Јубилејна стрип-изложба на Александар Сотировски

Реномираниот македонски стрип-цртач и илустратор Александар Сотировски годинава прославува 20 години од својата работа, во која создаде многу препознатливи стрипови и илустрации, соработувајќи со повеќе домашни и светски продукциски и издавачки куќи. По тој повод, во кафе „Ли“ е отворена негова изложба, која ќе може да се види до средината на декември. На оваа изложба се претставени стрип-табли, како и илустрации од различни проекти на Сотировски. А, исто така, таа опфаќа и дел од неговиот опус на илустрации и логоа, кои се изработени за странски и за сите домашни издавачки куќи. Тука, секако, се и делата што Сотировски ги изработува веќе дваесет години за реномирани брендови и имиња, меѓу кои се: Dizney, Pixar, Soleil, Dargaud, Delcour и други. Инаку, Сотировски моментно работи на големиот проект наречен Woodlands , како и на третото продолжение на стрип-албумот „Капетан Нитрат“. (С.У.)
| | веќе видена | слични

Останато

Царинската управа вчера отвори истрага за царинскиот службеник Александар Трајковски, кој беше фотографиран со експремиерот Никола Груевски, азилант, во ...
сите 117 | | | веќе видена

Патникот Јунајдин Рустемовски од Прилеп, еден од 32 преживеани патници во сообраќајната несреќа кај Лесковац, вели дека шоферот во полна брзина заобиколувал ...
сите 329 | | | веќе видена

Определбата за имплементација на Преспанскиот договор во Скопје и во Атина со приближувањето на процесот на уставните измени во Македонија кон нивниот финиш се ...
сите 73 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јубилејна стрип-изложба на Александар Сотировски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: