Љубомир Јовески избран за државен јавен обвинител


4 копии
5 копии

Јавното обвинителство не смее и нема да биде продолжена рака на извршната власт, одлуките од оваа сфера ќе се носат исклучиво во ЈО, а не во центрите на моќ ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Новиот јавен обвинител, Љубомир Јовески во интервју на ТВ 24 рече дека сака обвинителството да се врати на обвинителите. Вели дека досега обвинителството не ...
| | веќе видена | слични

Членот 272 од Закон за кривична постапка предвидува дека јавен обвинител и правосудна полиција дејствуваат, меѓудругото, и по допрен глас. Ќе го слушне ли ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Новоизбраниот јавен обвинител, Љубомир Јовески ветува дека ќе ја врати игубената доверба во Јавното обвинителство. Тој се заблагодари на укажаната доверба за ...
| | веќе видена | слични

Со 61 глас “за”, еден воздржан и ниту еден против, Собранието го избра Љубомир Јовески за нов државен јавен обвинител. Неговиот мандат ќе трае шест години, а ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Основното јавно обвинителство по допрен глас од соседите ќе го истражува случајот со семејството кое живее во станот во скопската населба Аеродром кое живее ...
сите 187 | | | веќе видена

Треба да се почитува мнозинската волја на граѓаните и да се следи правецот кој тие ќе го зацртаат со цел да се обезбеди подобар живот на оваа и на следните ...
сите 35 | | | веќе видена

Шведскиот првак Кристијанштад е првиот противник на Вардар во групата А од Лигата на шампионите, кој сезонава ќе се појави во СЦ „Јане Сандански", попладнево ...
сите 130 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 93 | | | веќе видена

Шампионот Јувентус утре гостува кај Фросиноне, а во пресрет на мечот италијанските медиуми пресметаа дека Кристијано Роналдо сам има речиси три пати поголема ...
сите 213 | | | веќе видена

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „разбојништво“, Секторот за внатрешни работи Охрид до надлежното Јавно обвинителство поднесе ...
сите 104 | | | веќе видена

Италијанската филмска дива Клаудија Кардинале и оскаровецот Роџер Дикинс, попладнево пристигнаа во Македонија. Тие се специјални гости на Интернационалниот ...
сите 60 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Љубомир Јовески избран за државен јавен обвинител

Од:
До кого (е-маил):
Порака: