Јунајтед гази, Сити запрен (видео)

По 18. коло од Премиер лигата единствена утеха за Манчестер Сити е дека остануваат лидери на табелата, но само поради подобрата гол разлика од Манчестер Јунајтед. На гостувањето кај ВБА, четата на Манчини како и секогаш имаше огромен посед на топката, но тоа на крајот не резултираше со погодок. „Граѓаните“ на крајот можеа да го прокоцкаат и овој бод, откако Џером Томас ја погоди стативата во 73. минута. Последен пат Сити не постигна погодок во Премиер лигата против Ливерпул, во април. Манчестер Јунајтед од друга страна не знае за пораз. На Олд Трафорд поразен е Виган со 5:0, а Димитар Бербатов со четвртиот хет-трик во дресот на Црвените ѓаволи беше најзаслужен за денешната петарда. Парк и Валенсија исто така се запишаа во листата на стрелци. Иако во зоната на испаѓање, во предходните две кола Виган дома ги запре и Ливерпул (0-0) и Челси (1-1). Инаку, Сер Алекс Фергусон на почетокот на месецов изјави дека натпреварите во декември ќе бидат од исклучителна важност, што денес ете се потврди. На 10. декември ...
| | веќе видена | слични

Манчестер јунајтед се израмни со градскиот ривал Манчестер сити на врвот од табелата во англиската фудбалска Премиер-лига со по 45 бода, по мечевите од 18. коло Бранителот на титулата го искористи киксот на „граѓаните“, кои одиграа без голови на гости со ВБА, и со убедлива победа со 5-0 над Виган дојде на делба на првото место. Јунајтед се наоѓа во извонредна форма со осум победи и едно реми на последните девет првенствени средби.
| | веќе видена | слични
3 копии

Фудбалерите на Тотенхем успеаја да остварат победа на гостувањето кај Норвич од 2:0 на последниот натпревар одигран синоќа од 18.коло од Премиер лигата. Стрелец на двата гола беше Герет Бејл и со тоа Тотенхем го задржа чекорот со водечките две екипи, Манчестер Сити и Манчестер Јунајтед. Другите два натпревара од оваа рунда одиграни вчера завршија со идентичен резултат 1:1. Арсенал на домашен терен ремизираше со Вулверхемптон, додека Свонси и Квинс Парк Ренџерс освоија по еден бод. На натпреварите одиграни во понеделникот беа постигнати следниве резултати: Челзи – Фулам 1:1, Болтон – Њукасл 0:2, Ливерпул – Блекбурн 1:1, Манчестер Јунајтед – Виган 5:0, Сандерленд – Евертон 1:1, ВБА – Манчестер Сити 0:0 и Стоук – Астон Вила 0:0. Следното коло во Премиер лигата се игра од петок до недела (30 декември – 1 јануари). Табела: Манчестер Сити 45 бодови, Манчестер Јунајтед 45, Тотенхем 38 (натпревар помалку), Челзи 34, Арсенал 33, Ливерпул 31, Њукасл 30,...
| | веќе видена | слични

Со двата погодока на Велшанецот Спарси со 2:0 славеа кај Норич и со тоа фатија чекор на врвот на табелата со лидерската двојка од Манчестер. Тотенхем ги искорости ремијата на поголемиот дел од конкурентите, посебно на градските ривали од Лондон, и со победа кај Норич од 2:0 стигна на чекор од водечкиот тандем на табелата, Сити и Јунајтед. Спарси доминираа од првата минута на последната средба од 18. коло па така не чуди конечниот исход за кој најзаслужен е Герет Бејл. Велшанецот ги постигна двата погодока, во 55. и 67. минута. Првиот на асистенција на Емануел Адебајор, а вториот со типичен за него спринт од преку 40 метри. Со новите три бода Спарси им се доближија на градските ривали од Манчестер на седум бодови, а имаат и една средба помалку, таа со Евертон, која се игра на 11. јануари на „Вајт Харт Лејн“. РЕЗУЛТАТИ ОД 18. КОЛО: вторник: Арсенал - Вулверхемптон 1:1 (1:1) /Жервињо 8' - Флечер 38'/ Свонси - Квинс Парк Ренџерс 1:1 (1:0) /Греем 14' - Меки 58'/ Норич - Тотенхем 0:2 (0:0) /Бејл 55, 67/ ...
| | веќе видена | слични

Арсенал не успеа на свој терен да го совлада Вулверхемптон, иако гостите во последните 15 минути играа и со играч помалку. Исто како и Челзи и Манчестер Сити, така и Арсенал во првата средба по католички Божиќ одигра нерешено во натпревар во кој се очекуваше негова победа. Иако беа далеку подобар противник, „топџиите“ на крајот мораа да се задоволат со конечните 1:1. Домаќините поведоа уште во осмата минута преку Жервињо со нивниот втор најбрз гол оваа сезона. Сепак, гостите во 38. минута преку Стивен Флечер успеаја да изедначат на 1:1, а до крајот на средбата да ги издржат нападите на „топџиите“, кои упатија дури 30 удари кон голот на Вулвси и имаа 13 корнери. На Арсенал не му помогна ни исклучувањето на Ненад Милијаш на 15 минути до крајот, како ни шесте минути судиско надополнување. Така, Вулвси стигнаа до првото реми со Арсенал по пауза од цели 29 години и го постигнаа првиот воопшто гол во Лондон против истиот противник во клупската историја. РЕЗУЛТАТИ ОД 18. КОЛО: вторник: Арсенал - Вулверхемптон 1:1 ...
| | веќе видена | слични

Лидерската позиција сега ја делат градските ривали од Манчестер, а нов кикс повторно пред верните фанови забележаа Челзи и Ливерпул Најбогатиот клуб на Островот, Манчестер Сити, најмалку една ќе ја дели лидерската позиција на табелата со градскиот ривал и актуелен шампион на Англија, Манчестер Јунајтед. Избраниците на Роберто Манчини успеаја да ја прокоцкаат бодовната предност откако дуелот со домашниот тим на ВБА, заврши без погодоци. - Невозможно е да се победи на овој терен. Немавме одговор за нивната дефанзивна игра. Исто како да играш против Стоук, сите се на својата половина, сите се дефанзивци. Мора да ја подобриме нашата игра, само така ќе славиме на овие незгодни гостувања. Бевме бавни во првото полувреме и не ги искористивме добиените шанси, изјави менаџерот на Сити, Роберто Манчини.с За разлика од градскиот ривал, "црвените ѓаволи'' не дозволија никакво изненадување во вонредното 18. коло и сосема заслужено убедливо го победија гостинот од Виган (5:0). - Мора сите да бидеме презадоволни од ...
| | веќе видена | слични

Најтрофејниот англиски клуб вторпат за само неколку дена победи со 5-0, овој пат против Виган, по што се израмни со бројот на бодовите со градскиот ривал Сити на врвот од дивизијата Актуелниот англиски фудбалски првак Манчестер јунајтед продолжува со убедливите игри и победи во празничните мечеви од Премиерлигата. „Црвените ѓаволи“ на свој терен убедливо со 5-0 славеа против Виган и на најдобар можен начин им го честитаа „денот на празниците“ на своите навивачи. Победата на Манчестер е уште повредна, бидејќи нивниот градски ривал Сити одигра без голови на гости кај Вест Бромвич Албион. Од фаворитите на „Боксинг Деј“ своите навивачи ги разочараа и Челзи и Ливерпул, пред својата публика ремизираа со идентични 1-1 против Фулам, односно Блекбурн. Најтрофејниот англиски клуб Манчестер јунајтед по втор пат за само неколку дена победува со 5-0. По „петардата“ на гости кај Фулам, овој пат пет пати се тресеше мрежата на Виган. Бугарскиот репрезентативец Димитар Бербатов постигна три гола, а по еднаш погодија Парк и ...
| | веќе видена | слични

Менаџерот на Манчестер Сити, Роберто Манчини призна дека нерешениот исход против ВБА го ставил клубот во многу непријатна ситуација, но тоа на што најмногу се лути Италијанецот е празничниот збиен календар во Премиер лигата. „Разочаран сум бидејќи ние играме на 1-ви и 3-ти јануари, а Ливерпул игра на 30-ти декември и потоа на 3-ти јануари со нас. Мислам дека тоа не е коректно. Не сум задоволен од ситуацијата, бидејќи два дена одмор во овој момент, кога играме на секој три дена, не е коректно“, изјави Манчини. Со нерешен исход против ВБА и претходно поразот од Челзи, тимот на Сити ја загуби предноста која ја имаше пред Јунајтед па сега двата тима од Манчестер имаат ист број поени на врвот. „Мислам дека Јунајтед ќе победи на следниот натпревар, па нашето гостување кај Сандерленд ќе биде уште потешко. Но убеден сум дека можеме да завршиме добра работа до крајот. Невозможно е да бидете на првото место на сите 38 натпревари, но мислам, дека до самиот финиш на сезоната ќе бидеме во конкуренција за врвот“, ...
| | веќе видена | слични

До пред неколку недели многумина ја видоа екипата на Манчестер Сити како новиот шампион во Премиерлигата. Меѓутоа, по неколкуте неочекувани ремија, предноста на „граѓаните“ пред градскиот ривал Јунајтед сега веќе ја нема. Двата тима од Манчестер со идентични 45 бода го делат врвот на табелата. Вчерашното реми без голови на гостувањето кај ВБА во Бирмингам го вклучи алармот кај менаџерот Роберто Манчини. Главната причина за ваквиот развој на настаните италијанскиот експерт ја гледа во збиениот распоред на натпреварите, што, според него, е „скроен“ само за да се задоволат програмските апетити на телевизиските магнати. Од друга страна, најтешкиот период се чини дека ќе претстои токму допрва, за време на новогодишните празници. „Разочаран сум затоа што на први јануари, во недела, му гостуваме на Сандерленд, а два дена подоцна играме против Ливерпул, кој ќе игра на 30 декември и ќе има четири дена одмор до пресметката со нас. Оттука, ним ќе им биде многу полесно“, се пожали Манчини. „Манчестер Јунајтед би требало ...
| | веќе видена | слични

Менаџерот на Манчестер Сити, Роберто Манчини призна дека нерешените 0-0 со ВБА се доста непријатни за клубот. Со овој нерешен исход и после поразот од Челси, тимот на Сити ја загуби предноста која ја имаше пред Јунајтед па сега двата тима од Манчестер имаат ист број поени на врвот. „Разочаран сум поради тоа што играме на 1. и на 3. јануари, а Ливерпул играат на 29. декември и после на 3. јануари против нас. Не сум задоволен од тоа бидејќи не е многу коректно“. „Не знам зошто е тоа така, веројатно поради телевизиите. Да играш два натпревари во рамките од 48 часа е многу но ние сме спремни. Во крајна линија ќе си ја завршиме работата, нема да ја испуштиме шансата за титула“, кажа Манчини.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Време е без разлика на партиската, етничката, половата, старосната структура да се обединиме и да ја вратиме Македонија во нормала, повикува кандидатката на ...
сите 205 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 165 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 84 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 87 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јунајтед гази, Сити запрен (видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: