| | веќе видена | слични

Сите полициски службеници кои учествувале во акцијата за апсење на директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, во спрската Влада, Марко Ѓуриќ, на 26 минатиот март во Косовска Митровица, ќе подлежат на истрага. Сите полициски службеници кои учествувале во акцијата за апсење на директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, во спрската Влада, Марко Ѓуриќ, на 26 минатиот март во Косовска Митровица, ќе подлежат на истрага од страна на Инспекторатот на косовската полиција. Според косовските медиуми истрага за припадниците на специјалната полициска единица побарал косовскиот заменик министер за внатрешни работи, Милан Радојевиќ. Во изјава за локалните медиуми во северниот дел на Косовска Митровица, Радојевиќ потврди дека полицискиот инспекторат на Косово и официјално почнал истрага за да се утврди кривичната одговорност на оние кои учествувале во акцијата за апсење на Ѓуриќ, а во која бил повреден и косовскиот министер за замјоделство Ненад Рикало. Во акцијата на косовските специјалци врз Србите во ...
| | веќе видена | слични

Претставници на парламентарната Комисија за европски интеграции, но и експерти од оваа област, очекуваат во јуни годинава Европската комисија да даде препорака за укинување на визниот режим за Косово.Но, претставници на оваа Комисија за приштинскиот весник „Зери“ изјавија дека за укинање на визите Косово ќе мора да ја засили борбата против копупцијата и криминалот.– Ветувањата дека за косовските граѓани ќе биде укинат визниот режим за земјите од ЕУ датираат уште од 2010 година. Но, се очекува тоа да се случи годинава, по препорака на парламентарната комисија за европски интеграции, според чии претставници ќе биде позитивна, наведува „Зери“.Според нив, тоа ќе се случи во јуни, откако во мај во Косово ќе престојува делегација на ЕУ, која од институциите на земјата ќе добие информации колку е сработено во исполнувањето на условите за укинување на визите.Косово, инаку, еден од главните услови, ратификацијата на договорот за демаркација на границата со Црна Гора го исполни на 21 март годинава.
| | веќе видена | слични
5 копии

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска и го врачи признанието „Златна мапа на Косово“ на директорката на Фондацијата за хуманитарни права од Белград, Наташа Кандиќ. Харадинај високо го оценил ангажирањето на српската активистка Кандиќ во сферата на човековите права, додавајќи дека асоциацијата која таа ја раководи до сега објавила најточни податоци за убиените лица за време на војната во Косово. – Да делуваш во една несигурна средина, а да не ги двоиш жртвите според етничката припадност, туку да бараш правда за убиените не е само хуманизам, туку и човечка и граѓанска храброст, изјавил Харадинај заблагодарувајќи и се „за се што сторила за расветлување на вистината“. Кандиќ е извршна директорка на Центарот за хуманитарно право во Белград, организација за човекови права која е позната по нејзините систематски и непристрасни истраги за кршењата на човековите права. Според приштински „Експрес“,од почетокот на војните на просторите на поранешна Југославија, во почетокот на деведесеттите години од минатиот ...
| | веќе видена | слични

Според лобистот од САД, Тачи платил 2,3 милиони евра на една американска компанија за промоција на неговата автобиографија. Поранешниот американски конгресмен и долгогодишен познат албански лобист, Џозеф Диогарди го обвини косовскиот претседател Хашим Тачи и премиерот Рамуш Харадинај, дека се „обични мафијаши кои ги интересира само власт и пари“, откривјаќи дека Тачи платил 2,3 милиони евра само за промоција на сопствената автобиографија. „Хашим Тачи и Рамуш Харадинај се обични мафијаши. Тие не се заинтересирани за народот, туку нив ги интересира само парите и моќта“, изјави Диогарди за приштинскиот портал „Инсајдер“. Џо Диогарди и Том Лантос беа првите промотери на идејата за независност на Косово во Капитол Хил во Вашингтон. Неговото семејство веќе со години ја води американско-албанската лига. Диогарди смета дека албанската политичка елита „мисли дека се може да се купи со пари“, открива приштинскиот портал. „И мене се обидоа да ме купат. Ми понудија пари за да можат да кажат дека лично ја имаат ...
| | веќе видена | слични

„Косовскиот претседател Хашим Тачи и премиерот Рамуш Харадинај се мафијаши, не се заинтересирани за народот, тие се заинтересирани само за пари и за моќ“ – изјавил поранешниот американски конгресмен и долгогодишен албански лобист во САД, Џозеф Диогарди. „Албанската елита мисли дека сè може да се купи со пари“, изјави Диогарди за косовскиот портал „Инсајдер“. Џозџев Диогарди и Том Лантос се сметаат за најголеми албански лобисти и борци за независност на Косово. Диогарди, како што пренесуваат медиуми српски медиуми, пишува книга во која ќе ги открие сите детали од неговата работа околу прашањето на Косово, почнувајќи со својата прва посета на Белград и Приштина во 1989 година, како и, како што тврди, злосторствата извршени во Косово за време на Слободан Милошевиќ. За Диогарди, најголемото достигнување за Косово, неговата независност. Тој е убеден дека Косово никогаш нема да се приклучи на Албанија. Диогарди со години раководи со Американско-албанската лига во Вашингтон.
| | веќе видена | слични

Претседателот на косовскиот Парламент и лидер на Демократската партија, Кадри Весели предлага политичка платформа за обединување на политичките партии во Косово за пет теми од национален интерес. Претседателот на косовскиот Парламент и лидер на Демократската партија, Кадри Весели предлага политичка платформа за обединување на политичките партии во Косово за пет теми од национален интерес. Петте теми кои се опфатени во документот се дијалогот со Србија, формирањето на Заедницата на српски општини, формирањето војска на Косово, европската интеграциска агенда и изборната реформа. - Во функција на оваа цел неопхдно е формирање заедничка екипа, која ќе ја раководи претседателот на Косово, а во која ќе биде опфатена улогата на сите политички лидери и институции во земјава, како и личности од граѓанското општество, значајна и успешна пракса во текот на историските процеси низ кои минало Косово, од Рамбује до прогласувањето на независноста, пишува меѓу другото Весели во платформата. Платформата е доставена до ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Погледнете ја урнебесната пародија од Борис Малагурски на интервјуто кое Миломир Мариќ го направи со косовскиот премиер Рамуш Харадинај. Харадинај неодамна гостуваше на српската телевизија "Хепи", каде имаше интервју во емисијата на Миломир Мариќ, а на тоа интервју пародија изработи познатиот балкански комичар и новинар Борис Малагурски. Погледнете го извонредниот Борис Малагурски на следното видео:
| | веќе видена | слични
4 копии

Директорот на српската канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ за време на неговиот престој во Митровица изјавил дека за четири години Србија во северниот дел на Митровица изградила 888 станови. Според приштинскиот весник „Зери“, Ѓуриќ ветил дека во текот на 2018 година ќе се градат уште четири големи згради со станови за Србите во овој град. „Србија ќе продолжи да инвестира во северниот дел на Косово со цел Србите да останат на Косово. Белград планира инвестиции и во други сфери“ рекол Ѓуриќ, пренесува „Зери“. За време на престојот во северниот дел на Митровица, Ѓуриќ побарал од Приштина во период од 3 и пол месеци онака како што е договорено во Брисел, да се формира Асоцијацијата на срските општини. Ѓуриќ за неговиот престој на Косово претходно доби дозвола од косовските власти.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 224 | | | веќе видена

Дали потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири прави пуч во ИВЗ или во партијата? Во екот на изборната кампања Зекири бара чистка во неговата матична партија, а ...
сите 365 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 290 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 229 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Харадинај: Ние немаме надворешна политика, припаѓаме на клубот кој го води Америка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: