Во експлозија загинаа двајца турски војници

Двајца турски војници загинале, а тројца биле ранети денеска, откако возилото во кое се наоѓале налетало на мина. Експлозијата се случила во близина на градот Шемдинли во југоисточниот округ Хакари, кој се граничи со Ирак и е населен претежно од Курди. Од крајот на јули турската армија организирала над 400 воздушни напади против цели на Курдската работничка партија во северен Ирак каде се базирани нејзините вооружени групи, како и во југоисточните региони на Турција, како одговор на нападите на ПКК против припадници на турските сили за безбедност.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во престрелка помеѓу екстремистите и турските воени сили на југоистокот на Турција, загинаа 7 лица, од кои најмалку четири се цивили. Престрелката избила во областа Сурнак кога припадниците на Работничката партија на Курдистан нападнала воен пункт за минофрлачи. Работничката партија на Курдистан скоро секој ден врши напади врз турските воени сили, а војската спроведува воздушни напади во упориштето на Работничката парија на Курдистан на југоистокот од земјата и во северен Ирак.
| | веќе видена | слични
4 копии

Најмалку три лица се убиени во улични судири меѓу турските сили за безбедност и курдски бунтовници во градот Јуксекова, во југоисточна Турција. Абдулах Зејдан, пратеник од турската прокурдска Демократска партија на народите (ДПН) денеска изјави дека седум лица се повредени во судирите во Јуксекова, во близина на границата со Иран и со Ирак. Според турските медиуми, немирите во градот почнале откако властите од синоќа вовеле полициски час. Повеќе од 100 лица, повеќето војници и полицајци, се убиени од минатиот месец по продолжување на конфликтот меѓу забранетата Курдска работничка партија (ПКК) и турските сили за безбедност.
| | веќе видена | слични
4 копии

Курдската работничка партија (ПКК) има нова стратегија за дејствување и веќе користи луксузни автомобили за самоубиствени напади врз касарни и полициски станици, објави турскиот весник „Сабах“, повикувајќи се на разузнавачки извештаи. Весникот наведува дека на седницата во Анкара за безбедносни прашања е донесена одлука за нови мерки против нападите на ПКК. Издадена е и наредба до војниците и до полицајците во ризичните региони оружејето да им биде репетирано. Како и припадниците на безбедносните сили во ризичните региони да се возат со автомобили, а не со официјалните возила за да се избегнат бомбашките напади. Припадниците на безбедносните сили се предупредени да бидат внимателни на социјалните мрежи, да не споделуваат фотографии и адреси.
| | веќе видена | слични
3 копии

Еден од лидерите на Курдската работничка партија (ПКК) Дуран Калкан денеска ги повика борците да се воздржат од напади врз турските безбедносни сили. Неговиот апел доаѓа по ескалацијата на насилството во Југоисточна Турција по прекинот на примирјето од страна на ПКК. Калкан не нареди прогласување на ново примирје, но истакна дека нападите врз војниците, кои ги извршуваат своите обврски, се во спротивност на ставовите на ПКК. Над 60 полицајци и војници загинаа, а приближно 200 се повредени во нападите на ПКК и групите поврзани со неа. Според турските медиуми 800 борци на ПКК се убиени, но таа информација не е потврдена. Калкан исто така апелираше и до турските војници да не бидат жртви на „воените игри“ на Партијата на правдата и развојот (АКП), која ја обвини дека ги користат вооружените сили за да ја задржат власта.
| | веќе видена | слични
4 копии

Турската армија денеска соопшти дека 34 припадници на Курдската работничка партија биле убиени при турски воздушни напади врз кампови на терористичката група во реонот на планината Кандил во севрен Ирак. На 24 јули Турција почна со воздушни удари врз цели на ПКК во Ирак и во југоисточна Турција како одговор на Анкара на нападите на курдските бунтовници врз турските сили за безбедност.
| | веќе видена | слични

Турската војска соопшти денеска дека 34 милитанти од екстремистичката Работничка партија на Курдистан се убиени во новиот воздушен напад на нивните кампови во планинското подрачје на север во Ирак, во областа Кандил. Турција од 24 јули редовно ги бомбардира положбите на Работничката партија на Курдистан, на север во Ирак, каде Курдите го сочинуваат поголемиот дел од населението. Оваа интервенција е одговор како што тврди Анкара, на засилените напади на курдските милитанти врз припадниците на турските воени сили во Анадолија.
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 336 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 209 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, професор Гордана Силјановска Давкова во нејзиното прво интервју дадено за Вестите на Сител ...
сите 159 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 304 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во експлозија загинаа двајца турски војници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: