Љубомир Јовески избран за државен јавен обвинител


2 копии

Собранието на 22-та седница со 61 глас „за“, еден воздржан и ниту еден против, го избра Љубомир Јовески за државен јавен обвинител. Расправата по неговиот избор и гласањето се одржа без присуство на пратениците од ВМРО ДПМНЕ. Јавниот обвинител има мандат од шест години со право на повторно именување. Шеесет и тригодишниот Јовески во своето досегашно работење постапувал во кривичната област. Досега оваа функција ја извршуваше Лилјана Спасевска, откако Марко Зврлевски беше разрешен на 17 август.
| | веќе видена | слични
3 копии

Државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески во интервју за ТВ 24 изјави дека СЈО треба да биде дел од Јавното обвинителство, но рече дека за тоа треба да има расправа. Според него, може СЈО како организациона содржина да се задржи или да се направи едно поголемо обвинителство. Joвески вели дека во тој дел треба да има расправа и да се избере најсоодветен начин на работа. Рече дека тие нема да замижат ако некој од политичарите ги прекрши законите. Јовески не знае од каде премиерот Зоран Заев има информации дека против двајца функционери од власта се води истрага за корупција, како што претходно изјави Заев и вели дека не знае дали тие информации се точни. За тоа како останатите обвинители дозволувале да се носат одредени одлуки и како никој не можел да му се спротивстави на Зврлевски, нагласи дека Обвинителството работи по строги хиерархиски начела и оти самиот јавен обвинител ја обојува работата на целото обвинителство. – Имаше членови кои остро се спротивставуваа на седниците на Советот на јавни обвинители ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Јавното обвинителство не смее и нема да биде продолжена рака на извршната власт, одлуките од оваа сфера ќе се носат исклучиво во ЈО, а не во центрите на моќ или во центрите на влијание, порача во 24 анализа новиот јавен обвинител на Република Македонија, Љубомир Јовески. Тој истакна дека јавното обвинителство треба да биде самостоен орган надлежен за гонење на сторителите на кривични дела, на организираниот криминал и корупцијата. За тоа како останатите обвинители дозволувале да се носат одредени одлуки и како никој не можел да му се спротивстави на Зврлевски, нагласи дека обвинителството работи по строги хиерархиски начела и оти самиот јавен обвинител ја обојува работата на целото обвинителство.
| | веќе видена | слични

Непознат за јавноста, но познат за обвинителската фела. Кој е новиот јавен обвинител? Некои го фалат, други го спорат – дека бил близок до власта. Дали Македонија доби професионален гонител на криминалци? За предизвиците во обвинителство, за СЈО, „Крвавиот четврток“, „Монструм“, „Диво насеље“ – се само дел од случаите кои јавноста будно ги следи. Во Телевизија 24 ексклузивно интервју со новиот јавен обвинител – Љубомир Јовески.
| | веќе видена | слични

Новиот јавен обвинител, Љубомир Јовески во интервју на ТВ 24 рече дека сака обвинителството да се врати на обвинителите. Вели дека досега обвинителството не било на правиот пат. „Обвинитеството да биде гарант на законитоста, гранат на владеење на правото и гарант на човековите права. Јас мислам и порано реков дека уверен сум дека тој мој дел ќе биде далеку полесен. Јас и колегите обвинители ќе настојуваме исклучително обвинителството да биде независен орган“ - рече Јовески. Вели дека ќе настојуваат да делуваат независно од центрите на моќ. Јовески рече дека немал комуникација ниту со пратеници ниту со премиерот. Тој не сакаше да ги коментира критиките од луѓето кои беа конкуренти за позицијата на која тој е избран.
| | веќе видена | слични

Со поддршка од 61 пратеник, Љубомир Јовески застанува на чело на републичкото јавно обвинителство. По двата неуспешни обиди за гласање, пратениците од владеачкото мнозинство собраа кворум и го изгласаа новиот јавен обвинител. Откако беше избран, Јовески вети дека институцијата ќе ја раководи професионално, спротивставувајќи се на секаков вид криминали. „Ќе работам обвинителството да ја заштутва законитоста и да го обезбедува правото во Македонија. Ја уверувам јавноста дека обвинителството ќе се дистанцира од извршната власт и другите центри на моќ и ќе биде самостоен државен орган за гонење на криминалот.“ - изјави Јовески. Јовески доаѓа на местото на Марко Зврлевски, кој беше назначен на позицијата во 2013 година. Со промената на власта, тој беше разрешен во една долга собраниска процедура, откако опозицијата на неколку начини ја блокираше седницата. Во времето на Зврлевски, обвинителството беше мета на критики во јавноста, како заштитник на криминалот. На денешната седница на дневен ред се најдоа и ...
| | веќе видена | слични

На трет обид, со гласање од 61 глас „за“ и еден воздржан, Собранието на Република Македонија го избра Љубомир Јовески за нов Јавен обвинител. Претходно, Собранието двапати неуспешно гласаше за изборот на нов Јавен обвинител, но не успеа да го избере Љубомир Јовески поради недоволен број гласови, пренесува СакамДаКажам. При првото гласање, „за“ беа 59 пратеници, а еден беше „воздржан“. Во повторниот обид, имаше 60 гласа „за“, но пак недоволно, бидејќи потребни се 61 глас „за“. По второто гласање, претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза за да можат координаторите на пратеничките групи на обезбедат кворум. По паузата во Собранието се појави пратеничката на ДУИ Шпреса Хадри, со што се обезбеди кворум за да се гласа за изборот на Јовески. Опозицијата не присуствуваше на гласањето за новиот Јавен обвинител.
| | веќе видена | слични

Членот 272 од Закон за кривична постапка предвидува дека јавен обвинител и правосудна полиција дејствуваат, меѓудругото, и по допрен глас. Ќе го слушне ли новиот обвинител допрениот гласот од претседателот на Управен одбор на „Макпетрол“? Еве јавно го прашуваме новиот државен обвинител Јовески. Оти видовме дека во ноември ЈО работеше по допрен глас на владин функционер изнесен на прес конференција и во уште еден друг случај. А има ли разлика меѓу прес конференцијата на владин претставник и на човекот што води една од трите најголеми компании во земјава? Ќе покаже ли новиот јавен обвинител дека секој допрен глас исто вреди? Ова е јавна понуда до Јовески за интервју за „Фактор“ Љубомир Јовески, новиот државен јавен обвинител има шанса да покаже дали до него допрел гласот на првиот човек на „Макпетрол“ кој на прес конференција јавно посочи дека највисоки државни органи контролираат криминал со нафтени деривати. За Јовески во фелата велат дека е професионалец посветен на својата работа кој живее скромно и ...
| | веќе видена | слични

Новоизбраниот јавен обвинител, Љубомир Јовески ветува дека ќе ја врати игубената доверба во Јавното обвинителство. Тој се заблагодари на укажаната доверба за неговиот избор и рече дека тоа за него е голема чест, но и одговорност. „За мене тоа е голема чест и одговорност. Обвинителството е пред голем предизвик да ја вратам изгубената доверба. Ја уверувам јавноста дека Обвинителството ќе се дистанцира од извршната власт и други центри на моќ и ќе биде самостоен државен орган надлежен за гонење на криминалот. Ја гарантирам самостојноста во работата на обвинителите и инсистирам да го истражуваат и гонат криминалот врз основа на факти и докази. За време на вршењето на функцијата ќе го почитувам Уставот и законите на Република Македонија и ќе постапувам чесно, совесно и беспристрасно“ рече Јовески. Тој не сакаше да прецизира кој е првиот случај за кој ќе се фати со работа. „Оставете неколку дена да видиме кои се приоритетите на обвинителството“ нагласи Јовески. Новиот јавен обвинител додаде дека е подобрена ...
| | веќе видена | слични

Со 61 глас “за”, еден воздржан и ниту еден против, Собранието го избра Љубомир Јовески за нов државен јавен обвинител. Неговиот мандат ќе трае шест години, а доаѓа на местото на Марко Зврлевски. Изборот за нов државен обвинител помина без присуство на пратениците од опозицијата. Обвинителството ќе ја заштитува законитоста и владеењето на правото, истакна Јовески по неговото именување, нагласувајќи дека оваа институција ќе се дистанцира од извршната власт и другите центри на моќ и ќе биде самостоен државен орган надлежен за гонење на криминал. 63 – годишниот Јовески во судството е уште од 1979 година. Во неговата кариера Јовески ја вршел и функцијата претседател на Основниот Суд Скопје 2. За заменик јавен обвинител е избран во 2003 година. На позицијата републички јавен обвинител доаѓа од Советот на јавни обвинители, а бил и еден од замениците на неговиот претходник Зврлевски.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во Република Македонија владее рекетарска, корумпирана и криминална влада.Со СДСМ и Заев секој бизнисмен или обичен граѓанин е жртва или може да стане ...
сите 152 | | | веќе видена

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 95 | | | веќе видена

И покрај невремето што минатата недела ја зафати Грција, туристите сепак не се исплашија. Наш читател ни испрати фотографии од колоните на македонско-грчката ...
сите 144 | | | веќе видена

Рожер Федерер има најбројна фан база на секој турнир на кој се појавува, но покрај во родниот Базел, се чини дека Швајцарецот посебно е омилен во Лондон каде ...
сите 316 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 89 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Љубомир Јовески избран за државен јавен обвинител

Од:
До кого (е-маил):
Порака: