Балканот ќе се усогласи со рамката на ЕУ за клима и енергетика 2030

Новите критериуми за енергија и климатски промени важат и за земјите-членки од Балканот, како и за земјите-аспиранти за членство. Согласно Рамката за клима и за енергија за 2030 година на ЕУ, земјите-аспиранти за членство во ЕУ од Балканот ќе мора да ја намалат емисијата на стакленички гасови за 40 отсто од нивоата во 1990 година. [Никола Барбутов/SETimes] Минатиот месец, ЕУ го потпиша новиот договор за клима и за енергија за 2030 година, со што донесе сет критериуми за намалување на емисијата на стакленички гасови и за значително зголемување на изворите на обновлива енергија, што се однесува како за земјите-членки, така и за аспирантите за членство. „Со кризата во Украина и превирањата во Средниот Исток, стана јасно колку итно е потребно да се намали енергетската зависност на Европа и да се изгради вистинска енергетска унија“, рече поранешниот претседател на Европската комисија, Жозе Емануел Баросо. Договорот предвидува дека земјите мора да ја намалат емисијата на стакленички гасови за 40 отсто од нивните ...
| | веќе видена | слични

Енергетската ефикасност и нејзината имлементација ќе биде обврска на сите општини да ја спроведат првенствено на објектите во нивна сопственост како што се општински згради, детски градинки, основни и средни училишта и јавни локални претпријатија, домови, библиотеки, под капата на општинската администрација. Генералната оценка е дека досега успешно се реализирани сите проекти. „ Сметам дека сите активности што беа предвидени успешно се реализираа и посак у вам и во наредниот период да имаме вакви проекти од кои што ќе има позитивни ефекти и влијанија во сите општини во нашиот регион ќе има позитивни ефекти во заштитата на животната средина што придонесува и во натамошниот одржлив развој во регионот “, вели Мирјана Лозаноска – Југозападен плански регион. Овој проект посебно е корисен бидејќи се работи на подигање на свеста и едукација на народот во Македонија за енергетска ефикасност. Досега мал број од луѓето биле упатени во оваа проблематика, а како најголем проблем кај нив за инвестирање во обновливите ...
| | веќе видена | слични

Останато

На средбата, соопшти неговиот кабинет, двајцата соговорници разговарале за билатералните односи меѓу  Македонија и  Србија, како и за актуелните состојби во ...
сите 364 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ партијата заштитник на криминалот се уште молчи и не кажува кога нивните пратеници кои се обвинети во судски процеси ќе покажат морална одговорност ...
сите 253 | | | веќе видена

Локално процесите ќе бидат поинтензивни, особено во петок и за време на викендот, информираат од од Управата за хидрометеоролошки работи. Минималната ...
сите 234 | | | веќе видена

Барањата за гласање недоверба на владата на Австрија, што ќе бидат доставени денеска во Парламентот, се силно средство за контрола на властите, но досега ...
сите 111 | | | веќе видена

По големиот евровизиски успех, Тамара Тодевска замина на заслужен одмор. Пејачката на социјалните мрежи сподели неколку фотографии од плажа. По повеќе од две ...
сите 49 | | | веќе видена

Додека чекаме да видиме каков ќе биде исходот од случувањата помеѓу САД и Кина, каде централно место доби големата кинеска компанија Huawei, основачот на оваа ...
сите 97 | | | веќе видена

Охридските комуналци почнаа со корнење на палмите што успеаа да преживеат во изминативе три години. Во Охрид останати се стотина палмим, од кои најголем дел се ...
сите 152 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Балканот ќе се усогласи со рамката на ЕУ за клима и енергетика 2030

Од:
До кого (е-маил):
Порака: