Јубилејна стрип-изложба на Александар Сотировски

Реномираниот македонски стрип-цртач и илустратор Александар Сотировски годинава прославува 20 години од својата работа, во која создаде многу препознатливи стрипови и илустрации, соработувајќи со повеќе домашни и светски продукциски и издавачки куќи. По тој повод, во кафе „Ли“ е отворена негова изложба, која ќе може да се види до средината на декември. На оваа изложба се претставени стрип-табли, како и илустрации од различни проекти на Сотировски. А, исто така, таа опфаќа и дел од неговиот опус на илустрации и логоа, кои се изработени за странски и за сите домашни издавачки куќи. Тука, секако, се и делата што Сотировски ги изработува веќе дваесет години за реномирани брендови и имиња, меѓу кои се: Dizney, Pixar, Soleil, Dargaud, Delcour и други. Инаку, Сотировски моментно работи на големиот проект наречен Woodlands , како и на третото продолжение на стрип-албумот „Капетан Нитрат“. (С.У.)
| | веќе видена | слични

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 200 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 84 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 102 | | | веќе видена

Од ова се доведува во прашање легимитетот на постапката, истакна обвинетиот Митко Чавков во одговор на репликата на застапникот на обвинението за настаните во ...
сите 206 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јубилејна стрип-изложба на Александар Сотировски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: